Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -8°C

Zaujalo nás

Nová synagóga víťazom prestížneho ocenenia

Národná architektonická súťaž CE.ZA.AR, ktorá oceňuje to najlepšie, čo slovenská architektúra ponúka, má svojich víťazov. Jedna z cien za výnimočnú architektúru putuje aj do Žiliny, v kategórii Obnova a prestavba zvíťazila žilinská Nová synagóga.

14.10.2018 | 12:00

Porota zložená z domácich a zahra­ničných odborníkov oceňo­vala finálové diela v šiestich kategóriách – interiér, exte­riér, rodinné domy, bytové domy, občianske a priemysel­né budovy, obnova a prestav­ba. „Medzinárodná porota posudzovala výhradne kva­litatívne kritériá stavieb bez ohľadu na výšku investičných nákladov, veľkosť stavieb ale­bo typológiu. Úroveň navští­vených prác sa potvrdila ako veľmi vysoká. Ukázalo sa, ako veľmi je dôležité architektú­ru poznať osobne na mieste, v reálnom čase, nielen pro­stredníctvom fotografií. Bez výnimky mali najlepšie stav­by pútavý a osobný príbeh, vznikali dlho, v obmedzených finančných podmienkach s dychberúcim nasadením všetkých zúčastnených – ar­chitektov, investorov, rôz­nych dobrovoľníkov, darcov a podobne,“ skonštatoval predseda odbornej poroty, ar­chitekt Pavel Nasadil.

PREMENA JE VÝZVOU

Neologická synagóga z roku 1931, ktorú sa pred siedmimi rokmi rozhodli zrekonštruo­vať a vrátiť jej tak postavenie, ktoré si zaslúži, získala oce­nenie aj uplynulý rok. Stala sa víťazom v kategórii Pat­rón architektúry. Cieľom ob­novy synagógy bolo trans­formovať ju na miesto, ktoré bude slúžiť na kultúrne úče­ly a prezentáciu súčasného výtvarného umenia. Citli­vú a zároveň osobitú rekon­štrukciu historickej budovy ocenili aj architekti. „Trans­formácia existujúcej stavby prináša pre architekta výzvu, ocitá sa pred niekoľkými vnútornými úvahami o au­torstve, rolách a hraniciach od vzbúrenia sa voči súčasné­mu stavu až po jasné porozu­menie úmyslom pôvodného zhotoviteľa. Obnova žilinskej synagógy od Petra Behrensa (architekta Novej synagógy, pozn. autorky), ktorú reali­zovalo štúdio Plural, je jed­ným z najjasnejších príkladov inteligentného pochopenia rekonštrukcie, s akým som sa stretol,“ hovorí o žilinskej synagóge portugalský archi­tekt a jeden z porotcov Filipe Magalhães.

SILA V JEDNODUCHOSTI

Magalhães vo svojom hod­notení ďalej apeluje na oso­bitú históriu budovy a zá­roveň poukazuje aj na jej pôsobivý vnútorný priestor. „Počas svojho vývoja od sy­nagógy cez kino a auditó­rium až k multifunkčnému priestoru si budova zacho­vala vždy svoj verejný cha­rakter. Posledná renová­cia trvala niekoľko rokov a bola realizovaná s veľmi malým množstvom peňa­zí, čo odporuje všeobecné­mu presvedčeniu, že „dob­rá architektúra je drahá“. Do spoločnosti formovanej mediálnym ošiaľom priná­ša svieži prístup. Biela farba je v ňom použitá ako mani­fest, jej prítomnosť je nepre­hliadnuteľná, napriek tomu zostáva neviditeľná,“ uvá­dza portugalský architekt, ktorý vidí silu projektu ob­novy Novej synagógy najmä v jeho jednoduchosti. „Ar­chitekt prijal úlohu mysli­teľa, ktorý pochopil verejný rozmer, do ktorého zasa­hoval. Vďaka tomu vzniklo výnimočné dielo obnovy a prestavby,“ uzatvára Filipe Magalhães.

PODNIETILI ICH K REKONŠTRUKCII

Podľa jedného z iniciátorov rekonštrukcie Novej syna­gógy Mareka Adamova je jej úspech v celonárodnej sú­ťaži najmä zadosťučinením. „Architekti a odborná obec boli prví, ktorí nás motivova­li na rekonštrukciu. O význa­me Behrensovej architektú­ry hovorili už roky a vďaka nim sme sa o tom, že Kino Centrum (v budove predtým sídlilo kino, pozn. autorky) je pôvodne synagóga od Pet­ra Behrensa, dozvedeli aj my. A tak sme sa do toho pusti­li,“ prezrádza na margo oce­nenia Marek Adamov, ktorý v súvislosti s architektonic­kou súťažou spomína aj jej minuloročný úspech. „Uply­nulý rok sa nám podarilo získať v CE.ZA.AR čestného Patróna architektúry za akti­vizmus, teda za to, že sme sa do záchrany pamiatky pustili ako občianska a dobrovoľníc­ka iniciatíva. Teraz to vyšlo na ozajstného CE.ZA.AR-a našim architektom Martino­vi Jančokovi, Michalovi Ja­nákovi a Eve Štrocholcovej z Plural v riadnej súťaži a ka­tegórii Obnova a prestavba. Je to teda ich odborná cena a as­poň symbolické zadosťučine­nie za dobrovoľnícku robo­tu nad výkresmi a samotnou stavbou v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur.“

ZAPOJILI SA DESIATKY PODPOROVATEĽOV

Cena však podľa Mareka Adamova patrí aj ďalším ľu­ďom, ktorí na Novej synagó­ge pracovali či stále pracujú. Ide o reštaurátorov, pamiat­karov, projektantov, realizá­torov prác či desiatky malých živnostníkov. „Väčšina z nich urobila veľkú časť svojej prá­ce dobrovoľnícky a sponzor­sky, čím z trojmiliónovej re­konštrukcie ušetrili polovicu! Nepodarilo by sa to bez pod­pory všetkých ľudí zo zbierky, bez odvahy Židovskej nábo­ženskej obce v Žiline, ktorá nám projekt zverila do rúk, bez stoviek dobrovoľníkov a väčších či menších podpo­rovateľov. Na tomto projek­te robilo toľko ľudí, že by sa na jedenkrát ani do synagó­gy nezmestili,“ konštatuje Adamov.

SYNAGÓGA ŽIJE

Rekonštrukčné práce na Novej synagóge nie sú podľa jeho slov ešte na konci, o chvíľu sa však k nemu pri­blížia. „Vďaka dvom percen­tám dokončíme tento rok zázemie v bývalých kancelá­riách Tatrafilmu, ktoré už nie sú pamiatkovo chránené. Ko­nečne budeme mať kancelá­riu, sedem rokov totiž nosí­me všetky veci v ruksakoch na chrbtoch. Dôležité je, že Nová synagóga funguje, je otvore­ná, žije. Sme najmä galériou pre výstavy súčasného ume­nia, za prvý rok od otvorenia ich bolo päť. Pravidelne sme priestorom pre diskusie na aktuálne spoločenské, politic­ké a kultúrne témy, uvádzame komornú, vážnu aj inú hudbu. A v období medzi výstavami hostíme aj veľké akcie – fes­tivaly ako Fest Anča, Kiosk, Žilinský literárny festival ale­bo komunitné akcie ako Malý vianočný trh a iné,“ uzatvára Marek Adamov. Otvorení by však radi zostali aj pre akcie ďalších organizátorov. V aktuálnom ročníku ar­chitektonickej súťaže mala Žilina aj ďalších reprezen­tantov, do finálového výberu toho najkvalitnejšieho sa vrá­tane Novej synagógy dostala aj vyhliadková veža na Dubni a budova bývalej filiálky Ra­kúsko-uhorskej banky.

Foto: Kathrine Thude

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod