ŽILINA. V roku 2012 nemocnica prerobila vyše päť miliónov eur, rok na to už hospodárila so ziskom približne 6-tisíc eur. Celkový dlh sa jej podarilo udržať na približne rovnakej úrovni 17,9 milióna eur.
Manažmentu sa podarilo predovšetkým zvýšiť výnosy zo zdravotných poisťovní o 14 %. Zatiaľ čo v roku 2012 takmer milión eur nedočerpali. Dôvodom mala byť efektivita práce. „Nerobili sa výkony, efektívnosť oddelení nebola sledovaná, nerobilo sa tak, ako sa malo. Podarilo sa nám zefektívniť prácu personálu, lekári rozšírili spektrum a počet výkonov. Na druhej strane sa nám podarilo udržať na uzde náklady. Aj personálne, aj náklady na energie a najmä lieky. Ich spotrebu sme znížili o 14 % a ušetrili sme 480-tisíc eur. Podarilo sa nám to predovšetkým prehodnotením zmluvných vzťahov s dodávateľmi liekov, sfunkčnili sme prácu liekovej komisie a zabránili plytvaniu liekov. V žiadnom prípade to nebolo na úkor pacientov,“ uviedol ekonomický námestník.
Podarilo sa to aj napriek tomu, že nikto z 1400 zamestnancov nemocnice kvôli šetreniu neprišiel o prácu. Ba priemerný plat zdravotníckeho personálu sa oproti roku 2012 ešte zvýšil.
„Priemerný plat sestier je v žilinskej nemocnici 1008 eur, čo je o 200 eur viac ako v niektorých iných fakultných nemocniciach. Priemerný plat lekárov bol vo februári tohto roku 2252 eur, pričom rok pred tým bol 2196 eru,“ dodal Pavol Drugaj.
Žilinská nemocnica je však dlhodobo podfinancovaná, čo sa týka stavu budov a zdravotníckej techniky. „Naším cieľom je preto všetko, čo zarobíme, investovať do budov a vybavenia, aby boli so zdravotnou starostlivosťou spokojní predovšetkým pacienti. Cieľom zdravotníckeho zariadenia totiž nie je vytvárať zisk. Naším cieľom je získané peniaze investovať do skvalitnenia zdravotnej starostlivosti,“ uzavrel Pavol Drugaj.
Michal Filek
Snímka archív