Pravdepodobne aj väčšina z vás má celkom iste už podvedome nacvičené „úhybné manévre“, prostredníctvom ktorých sa už rutinne vyhýbame prepadlinám, resp. iným nerovnostiam, napríklad po ceste do práce.
Určite nám dá za pravdu každý aktívny vodič, že horšia kvalita asfaltových komunikácií sa nepriamo dokáže podpísať pod zvýšenými servisnými nákladmi. Tie sú naviazané predovšetkým na nemalé finančné nároky, ktoré súvisia s potrebnou údržbou podvozkových partií, a predovšetkým náprav vozidla.
To, že pri slovenskej cestnej infraštruktúre nie je všetko s kostolným poriadkom, potvrdil aj nedávny prieskum uskutočnený pod záštitou Svetového ekonomického fóra. Podrobná analýza skúmala stav cestnej infraštruktúry až v 137 krajinách celého sveta. Z výsledkov a hodnotení vyplýva, že Slovensko sa kvalitou, alebo ak chcete nekvalitou svojich ciest umiestnilo až v druhej polovici rankingu. Konkrétne nám patrí 73. miesto z celkového poradia. Zo susedných krajín je na tom horšie len Česká republika. Tá sa umiestnila hneď za nami na 74. mieste. Ešte horšie je na tom Ukrajina, ktorá v celkovom poradí obsadila až 130. miesto. Naopak, ostatným našim susedom môžeme len tíško závidieť. Poľsko skončilo na 65. mieste, Maďarsko na 62. mieste a Rakúsko sa dokonca umiestnilo v prvej desiatke, konkrétne na 9. mieste. Každý vodič, ktorý má reálne skúsenosti aj s cestami v okolitých krajinách, nebude mať pravdepodobne k spomenutým výsledkom, ako aj porovnaniu našej situácie so susednými štátmi, žiadne výhrady.
Z porovnania taktiež vyplýva, že na Slovensku máme cesty prekvapujúco v horšom stave ako v mnohých ekonomicky oveľa menej vyspelých krajinách z Afriky či Ázie. Kvalitnejšiu cestnú infraštruktúru ako na Slovensku nájdeme napríklad aj na Srí Lanke, v Iráne, v Namíbii či dokonca v Rwande. V nasledovnom prehľade uvádzame rebríček krajín, kde majú vodiči najviac dôvodov na úsmev súvisiaci s kvalitou miestnej cestnej siete. Na prvom mieste sa umiestnili Spojené arabské emiráty, teda krajina, ktorá dokázala vyťažiť pravdepodobne úplne maximum zo svojho prírodného bohatstva. Európskym lídrom sa stalo Švajčiarsko, ktorému celkovo patrí bronzová pozícia. Mimochodom, úplne opačná situácia panuje v afrických štátoch, ako sú Kongo a Mauritánia, ktoré sa umiestnili na úplnom chvoste rebríčka, teda na 136. a 137. mieste.
Poradie štátov s najkvalitnejšími cestami:
1. Spojené arabské emiráty
2. Singapur
3. Švajčiarsko
4. Hongkong
5. Holandsko
6. Japonsko
7. Francúzsko
8. Portugalsko
9. Rakúsko
10. Spojené štáty americké
...
31. Namíbia
32. Rwanda
...
57. Albánsko
...
60. Keňa
61. Srí Lanka
62. Maďarsko
...
65. Poľsko
...
73. Slovensko
74. Česko
...
114. Rusko
...
130. Ukrajina
...
135. Haiti
136. Kongo
137. Mauritánia