Vianočné ozdoby ako z obchodu, ale pritom vyrobené s láskou a pocitom užitočnosti. V takom duchu sa niesla výstava pacientov s duševným ochorením vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline.
ŽILINA. Dvakrát do roka organizuje Občianske združenie Mozaika v spolupráci s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Žiline výstavy, na ktorých prezentujú svoje výrobky nielen členovia občianskeho združenia, ale aj pacienti z denného psychiatrického stacionára i psychiatrického oddelenia. Začiatkom decembra pripravili jednu pri príležitosti blížiacich sa Vianoc. Počas troch dní vystavovali pod budovou transfúznej služby vianočné vence, svietniky, pohľadnice a rôzne iné ručne vyrábané ozdoby a predmety. „Sú tu výrobky cez vyšívanie, keramiku, šitie, háčkovanie a rôzne iné techniky spracovania materiálov. Najväčší záujem je o vyšívané vianočné pohľadnice, ktoré sme vyrobili so žiakmi zo Základnej školy v Súľove,“ hovorí Kamila Sauermannová, manažérka OZ Mozaika, ktoré združuje pacientov v psychiatrickom ošetrení, ich príbuzných a sympatizantov.
Pacienti na výrobkoch pracovali niekoľko mesiacov, bolo na ich fantázii, do akej techniky sa pustia a čo konkrétne vyrobia. „Ani sami často netušia, že vedia takýto výrobok vytvoriť. Majú z toho radosť a potom dokážu zaškoliť aj druhých pacientov, ktorí by sa chceli oboznámiť s tou technikou. Máme tu paniu, ktorá má veľmi dobre zvládnutú prácu s hlinou alebo pacientku, ktorá sa venuje textilu - je povolaním krajčírka. Muži pracujú hlavne s drevom. Najnovšie používame aj pedig, čo je materiál podobný prútiu. Z neho pacienti vyrábajú košíky a rôzne misky,“ rozpráva fyzioterapeutka Renáta Pečalková.
Záujem o výstavu vianočných dekorácií je podľa primárky psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Martiny Hanzelovej každý rok veľký. Výrobky tu chodia obdivovať najmä rodinní príslušníci a bývalí pacienti. „Táto tvorivá činnosť prebieha v rámci ergoterapie, čiže liečby prácou, čo je súčasť rehabilitačného procesu, hlavne v doliečovaní pacientov. Má to význam jednak po psychickej stránke – ľudia získavajú nový zmysel života, udržiavajú si pracovné návyky a, samozrejme, aj po tej fyzickej – zlepšuje sa im jemná motorika,“ vysvetľuje primárka oddelenia.
Michala Stehlíková
Snímka autorka