Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -2°C

Spravodajstvo

O bytoch má rozhodnúť poradovník a primátor

Pri prideľovaní mestských bytov nastanú zmeny. Podľa najnovšieho návrhu, na ktorom sa zhodla bytová komisia, zamestnanci odboru a vedenie mesta, sa o pridelenie starších uvoľnených bytov nebude žrebovať. Žreb rozhodne len v prípade, že mesto postaví byty nové.

06.01.2014 | 11:18

ŽILINA. V tomto volebnom období o prideľovaní uvoľnených mestských bytov rozhodoval primátor na návrh komisie sociálnej a bytovej. Tento spôsob sa nepozdával predsedovi komisie Jurajovi Popluhárovi, ani poslancovi Petrovi Ničíkovi. Preto iniciovali jeho prepracovanie. Peter Ničík navrhoval, aby o tretine bytov rozhodoval primátor samostatne a o zvyšku rozhodol žreb.

Podľa poslednej pripravovanej verzie to však vyzerá tak, že sa o byty žrebovať nebude. Primátorovi zostane právomoc prideliť do 50 % bytov, zvyšok pridelia podľa aktuálneho poradia uchádzača v poradovníku.

„Ak chceme žrebovať, musíme vždy privolať notára. Poplatok zaňho je v takom prípade vždy 90 eur. To je efektívne, ak sa stavajú nové byty a naraz sa rozhoduje napríklad o 40 či 60 bytoch. Teraz ale nestaviame nič. Byty sa uvoľňujú len sporadicky, v priemere tak dva – štyri mesačne. Bolo by veľmi neefektívne k žrebovaniu o každý byt zavolať notára a aj všetkých okolo 550 záujemcov. Boli by to zbytočné náklady,“ uviedol Juraj Popluhár.

Predseda komisie nemá strach z vytvorenia korupčného prostredia či klientelizmu. Okrem primátora totiž bude jediným kritériom na pridelenie bytu poradovník. „Pôvodne sme chceli primátorovi dať možnosť prideliť maximálne 1/3 bytov. Avšak je ich tak málo a navyše ani nevieme, koľko ich vlastne za rok bude, preto poslanec Patrik Groma navrhol, aby mal primátor kompetenciu najviac do 50 %. My sme sa s takouto formuláciou stotožnili,“ dodal.

Zmeniť by sa mal aj spôsob obnovy poradovníka. Ten by sa mal na rozdiel od súčasného trojročného obdobia aktualizovať každoročne. Tým sa poradovník vždy očistí od tých, ktorí si už svoju bytovú otázku vyriešili iným spôsobom. „Každý nový záujemca sa zaradí na koniec poradovníka. Každý rok budú musieť všetci svoju žiadosť aktualizovať. Inak z neho vypadnú. Myslím si, že toto je najtransparentnejší spôsob prideľovania bytov. Ak by sme kvôli každému uvoľnenému bytu platili notára a zvolávali všetkých záujemcov, mohli by nás obviniť z nehospodárneho nakladania s mestskými financiami,“ uzavrel Juraj Popluhár.

Novinkou by mohla byť zmluvne zakotvená zábezpeka vo výške trojmesačného nájomného, ktorú by musel zložiť každý nájomník, ktorému mesto pridelí byt. Inštitút by mal fungovať ako ochrana pred neplatičmi. Čiastku by nájomníkovi vrátili po tom, ako vráti byt, prípadne z nej strhnú spôsobené škody.

Podľa informácií mesta mala spoločnosť ŽILBYT, ktorá ich spravuje, k 30. 9. 2013 v správe 1 151 mestských nájomných bytov. Z toho je 798 postavených zo Štátneho fondu rozvoja bývania a dotácie ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. „Máme vytypované viaceré lokality, kde plánujeme v budúcnosti výstavbu nových nájomných bytov,“ doplnil hovorca. K 30. 9. 2013 pridelili 36 bytov.
 

Michal Filek
Snímka Jozef Feiler

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod