Plašia lesnú zver, ničia porasty a ohrozujú turistických návštevníkov. Bojovať s akútnou situáciou s nelegálnymi vjazdmi do chránených území sa ochranári rozhodli už v minulosti. Pred pár týždňami sa na základe spolupráce zamestnancov Správy CHKO Horná Orava a Správy Národného parku Malá Fatra a polície uskutočnila ďalšia akcia na území od Oravskej Lesnej po Kubínsku hoľu. Podľa strážcu NP Malá Fatra Tomáša Flajsa snežným skútrom, motorkám a štvorkolkám vďaka priebežným akciám, ktoré sú zamerané na odhaľovanie porušovania zákona, pomaly odzvonilo.
BUDÚ POKRAČOVAŤ, DOKÝM NEZAVLÁDNE POKOJ
Dušan Karaska z CHKO Horná Orava hovorí, že akcie realizujú práve v častiach, v ktorých dochádza k najčastejšiemu porušovaniu predpisov a kde sú koncentrované najvyššie prírodovedné hodnoty. „V pôsobnosti s NP Malá Fatra intenzívne riešime nelegálne vjazdy osôb do chráneného územia. V letnom období ide najmä o terénne motorky či štvorkolky, v zime zas o snežné skútre. Tieto osoby počas svojich výletov prechádzajú nielen územiami s nižším stupňom ochrany, teda hranicou národného parku či jeho ochranného pásma, ale križujú i prírodné rezervácie, v ktorých platí najvyšší a najprísnejší, teda piaty stupeň ochrany, kde je vjazd týmito mechanizmami zakázaný,“ približuje aktuálnu situáciu Tomáš Flajs z Národného parku Malá Fatra. Ako ďalej upozorňuje, neohľaduplní skútristi chodia na miesta, po ktorých by sa mali po vyznačených chodníkoch pohybovať iba peší turisti či návštevníci na lyžiach. „Výsledkom akcie, ktorá sa konala v okresoch Dolný Kubín a Námestovo, bol zadržaný páchateľ, ktorý bol priamo z lesa prevezený na výsluch na policajnú stanicu,“ informuje. Ako ďalej konštatuje, doposiaľ zadržaní páchatelia boli potrestaní najmä pokutami. „Porušovatelia zákonov, ktorí svojím počínaním plašia vzácne druhy lesnej zveri, však zabúdajú na jednu dôležitú skutočnosť. Pri zastavení v zakázanom území im môžeme ich terénnu motorku, štvorkolku alebo snežný skúter zadržať a za toto neohľaduplné vozenie môže páchateľa postihnúť i väzba,“ upozorňuje. Podľa slov Dušana Karaska z CHKO Horná Orava primárnym cieľom takýchto akcií nie je ukladať sankcie. „Represívnosť má slúžiť na odradenie verejnosti od porušovania právnych predpisov v oblasti ochrany prírody. Efektívnosť takýchto akcií je však vyššia práve vtedy, pokiaľ sú realizované pravidelne,“ vysvetľuje Dušan Karaska.
MONITORUJÚ FOTOPASCAMI
Podľa strážcu národného parku Tomáša Flajsa si na najkritickejšom území CHKO Horná Orava a CHKO Kysuce jazdci vytvorili určitú „okružnú jazdu“ po Oravskej Magure z Terchovskej doliny, v rámci ktorej prechádzajú až tromi prírodnými rezerváciami. „Práve tu sa v priebehu niekoľkých rokov v súvislosti so zakázanými vjazdmi podarilo odviesť kus práce. Príroda má, našťastie, neskutočnú obnovnú energiu, preto turistické chodníky postupne zarástli a zasypali sa hlinou,“ tvrdí strážca, podľa ktorého sa dlhodobo usilujú celú oblasť monitorovať nielen pravidelnými fyzickými kontrolami, ale aj fotopascami, z ktorých značná časť je práve MMS-ková. „Na mobiloch dokážeme už o pár sekúnd vidieť, kto a kadiaľ prešiel. Vieme presný dátum, čas, prípadné počty strojov, ktoré prechádzajú územím,“ vysvetľuje Tomáš Flajs, ktorý akcie namierené proti nezodpovedným ľuďom považuje za veľmi účinné.
RIZIKO ZRANENIA
„V minulosti dokonca v oblasti fungovali organizované skupiny, kedy pri prechádzaní prírodnou rezerváciou s účelom turistického vyžitia nebolo nutné, aby návštevníci „uskakovali“ z turistického chodníka pred zhruba desiatimi terénnymi motorkami. Jazdci, samozrejme, zvykli odignorovať prítomnosť turistov neuvedomujúc si, že pri kolízii človeka s motorkou by mohlo dôjsť k vážnym zraneniam. Je neuveriteľné, akú drzosť mali, keď na týchto strojoch vstupovali do najprísnejšie chránených území, ktoré plnia v krajine niečo ako banku, ktorá uchováva tie najvzácnejšie rastlinné a živočíšne druhy, pričom ich vplyv na plašenie zveri či na erodovanie turistických chodníkov je obrovský,“ hovorí Tomáš Flajs. Ako ďalej dodáva, v minulosti sa dokonca sám stal svedkom toho, že človek sediaci na stroji nielenže nespomalil, proti ľuďom ešte na rýchlosti pridal. „Uhnúť musel práve turista, ktorý sa na rozdiel od motorkára v danom území nachádzať, naopak, mohol. Na tejto problematike však dlhodobo spolupracujeme s políciou a podobné akcie budú preto úplne bežné aj v budúcnosti,“ upozorňuje. Podľa Dušana Karaska dochádza pri ignorovaní obmedzení k opúšťaniu daných lokalít citlivými druhmi zveri. „Keďže iné vhodné nerušené miesta u nás už prakticky neexistujú, stavy týchto živočíchov klesajú. V prípade Hornej Oravy dochádza k ústupu z území a znižovaniu stavov najmä u ohrozených lesných kurovitých vtákov – hlucháňa a tetrova. Takéto skúsenosti máme z masívu Babej hory, kde sa prostredie nezmenilo, no často sa tam pohybujú snežné skútre, lyžujú skialpinisti a hlucháň z týchto plôch ustúpil. V dôsledku masívneho nelegálneho rozvoja zimných športov a nelegálneho zberu lesných plodov v posledných rokoch na Babej hore a Pilsku dokonca tetrov úplne vyhynul,“ dodáva Dušan Karaska.