Žilinský Večerník

31. marec 2025 | Benjamín
| 4°C

Spravodajstvo

Nový terapeutický program v žilinskej nemocnici: Canisterapia prináša radosť a odbúrava stres

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina spustila minulý týždeň v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera nový terapeutický program. Podporná liečba vo forme canisterapie prináša pacientom radosť, psychickú pohodu a eliminuje stres. Intervencie s asistenciou štvornohých pomocníkov sa realizujú raz za mesiac na dennom psychiatrickom stacionári, na oddelení psychiatrie a na oddelení dlhodobo chorých.

28.03.2025 | 15:12

Nemocnica sa tak snaží skvalitňovať starostlivosť o pacientov a rozširovať terapeutické metódy, ktoré prispievajú k ich celkovému uzdraveniu. Canisterapiu vedie skúsená odborníčka a zakladateľka neziskovej organizácie Zmysel života Martina Čontofalská Michalková spolu s intervenčnými psíkmi - sučkou plemena West Highland White Terrier Kloe, sučkou plemena West Highland White Terrier Energy a sučkou plemena Flat Coated Retriever Víla.

 

Ako vyzerá typická canisterapeutická intervencia?

Martina Čontofalská Michalková vysvetľuje, že canisterapia je podporná metóda, v ktorej dochádza k priamemu kontaktu medzi človekom a psom. „V rámci našej praxe uplatňujeme (nami navrhnuté a praxou overené) postupy či programy, ktoré zahŕňajú naše intervenčné (špeciálne vedené a certifikované) zvieratá, pri ktorých sa berie zvýšený ohľad na welfare aj kvalitu ich života, a sú nám ľuďom partnermi vo vzájomných interakciách. Obsah stretnutí závisí od skupiny alebo jednotlivca, s ktorým ideme pracovať. Berieme ohľad na možnosti každého pacienta a intervenčnú jednotku vždy prispôsobíme jeho potrebám. Naše psy sú vysoko sociálne cítiace zvieratá a s pacientmi dokážu komunikovať na viacerých úrovniach. Naše programy prepájame s prítomným okamihom, ktorý dokážu psy dokonale sprostredkovať.“

Podľa nej sú reakcie pacientov veľmi pozitívne. „Psíky si vedia nájsť cestu k človeku často ľahšie a rýchlejšie ako iný človek. Vďaka tomu dokážu vytvoriť bezpečný priestor pre uvoľnenie emócií, znižujú napätie a prinášajú pocit pohody. V niektorých prípadoch sú výsledky viditeľné hneď, inokedy to trvá dlhšie. Každý posun, hoci aj menší, je pre pacientov mimoriadne dôležitý,“ dopĺňa Čontofalská Michalková.

 Zavádzanie canisterapie do zdravotníckych zariadení

Hoci má canisterapia preukázateľné benefity, jej implementácia do zdravotníckych zariadení so sebou prináša špeciálne požiadavky. „Výziev je naozaj mnoho a mohla by som o nich rozprávať veľmi veľa. Pokúsim sa aspoň v skratke niekoľko vymenovať. Výzvy môžu byť ľudského charakteru, kde zohrávajú úlohu individuálne skúsenosti človeka so psami. Nie každý môže byť, na základe svojich skúseností alebo vzťahu k nim, otvorený voči implementácii intervencií s asistenciou zvierat do nemocničného prostredia. Som veľmi vďačná za korektnú a naozaj vysoko odbornú spoluprácu zamestnancom žilinskej nemocnice ako aj za nadšenie a záujem pacientov. Veľkou výzvou je tiež odbornosť a zodpovednosť intervenčného tímu (človek a pes/psy), ako aj dodržiavanie etického kódexu všetkých zúčastnených strán. Hygienické požiadavky na psy/intervenčný tím sú tiež výzvou ako aj celkovo špecifické nemocničné prostredie,“ vysvetľuje riaditeľka neziskovej organizácie Zmysel života.

 

Ako reagujú psy na nemocničné prostredie?

Intervenčné psy, ktoré sa na terapii podieľajú, sú na prácu v nemocnici starostlivo pripravené.  „Klojka, Energy a Víla nemajú najmenší problém s nemocničným prostredím. Vďaka svojej socializácii, pozitívnym skúsenostiam s ľuďmi a dlhoročnej praxi v terapeutických intervenciách sa v ňom cítia prirodzene a sebavedomo. Pre mňa je najviac, keď stále vidím tie iskričky radosti v ich očiach. Niekedy sa nám podarí zaparkovať ďalej, ako je oddelenie, na ktoré ideme, a tak prechádzame cez polovicu nemocnice. Ako sa blížime k nášmu cieľovému oddeleniu, chvosty im začínajú lietať zo strany na stranu. Je ale pravdou, že nemocničné prostredie môže byť pre psíky špecifické v mnohých oblastiach, a preto by do neho mali vstupovať iba také psíky, pre ktoré nie je stresujúce. Každý zodpovedný majiteľ si svoje psy pozná a mal by dokázať rozpoznať aj tie najmenšie komunikačné prejavy, byť oporou svojmu psovi a brať ho ako partnera v intervenciách a nie ako nástroj k dosahovaniu cieľov,“ dodáva Čontofalská Michalková.

Účinky canisterapie potvrdzuje aj testovanie na oddelení psychiatrie, kde sa sledovalo úzkostné prežívanie pacientov pred a po terapii. „Výsledky boli veľmi pozitívne, miera prežívania úzkosti v rámci škálovania klesla z miernej úzkosti na nízku, čo je mimoriadne priaznivý výsledok už po prvej terapii,“ uviedol riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Juraj Kacian.

Riaditeľ nemocnice zároveň ocenil celkový prínos programu a zdôraznil význam tejto iniciatívy. „Výborná spätná väzba bola aj od samotných pacientov, preto by som sa rád v mene našej nemocnice i jednotlivých oddelení poďakoval za prínosnú spoluprácu pani Martine Čontofalskej Michalkovej a tiež zdravotnej poisťovni Dôvera. Je skvelé, že hospitalizovaným pacientom môžeme ponúknuť okrem zdravotnej starostlivosti aj terapeutické metódy, ktoré sú kľúčové na ceste k ich uzdraveniu,“ dodal Kacian.


Prvá na Slovensku

Pozitívny vplyv zvierat na ľudí oceňuje aj zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá tento program podporuje ako prvá na Slovensku. Generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan zdôraznil význam canisterapie v zdravotníctve: „Pozitívny vplyv zvierat na ľudí by sme nemali prehliadať, nie nadarmo sa totiž hovorí, že pes je najlepším priateľom človeka. V podpornej liečbe s pomocou canisterapeutických tímov vidíme veľký potenciál, preto nás veľmi teší spolupráca so žilinskou nemocnicou. Z doterajších skúseností vieme, že služby s asistenciou zvierat majú pozitívny účinok na duševnú pohodu pacientov počas ich pobytu v nemocnici a poskytujú im jedinečnú podporu popri zdravotnej starostlivosti. Špeciálne vycvičené psy pomáhajú pacientom udržiavať sústredenie a pozornosť, poskytujú im emocionálnu podporu a znižujú napätie či úzkosť.“ 

Martina Čontofalská Michalková, riaditeľka Zmyslu života n.o., s rodinou a psíkmi. 

Autor: Martina Knapcová, redaktorka

Foto: archív M.Č.M

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod