Kto by si nepamätal klasické plechové zastávky s oceľovou konštrukciou? Mnoho ľudí v nich čakalo na spoj do Žiliny alebo na Terchovú. Prešlo už tridsať rokov, nečudo, že zastávky boli v dezolátnom stave. Škaredé a ošarpané doslova prahli po zmene. Tej sa dočkali práve tento rok.
INŠPIROVALO ICH OKOLIE
„Na obecnom zastupiteľstve sme zhruba dva roky riešili, aký typ zastávok by sme chceli,“ vyslovil starosta obce Peter Vajda. „Či v modernom štýle, alebo niečo v klasickom duchu, pasujúce do nášho prostredia a kolority obce.“ Inšpiráciu hľadali v okolitých obciach i na internete. Zastupiteľstvo nakoniec rozhodlo, že zastávky budú mať klasický, prírodný štýl, tzv. podhorský. Hlavnými stavebnými prvkami sa stali kameň, drevo a sklo. Práce trvali mesiac a v máji už zastávky stáli v celej svojej kráse. „Celé nás to stálo okolo 11-tisíc eur,“ prezradil starosta.
KLASIKA V MODERNOM ŠATE
Keďže doba pokročila, stali sme sa viac mobilní v zmysle využívania mobilných telefónov a internetu, nededzské zastávky vybavili dvomi portami pre dobíjanie telefónov prostredníctvom USB zabudovanými v odpadkovom koši. „Pri jednej sme použili solárne osvetlenie. Solárny panel večer po súmraku zastávku osvetlí. Ľudia tak nebudú večer musieť stáť na zastávke v tme, senzor automaticky zapne svetlo,“ ozrejmil starosta. Druhá zastávka, v smere na Terchovú, je napojená na verejné osvetlenie, pretože ju tienia stromy. Zo smeru, odkiaľ ide autobus, je presklená stena – ide o bezpečnostné sklo, aby nedošlo k prípadnému zraneniu. Vďaka nemu teraz ľudia vidia prichádzajúci spoj a vodič autobusu zase neobíde ľudí čakajúcich na spoj. Okrem toho je na oboch zastávkach osadený podsvietený nápis obce. „Dúfam, že zastávky prispejú k skultúrneniu cestovania našich občanov a vydržia aspoň ďalších tridsať rokov,“ dodal Peter Vajda na záver.