Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -5°C

Futbal

Nových rozhodcov chcú pritiahnuť aj benefitmi

Juraj Krajči z Jablonového je futbalovým rozhodcom od roku 2002. Počas šestnásťročnej kariéry rozhodoval ako hlavný alebo ako asistent rozhodcu okolo 1100 majstrovských zápasov v rôznych kategóriách od oblastných až po medzinárodné.

26.02.2018 | 12:53

V januári tohto roku bol vyhlásený za najlepšieho rozhodcu Stredoslovenského futbalového zväzu za rok 2017 a v úvode februára sa stal predsedom komisie rozhodcov Oblastného futbalového zväzu (ObFZ) Žilina. Porozprávali sme sa s ním o tom, prečo sa rozhodol prijať túto funkciu, aké má so svojimi kolegami plány do budúcna a čo by rád zlepšil na rozhodcovskom stave v regionálnom futbale.

Od februára vediete ako nový predseda Komisiu rozhodcov ObFZ Žilina. Prečo ste sa rozhodli prijať túto funkciu a kto vás oslovil s touto ponukou?
Koncom minulého roka mi dal predseda ObFZ Žilina Igor Krško ponuku, aby som viedol Komisiu rozhodcov. Po dlhšom zvažovaní a zasadnutí „rodinnej rady“ s manželkou som sa rozhodol ponuku prijať. Je to pre mňa veľký záväzok a musel som si vytvoriť tím ľudí, s ktorými si viem predstaviť spoluprácu v komisii. Vybral som si tých, ktorých roky poznám, s ktorými som ako rozhodca prišiel do styku a viem, čo od nich môžem očakávať. Verím, že nízky stav arbitrov, ktorý je nielen v oblastných, ale aj krajských súťažiach, sa nám postupnými krokmi podarí zmeniť k lepšiemu.

Pri pohľade na to, koľko býva nominovaných arbitrov v regionálnych súťažiach, stojí pred vami naozaj veľká výzva. Počet rozhodcov dlhodobo klesá a ani novovyškolených sa nedarí dlho udržať v praxi.
Plánujeme vyškoliť viacero nových rozhodcov a už vopred som poprosil na nedávnej prednáške pre trénerov, aby boli k čerstvým absolventom rozhodcovských kurzov zhovievaví a nápomocní. Nik učený z neba nespadol a chyby spravia občas aj najlepší rozhodcovia na svete. To, že dáme novým ľuďom priestor, aby sa naučili lepšie rozhodovať, nám môže na desiatky rokov pomôcť.

Okrem finančnej stránky, ktorá je pri rozhodovaní futbalových duelov zaujímavá, sa môžu jednotlivci, v prípade dobrých výsledkov, dostať s píšťalkou aj do sveta. Budete používať pri náboroch a školeniach arbitrov aj pozitívne príklady rozhodcov z minulosti?
Samozrejme, že pozitívne príklady priťahujú a motivujú. Mladý rozhodca z nášho regiónu, Michal Očenáš, sa s píšťalkou postupne svedomitou prácou dostal z oblastných a regionálnych súťaží až na listinu rozhodcov FIFA a dnes sa rozhodovaním futbalu živí. Aj na jeho príklade vidno, kam sa dá až dostať, keď človek na sebe pracuje a chce niečo dosiahnuť. Bol by som rád, ak by sa jeho príkladom inšpirovali nielen noví, ale aj niektorí mladší súčasní arbitri a venovali sa rozhodovaniu futbalu poctivejšie a zodpovedne.

