Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -6°C

Z regiónu

Nelegálnymi vjazdmi ohrozujú ľudí i prírodu

Ignorujú zákazy a po chránených územiach si robia doslova okružné jazdy. Problém s nelegálnymi vjazdmi snežných skútrov, motoriek a štvorkoliek je podľa Tomáša Flajsa z Národného parku Malá Fatra živý už niekoľko rokov. Najhoršia situácia je podľa neho na hranici s Chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) Horná Orava a s Chránenou krajinnou oblasťou Kysuce. Na nezodpovedné osoby sa preto nedávno rozhodli opäť posvietiť.

08.03.2018 | 09:40

Plašia lesnú zver, ničia po­rasty a ohrozujú turistic­kých návštevníkov. Bojovať s akútnou situáciou s nele­gálnymi vjazdmi do chrá­nených území sa ochranári rozhodli už v minulosti. Pred pár týždňami sa na základe spolupráce zamestnancov Správy CHKO Horná Orava a Správy Národného parku Malá Fatra a polície uskutoč­nila ďalšia akcia na území od Oravskej Lesnej po Kubínsku hoľu. Podľa strážcu NP Malá Fatra Tomáša Flajsa snežným skútrom, motorkám a štvor­kolkám vďaka priebežným akciám, ktoré sú zamerané na odhaľovanie porušovania zákona, pomaly odzvonilo.

BUDÚ POKRAČOVAŤ, DOKÝM NEZAVLÁDNE POKOJ

Dušan Karaska z CHKO Hor­ná Orava hovorí, že akcie realizujú práve v častiach, v ktorých dochádza k najčas­tejšiemu porušovaniu pred­pisov a kde sú koncentrova­né najvyššie prírodovedné hodnoty. „V pôsobnosti s NP Malá Fatra intenzívne rie­šime nelegálne vjazdy osôb do chráneného územia. V letnom období ide najmä o terénne motorky či štvor­kolky, v zime zas o snežné skútre. Tieto osoby počas svojich výletov prechádza­jú nielen územiami s niž­ším stupňom ochrany, teda hranicou národného parku či jeho ochranného pásma, ale križujú i prírodné rezer­vácie, v ktorých platí najvyš­ší a najprísnejší, teda piaty stupeň ochrany, kde je vjazd týmito mechanizmami za­kázaný,“ približuje aktuálnu situáciu Tomáš Flajs z Ná­rodného parku Malá Fatra. Ako ďalej upozorňuje, ne­ohľaduplní skútristi chodia na miesta, po ktorých by sa mali po vyznačených chod­níkoch pohybovať iba peší tu­risti či návštevníci na lyžiach. „Výsledkom akcie, ktorá sa konala v okresoch Dolný Ku­bín a Námestovo, bol zadrža­ný páchateľ, ktorý bol priamo z lesa prevezený na výsluch na policajnú stanicu,“ infor­muje. Ako ďalej konštatuje, doposiaľ zadržaní páchatelia boli potrestaní najmä poku­tami. „Porušovatelia zákonov, ktorí svojím počínaním pla­šia vzácne druhy lesnej zveri, však zabúdajú na jednu dô­ležitú skutočnosť. Pri zasta­vení v zakázanom území im môžeme ich terénnu motor­ku, štvorkolku alebo snežný skúter zadržať a za toto ne­ohľaduplné vozenie môže páchateľa postihnúť i väzba,“ upozorňuje. Podľa slov Du­šana Karaska z CHKO Hor­ná Orava primárnym cieľom takýchto akcií nie je ukladať sankcie. „Represívnosť má slúžiť na odradenie verejnos­ti od porušovania právnych predpisov v oblasti ochrany prírody. Efektívnosť takých­to akcií je však vyššia práve vtedy, pokiaľ sú realizované pravidelne,“ vysvetľuje Dušan Karaska.

MONITORUJÚ FOTOPASCAMI

Podľa strážcu národného parku Tomáša Flajsa si na najkritickejšom území CHKO Horná Orava a CHKO Kysuce jazdci vytvorili určitú „okruž­nú jazdu“ po Oravskej Ma­gure z Terchovskej doliny, v rámci ktorej prechádzajú až tromi prírodnými rezervá­ciami. „Práve tu sa v priebe­hu niekoľkých rokov v súvis­losti so zakázanými vjazdmi podarilo odviesť kus práce. Príroda má, našťastie, ne­skutočnú obnovnú energiu, preto turistické chodníky po­stupne zarástli a zasypali sa hlinou,“ tvrdí strážca, podľa ktorého sa dlhodobo usilujú celú oblasť monitorovať nie­len pravidelnými fyzickými kontrolami, ale aj fotopasca­mi, z ktorých značná časť je práve MMS-ková. „Na mo­biloch dokážeme už o pár sekúnd vidieť, kto a kadiaľ prešiel. Vieme presný dátum, čas, prípadné počty strojov, ktoré prechádzajú územím,“ vysvetľuje Tomáš Flajs, ktorý akcie namierené proti nezod­povedným ľuďom považuje za veľmi účinné.

RIZIKO ZRANENIA

„V minulosti dokonca v ob­lasti fungovali organizova­né skupiny, kedy pri prechá­dzaní prírodnou rezerváciou s účelom turistického vyžitia nebolo nutné, aby návštevní­ci „uskakovali“ z turistického chodníka pred zhruba desia­timi terénnymi motorkami. Jazdci, samozrejme, zvykli odignorovať prítomnosť tu­ristov neuvedomujúc si, že pri kolízii človeka s motor­kou by mohlo dôjsť k vážnym zraneniam. Je neuveriteľné, akú drzosť mali, keď na tých­to strojoch vstupovali do naj­prísnejšie chránených území, ktoré plnia v krajine niečo ako banku, ktorá uchováva tie naj­vzácnejšie rastlinné a živočíš­ne druhy, pričom ich vplyv na plašenie zveri či na erodova­nie turistických chodníkov je obrovský,“ hovorí Tomáš Flajs. Ako ďalej dodáva, v minulos­ti sa dokonca sám stal sved­kom toho, že človek sediaci na stroji nielenže nespomalil, proti ľuďom ešte na rýchlos­ti pridal. „Uhnúť musel prá­ve turista, ktorý sa na roz­diel od motorkára v danom území nachádzať, naopak, mohol. Na tejto problemati­ke však dlhodobo spolupra­cujeme s políciou a podobné akcie budú preto úplne bež­né aj v budúcnosti,“ upozor­ňuje. Podľa Dušana Karaska dochádza pri ignorovaní ob­medzení k opúšťaniu daných lokalít citlivými druhmi zveri. „Keďže iné vhodné nerušené miesta u nás už prakticky ne­existujú, stavy týchto živočí­chov klesajú. V prípade Hor­nej Oravy dochádza k ústupu z území a znižovaniu stavov najmä u ohrozených lesných kurovitých vtákov – hluchá­ňa a tetrova. Takéto skúse­nosti máme z masívu Babej hory, kde sa prostredie ne­zmenilo, no často sa tam po­hybujú snežné skútre, lyžujú skialpinisti a hlucháň z tých­to plôch ustúpil. V dôsledku masívneho nelegálneho roz­voja zimných športov a nele­gálneho zberu lesných plodov v posledných rokoch na Babej hore a Pilsku dokonca tetrov úplne vyhynul,“ dodáva Du­šan Karaska.

Foto: CHKO Horná Orava, CHKO Malá Fatra

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod