Počas obnovy verejného osvetlenia sa v Žiline vymenilo spolu 3198 svietidiel a 2060 stožiarov a podľa vtedajších informácií radnice si nové LED svietidlá s vysokou účinnosťou, úsporou a dlhou životnosťou vyžiadali investíciu vo výške približne 7,8 milióna eur. Výmena starého osvetlenia sa v tom čase dotkla aj sídliska Hájik. Jeho obyvatelia sa ale v diskusiách na sociálnej sieti začali v uplynulej dobe na nové svietidlá sťažovať. Tvrdia totiž, že sú slabé a Hájik je dnes osvetlený horšie ako v minulosti.
Slabé a s poruchou?
„Súhlasím, nové osvetlenie je na nič a keď idete skoro ráno na autobus potme, po ľade a za rohom ešte diviaky, tak je to hrôza,“ píše v skupine obyvateľka sídliska. „Poďme spísať petíciu za lepšie osvetlenie, na Hájiku sa potme ťažko chodí,“ pridáva sa s príspevkom ďalší obyvateľ. „V sobotu, keď sme boli venčiť psa, sme si všimli, že v každej lampe svieti len jedna polovica. V nedeľu to bolo o malý kúsok lepšie. Podľa mňa sa dajú stiahnuť na diaľku,“ opisuje skúsenosť obyvateľka Hájika.
„Kým svietili normálne lampy (pôvodné, pozn. aut.), bolo vidieť výborne. Teraz je svetlo len pod lampami a inak tma.“ „Vidím pod lampou tak na 5 metrov dookola, aj to slabo a k ďalšej svätojánskej muške idem potme. Keby ste sa s niekým stretli, hoci aj priamo pod lampou, ani neviete, kto to je,“ pridáva sa k diskutujúcim ďalší Hájičan.
Podľa obyvateľov sídliska, ktorí sa vo verejnej diskusii podelili so svojimi skúsenosťami, došlo pri modernizácii osvetlenia k výmene svetiel spôsobom „kus za kus“, čo malo spôsobiť, že svetlá dnes svietia rôzne. „Keby sa to malo robiť poriadne, tak by bolo potrebné namiesto jednej starej lampy aspoň dve nové LED. Lenže to by bolo potrebné starú lampu kompletne zrušiť. To by však bolo drahšie aj na montáž a taktiež by sa minulo viac elektriny,“ argumentuje obyvateľ.
Svieti na chodníky a cesty
„Na sídlisku Hájik prebehla modernizácia osvetlenia, čo znamená, že na existujúcich stožiaroch sa vymenili svietidlá. Stožiare a zemné vedenia ostali pôvodné. V tomto prípade sme boli obmedzovaní rôznou výškou a rozstupmi stožiarov, čo sa nedalo zmeniť,“ tvrdí hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
Ako ďalej vysvetľuje, pôvodné osvetlenie tvorili rôzne svietidlá s rôznym výkonom. „V niektorých úsekoch boli popri chodníkoch pre peších umiestnené na stožiari dve svietidlá, každé s príkonom 150 W. To bol pri chodníkoch zbytočný luxus,“ hovorí Barbora Zigová s tým, že po novom sa na takomto stožiari umiestnilo svietidlo s príkonom 50 W.
„V týchto lokalitách občania môžu mať dojem, že osvetlenie je slabšie a majú pravdu. Nové osvetlenie svieti predovšetkým na chodníky, komunikácie a tak, ako to určuje príslušná technická norma. Ak sa objavia nejaké poruchy, v čo najkratšom čase ich odstraňujeme.“ Kontrola intenzity osvetlenia sa v súčasnosti podľa hovorkyne radnice ešte len realizuje, pričom po nej budú navrhnuté lokality, v ktorých bude možné v priebehu noci meniť intenzitu osvetlenia.