Vy sám ste tiež ešte mladý rozhodca a začali ste ako 17-ročný. Čo vás zlákalo na dráhu rozhodcu?
Nikdy som nepatril k dobrým futbalistom, dokonca som teraz asi lepší rozhodca, ako som bol hráč (smiech). Chcel som však ostať pri futbale a venovať sa aj štúdiu. Na tréningy a zlepšovanie sa po hernej stránke som nemal čas, tak som si povedal, že vyskúšam rozhodovať zápasy. Postupne som sa cez žiacke a dorastenecké súťaže dostal až k mužským a momentálne rozhodujem už niekoľko rokov najvyššie stredoslovenské súťaže. Môj príklad možno podnieti záujem u tých, ktorí nemajú na futbal ako šport až toľko času alebo museli ukončiť kariéru pre iné okolnosti, či už štúdium alebo zranenia, no chcú pri futbale ostať.

Hlásia sa vám noví adepti na rozhodcov alebo ich musíte hľadať a presviedčať?
Doba sa zmenila a nových ľudí musíme aktívne vyhľadávať, sám sa prihlási málokto. Momentálne máme v oblastných súťažiach veľmi málo mladých rozhodcov, približne desať aj s tými, ktorí ešte nerozhodovali. Existuje však Škola mladých rozhodcov, ktorú podporuje Slovenský futbalový zväz a ktorá môže pomôcť mladým arbitrom v ich napredovaní. Najskôr však musíme nových rozhodcov vyškoliť. Čím ich bude viac, tým to bude lepšie pre futbal nielen oblastný, ale aj ten celoslovenský. Školu mladých rozhodcov by sme potom radi rozbehli buď už počas tejto jari, alebo v priebehu jesennej časti ďalšieho ročníka.

Aké ďalšie benefity môžu rozhodcovia očakávať okrem finančného ohodnotenia za rozhodovanie? Máte pre nich pripravené niečo navyše?
V pláne sú zľavy na vstupnom pre rozhodcov na zápasy v najvyššej súťaži, zľavy do fitnes alebo na wellness pobyty. Chceme nových arbitrov prilákať nielen na športovú činnosť, ale aj na určitú spoločenskú stránku rozhodovania.

Verejnosť u nás rozhodcov dlhodobo vníma ako slabý článok vo futbale. Čím to podľa vás je a ako sa to dá zlepšiť?
Tento fenomén je nielen u nás, ale všade vo svete. Nedávno som bol na zápase španielskej La Ligy a pri východe rozhodcov na hraciu plochu počas rozcvičky pískalo celé 80-tisícové publikum na štadióne. Arbiter musí byť voči tomu odolný a prijať, že je v nepopulárnej úlohe. Je však pre futbal ako hru potrebný, bez neho nemá zmysel a zaslúži si od hráčov, trénerov aj fanúšikov určitú úctu aj rešpekt. Musí si ho však aj sám budovať svojím vystupovaním a prejavom na ihrisku.

Stále sa bavíme o rozhodcoch, ale o túto funkciu sa môžu uchádzať aj ženy. Budete hľadať nové tváre aj medzi nimi?
V okrese máme jednu ženu, ktorá rozhoduje a predtým rozhodovala aj 4. ligu. Ďalšie dievča máme v programe talent, jedna adeptka sa nám prihlásila na školenie nedávno. Ženy sú potrebné aj vo futbale, aj medzi rozhodcami a budem rád, ak aj ony budú mať o túto pozíciu vo futbale záujem.

Čo by mali spĺňať noví adepti na post rozhodcu? Môžu sa prihlásiť aj tí, ktorí futbal nehrali?
Musia mať viac ako 15 rokov, to je základná podmienka, vrchná hranica nie je určená. Ideálne je, ak v minulosti futbal hrávali, pretože sa ťažko vysvetľuje niečo, čo ste nikdy nezažili priamo. Mali by mať k futbalu a športu celkovo vzťah. Nových adeptov vyškolíme z pravidiel a postupne ich budeme nasadzovať do zápasov od žiackych kategórií, aby sa dostali do hry a učili sa. Rozhodcom sa stáva človek postupne. Je to beh na dlhú trať, ale dá sa to naučiť, ak človek chce a pristupuje k tomu zodpovedne.

Foto: Archív Juraja Krajčiho

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod