Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -9°C

Spravodajstvo

Neklam, nepodvádzaj, nekradni

Učenie detí takýmto hodnotám je podľa Lucie Nicholsonovej, slovenskej novinárky a političky, kľúčové, ak chceme vidieť úbytok korupcie v štáte.

14.12.2015 | 13:11

Učenie detí takýmto hodnotám je podľa Lucie Nicholsonovej, slovenskej novinárky a političky, kľúčové, ak chceme vidieť úbytok korupcie v štáte.
 

ŽILINA. 17. novembra sa slovo „korupcia“ v Žiline skloňovalo vo veľkej miere. Občianske združenie Proti korupcii sa totiž rozhodlo v deň zasvätený boju za slobodu a demokraciu usporiadať už 2. ročník festivalu, na ktorý pozvali politikov, novinárov, podnikateľov či zástupcov neziskových organizácií, aby si vymenili skúsenosti a hľadali riešenia ako vylepšiť chod spoločnosti.

Podujatie sa začalo v skorších ranných hodinách v sídle OZ Proti Korupcii na Kamennej ulici, kde sa na túto tému hovorilo vážne a konkrétne. V zaujímavej a vcelku vyhrotenej diskusii, ktorú viedol Eugen Korda, sa stretli Lucia Nicholsonová, novinár Marián Leško a žilinský župan Juraj Blanár, ktorí hodnotili politickú situáciu rozdielne. Na otázku, ako vidia vývoj korupcie na Slovensku, odpovedal Juraj Blanár veľmi pozitívnymi slovami. Naopak, novinári videli situáciu v tmavších farbách a alarmujúcejšie. Účastníci festivalu sa nevyhli ani pretriasaniu škandálov, ktoré sa v súvislosti s korupciou udiali za posledných niekoľko rokov, a k diskusii sa neskôr aj niektorí pridali. Debata sa neskončila jednotným názorom, ale všetci účastníci súhlasili, že korupcia je problém a treba proti nej bojovať.

V ďalšom bloku sa predstavilo viacero organizácií, ktoré aktívne proti korupcii bojujú napríklad v zdravotníctve. V oblasti zverejňovania štátnych dát sa predstavila organizácia Transparency International, ktorej prácu divákom predstavil jej člen Martin Turček. K projektom tejto organizácie patrí zverejňovanie informácií na stránke elektronického trhoviska v prehľadnejšej podobe, aby sa následne dali jednoduchšie vyhodnocovať, či zverejnenie zoznamu prokurátorov spolu s ich majetkovými priznaniami. Okrem protikorupčných organizácií sa predstavil aj Matúš Sloboda, zakladateľ stránky demagog.sk, ktorá sa zaoberá overovaním faktov v politických vyjadreniach, čiže kontrolou „všetkého, čo politik vypustí z úst“. Matúš Sloboda divákom predstavil metódy, akými sa politické diskusie či prejavy overujú a pridal aj niekoľko zaujímavých štatistík o tom, ktorý politik najviac či najmenej klame a zavádza. V otázke pravdovravnosti sa však vyjadril pozitívne, v tomto roku zatiaľ politici povedali 70 % pravdivých výrokov, pričom v roku 2010 to bolo len 56 %. Nakoniec dodal, že projekt funguje na báze študentskej iniciatívy a pridať sa môže ktokoľvek, čím poukázal na fakt, na ktorý sa občianske združenie Proti Korupcii, ale aj iné združenia a organizácie, snažili poukázať počas celého programu – že do boja za pravdovravných, spravodlivých a čestných politikov sa môžeme zapojiť všetci.

Festival pokračoval večerným programom, ktorý sa niesol v menej vážnej atmosfére. Adela Banášová už na začiatku večera priznala, že sa v politike veľmi nevyzná a s hercom Lukášom Latinákom, psychiatrom Petrom Hunčíkom a učiteľom Jurajom Hipišom si vymieňali skôr príbehy z bežného osobného či pracovného života, ktoré voľne nadväzovali na otázky korupcie. Lukáš Latinák rozprával o detstve v Hriňovej a svojom spolužiakovi, s ktorým si v škole efektívne „pomáhali“, čím si vyslúžili prezývku „hriňovskí junáci“. Adela Banášová sa svojimi postrehmi o ovocnej mise na stole či úvahou o veľkosti saxofónu člena kapely A29 postarala o uvoľnenú atmosféru a zábavu divákov, ktorí tlieskali vtipným situáciám, ktoré vznikli na pódiu, ale taktiež múdrym slovám, ktorými hostia festivalu večer uzavreli.

Na festivale odzneli mnohé diskusie, ktoré situáciu korupcie na Slovensku kritizovali, avšak namiesto sťažností sa účastníci dozvedali o reálnych problémoch a konštruktívnych riešeniach, do ktorých sa môžu aj oni sami aktívne zapojiť, od zastávania správnych hodnôt vo vlastnom vnútri až po aktívny boj za pravdu a čestnosť v politike.
 

Daniela Blažejová
Snímka Ľubo Bechný

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod