S príhovormi na úvod koncertu vystúpili Fedor Blaščák, predseda Židovskej náboženskej obce Žilina Pavel Frankl, primátor mesta Žilina Igor Choma, Dušan Dvořák z Nadácie Kia Motors Slovakia a Eva Majchráková z programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry SR. Pred druhou polovicou koncertu pozdravil prítomných prostredníctvom príhovoru, ktorý prečítal Rudo Sikora, prezident SR Andrej Kiska.
Počas koncertu hudobníci spievali mená viac ako 3000 podporovateľov, ktorí prispeli. „Títo ľudia prispeli najviac. Nie sumou, ale tým, že naozaj ukrojili zo svojho súkromného rozpočtu alebo času. Preto sme im sľúbili „nesmrteľnosť”, a preto bude táto skladba znieť v múroch Novej synagógy navždy – stačí priložiť ucho k stene,“ prezradil Marek Adamov.
„Šesť rokov sme synagógu opravovali, aby sme ju zachránili a zreštaurovali ako výnimočnú modernú architektúru a súčasne jej vdýchli život v podobe nového kultúrneho centra. Pomohli nám všetci, ktorí mohli, prispeli nórske i európske fondy, ministerstvo kultúry, ústredný zväz židovských obcí, mesto, nadácie, futbalisti, veľkí i menší sponzori, výrobcovia stavebných materiálov, ale ľudia, ktorých mená zaspievame, prispeli najviac. Nie sumou, ale tým, že naozaj ukrojili zo svojho súkromného rozpočtu alebo času. Preto sme im sľúbili „nesmrteľnosť”, a preto bude táto skladba znieť v múroch Novej synagógy navždy – stačí priložiť ucho k stene. Snažili sme sa zachytiť každé meno darcu, podporovateľa alebo dobrovoľníka za posledných šesť rokov. Sú tam ľudia, ktorí darovali päť eur, ale aj ľudia, ktorí prispeli tisícmi či pracovali mnoho dní na stavbe. Veríme, že za každú, aj malú dobrú vec, človek môže získať nesmrteľnosť – nezabudne sa na neho. Hudobná skladba ako zoznam ľudí, ktorí nám s rekonštrukciou pomohli, je poďakovaním a mnemotechnickou pomôckou – aby sa nezabudlo. Zapísali sme a zaspievame takmer tritisíc mien. V skutočnosti ich bolo ešte viac, ako to už v histórii chodí, aj nám sa podarilo nejaké stratiť, prepáčte. Ďakujeme všetkým vám, ktorí ste pomohli a venujeme vám tento otvárací večer a koncert,“ povedal šéf projektu Marek Adamov.
Andrej Kiska sa v úvode svojho pozdravu priznal, že o existencii tejto vzácnej architektonickej pamiatky v našej krajine nevedel. Dozvedel sa o nej len vďaka iniciatíve mladých ľudí, ktorí sa rozhodli vdýchnuť jej nový život. „Zároveň som si uvedomil, že podobné stavby v našom okolí často prehliadame, nezaujímame sa o ich históriu, nechávame ich napospas času a okolnostiam. Príbeh rekonštrukcie žilinskej synagógy od slávneho nemeckého architekta Petra Behrensa preto považujem za niečo mimoriadne. Nie štát, ale nadšenci a aktivisti dokázali tak trochu nemožné. Zrekonštruovať dôležitú stavbu európskeho významu, ktorá Slovensko zviditeľňuje ako krajinu, ktorá vie oceniť architektonické dedičstvo,“ uviedol.
Prezident zároveň vyzval, aby si spomenuli aj na tých, ktorí túto stavbu pôvodne postavili. „Žilinskí Židia pred 85 rokmi nemohli tušiť, že sa v Novej synagóge budú stretávať len krátkych sedem rokov. Jej znesvätenie v októbri 1938 predznamenalo ich neskorší krutý osud. To, že sa teraz synagóga dostala do pôvodného stavu, vnímam aj ako poctu židovskej komunite, ktorá vtedy dokázala do malého mesta na periférii dostať svetovú úroveň.“
Na otvorenie prišlo okolo 400 ľudí, podporovateľov, priaznivcov. Marek Adamov bol spokojný a vďačný. Slávnostné otvorenie však preňho neznamená koniec, ale naopak, nový začiatok. „Áno, padol nám kameň zo srdca. Ale najmä zo slávnostného otvorenia a definitívneho ukončenia zbierky. Ale bola to len slávnosť. Práce pokračujú ďalej. Už v sobotu ráno o siedmej, po dvoch hodinách spánku, som tam bol opäť. Treba dorobiť dvere, nábytok, základný mobiliár, bezpečnosť, alarmy, osvetlenie... Práce je ešte dosť,“ vymenoval na záver.
Dokončovacie práce sa však budú robiť popri kultúrnom programe, ktorý naplno beží.