Vízia organizovania Malých trhov, ktoré majú v Žiline svoju vianočnú aj veľkonočnú verziu, vznikla podľa Márie Eliášovej zo Stanice Žilina-Záriečie približne pred šiestimi rokmi. Ako zároveň vysvetľuje, premiérové Malé trhy sa uskutočnili ešte na pôde Stanice, a to pomerne „skromne“. Ich dnešná podoba je tak oveľa masívnejšia a honosnejšia. „Myšlienka vznikla v tíme občianskeho združenia Truc Sphérique, ktorí od roku 2003 prevádzkujú kultúrny uzol Stanica Žilina-Záriečie, okolo roku 2012. Inšpirácií bolo viacero, bývalá kolegyňa Anna Bárdyová sa vrátila z Belehradu, kde ju nadchli už existujúce urban trhy, na internete začali fungovať takzvaní debničkári s predajom lokálnej zeleniny a ovocia a v Bratislave začínali organizovať Dobrý trh,“ pokračuje Mária Eliášová. Záujem o žilinský trh tak postupne rástol, v Novej synagóge sa po prvýkrát uskutočnil počas jej rekonštrukcie v máji 2013.
ROZBIEHAL SA SKROMNE, DNES LÁKA ŠIROKÉ OKOLIE
„Malý trh pôvodne vznikol na podporu lokálneho trhu a pestovateľov. Forma podpory sa rozširuje aj ďalším smerom. Prezentujeme a propagujeme činnosť združení a organizácií, ktoré pôsobia v našom okolí a ponúkajú podporu a konkrétnu pomoc ľuďom v núdzi, zameriavajú sa na novodobú ekológiu v urbánnom priestore a ďalšie sociálne a prospešné aktivity. Jednotlivé trhy sú obohatené o sprievodné akcie, aktivity pre deti a podobne,“ dopĺňa Mária Eliášová, ktorá po rokoch konštatuje nárast popularity trhu ako zo strany predajcov, tak i návštevníkov. „A tak sa vždy snažíme využiť priestor na maximum, aby sme umožnili zúčastniť sa čo najväčšiemu počtu trhovníkov. Už mu hovoríme Malý veľký trh. A veľká zmena je, že už ho ľudia poznajú. Očakávajú ho a tešia sa naň. Máme väčšiu možnosť výberu aj istejšiu návštevnosť.“
ZÁUJEM JE VÄČŠÍ AKO DOSTUPNÉ PRIESTORY
Malý trh, vo vianočnej i veľkonočnej podobe, je dnes miestom pre stretnutia ľudí, zároveň je to priestor na podporu lokálnych výrobcov a pestovateľov. Súčasne ho vnímame aj ako dizajnérsky či umelecký trh. Podľa Márie Eliášovej zo Stanice Žilina- Záriečie je akcia aj príležitosťou pre ľudí, ktorí chcú získať kvalitné domáce produkty a výrobky. „Súčasne máte možnosť stráviť príjemný čas a zažiť neopakovateľnú udalosť.“ Počet predávajúcich je zakaždým pestrý, podľa Márie Eliášovej doslova „organický“. Počas tohtoročného vianočného vydania Malého trhu sa v synagóge stretlo zhruba sto predajcov. Ich výber je vraj pritom vždy pomerne náročný, je to najmä z dôvodu, že priestorové možnosti sú oveľa menšie, ako je samotný záujem.
VĎAKA TRHU OBJAVUJÚ SYNAGÓGU
Na pultoch predajcov môžeme nájsť široké spektrum výrobkov, od šperkov rôzneho druhu cez originálne oblečenie pre malých či veľkých, ale aj hračky, výrobky z dreva, keramiku a pochutiny. „Na poslednom Malom trhu sme dali priestor občianskym združeniam OZ Manus, ktoré prevádzkuje resocializačné stredisko, a OZ Bol raz jeden človek, pracujúcim s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Prezentovala sa tu aj Súkromná stredná umelecká škola Žilina. Nechýbal detský pult, ktorého súčasťou boli deti so svojimi výrobkami, pre ktoré sme mali pripravené aj rôzne zaujímavé aktivity. Mohli si vyskúšať hrnčiarsky kruh, uzlíkovanie, takisto vyrobiť či vytlačiť vlastnú vianočnú pohľadnicu, navliecť korálky či len tak kresliť v detskom kútiku. A k tomu všetkému v nedeľu hrala živá hudba,“ tvrdí Mária Eliášová. Ohlasy na Malé trhy sú v súčasnosti podľa jej slov veľmi pozitívne, pretože, ako ďalej pripomína, návštevníci stretnú na jednom mieste množstvo šikovných ľudí. „Pridanou hodnotou je práve to, že ľudia sa zoznámia s predajcami, o ktorých by inak nevedeli. Majú možnosť nakúpiť originálne darčeky a zároveň možnosť na chvíľu sa zastaviť a stráviť čas s priateľmi,“ dodáva Mária Eliášová, podľa ktorej vďaka tejto príležitosti prichádzajú do Novej synagógy aj ľudia, ktorí by tam inak nezavítali. „Sú očarení architektúrou, prostredím aj atmosférou trhu. Niektorí na ňom doslova strávia víkend.“