„Syndrómov bolesti hlavy je veľmi veľa. Migréna sa dokonca môže prekrývať s rôznymi inými bolesťami hlavy a dokonca bolesti krčnej chrbtice alebo tzv. tenzné, môžu spúšťať migrénu. Čiže to je obyčajne taký zamotaný kruh,“ hovorí Vladimír Labaj.
Ako by ste migrénu charakterizovali?
Migréna, ktorej my hovoríme cievna bolesť hlavy má typické stanovené, tabuľkové kritériá ako je doba trvania, aura, pulzujúca bolesť, jednostranná, obojstranná, takisto netolerancia fyzickej záťaže, pacient pri nej môže vykazovať známky svetloplachosti, zvukoplachosti či citlivosti na vône. Migréna má svoje typické prejavy a trvania, pretože existujú aj iné cievne bolesti hlavy.
Aké príčiny dokážu migrénu vyvolať?
Tých je veľmi veľa. Pri ich zisťovaní je veľmi dôležitá spolupráca pacienta najmä v sledovaní jedálneho lístka. U niekoho môže byť vyvolávajúcim faktorom hlad, smäd či niektoré potraviny. Sú na to špeciálne dotazníky. V tradičnej medicíne sa migréna spája s poruchami trávenia, takže nejaký súvis s potravinami tam bude, a potom sa dá eliminovať počet záchvatov. Nezaručuje to však ich úplné odstránenie, pretože migrénu môžu vyvolať aj zmeny počasia či hormonálne zmeny u žien. Typické sú napríklad menštruačné migrény.
Kde je pôvod migrény, kde vzniká?
Akákoľvek bolesť z oblasti hlavy a vrchnej časti krku je sprostredkovaná alebo vnímaná pomocou trojklanného nervu. Jadro trojklanného nervu je vlastne spúšťačom migrény. Tá potom prebieha v dvoch fázach. Najskôr dôjde ku stiahnutiu cievy, a potom sa náhle uvoľní, vzniknú v nej rôzne zápalové markery. Následkom toho je sterilný zápal cievy alebo k opuch, kde vzniká bolesť. V prvej fáze, keď sa cieva stiahne, dochádza u niektorých pacientov k zrakovej alebo senzitívnej aure. Existujú však aj migrény bez aury. Migrénu môže spustiť čokoľvek - stres, ťažkosti s krčnou chrbticou, výrastky i degeneratívne zmeny.
Ako často dochádza k záchvatom migrény a čo pomáha jej liečbe?
Niekto má migrénu trikrát do roka a niekto pravidelne napríklad dva dni pred začiatkom menštruácie alebo po jej skončení. Migréna sa lieči najmä režimovými opatreniami. Chceme, aby si pacient dával pozor na jedálny lístok, spánok, aby sa zbytočne negenerovalo zvýšené napätie do svalov chrbtice. Dôležité je pravidelné stravovanie, aby sa pacient nedostával do stavu prejedania a hladovania, netreba zabúdať na pitný režim. Na trhu sú dostupné aj lieky na prírodnej báze, ktoré vedia pomôcť eliminovať frekvenciu migrén. Keď je príliš veľa záchvatov za mesiac, tak sa užíva aj preventívna liečba, to znamená že pacient užíva každý deň tabletku, ktorá má zabrániť záchvatom. Potom je indikovaná liečba na moment, kedy vznikne bolesť hlavy.
Symptómy migrény:
- pulzujúca bolesť hlavy
- bolesť je prevažne na jednej strane hlavy a má strednú až ťažkú intenzitu
- trvá 4 – 72 hodín
- bolesť sa pohybom zhoršuje
- opakuje sa aj niekoľkokrát do mesiaca
- precitlivenosť na svetlo a zvuk
- nevoľnosť a vracanie
Na čo by si migrenici mali dávať pozor?
Stres
Pri stresových situáciách telo produkuje celý rad hormónov, ktoré ho dostávajú do tzv. bojového režimu. Svaly sa napnú a dochádza k bolestiam hlavy. Keďže je stres takmer každodennou súčasťou našich životov, najlepšou prevenciou je naučiť sa ho kontrolovať a eliminovať.
Hormóny
Mesačné výkyvy hormónov ovplyvňujú najmä v ženskom tele mnoho vecí. Súčasťou predmenštruačného syndrómu sú u mnohých žien aj bolesti hlavy. Pokiaľ trvajú dlhšie ako dva dni, je lepšie sa poradiť s lekárom. Tieto bolesti však ešte nemusia znamenať migrénu.
Krvný tlak
Bojujete s bolesťou hlavy a máte zvýšený krvný tlak? Tieto dva faktory spolu úzko súvisia. Medikácia spolu so zmenou životného štýlu môže problém úplne vyriešiť.
Zubná hygiena
Bolestivosť zubov alebo čeľustí môže byť tiež príčinou migrény. Ide o tzv. prenesenú bolesť, ktorá je veľmi často spojená práve s problémami v ústnej dutine. Netreba preto zabúdať na pravidelnú zubnú hygienu a tiež návštevy stomatológa.
Spánok
Chronická nespavosť môže spôsobovať aj chronické bolesti hlavy. Nedostatok, ale aj prebytok spánku súvisí s ich rozvojom a s migrénou. Limit spánku by mal byť v rozpätí 6- hodinového minima a 8-hodinového maxima za deň. Pomôcť proti migréne môže aj to, keď sa poctivo dodržiava čas vstávania a čas večierky.
Pokiaľ trpíte migrénou a spánku máte dosť, skúste sa zamyslieť nad svojimi spacími návykmi –zaspávanie pri televízii, telefón pri hlave či nahlas tikajúe hodiny. Častou príčinou nekvalitného spánku je i nadmerná prítomnosť svetla (nedostatočné zatemnenie okien, rozsvietená lampa, elektronika).
Kofeín
V malom množstve môže od bolesti hlavy uľaviť, keď je ho však príliš veľa, môže byť jej spúšťačom. Ak trpíte opakovanými bolesťami, na nejaký čas kofeín úplne obmedzte a porovnajte, či sa ťažkosti zmiernia. Ak sa bez neho nezaobídete, skúste ho aspoň obmedziť na minimum.
Alkohol
Frekvenciu záchvatov môže negatívne ovplyvňovať najmä červené víno.
Jedlo
U každého človeka môže byť spúšťačom bolesti hlavy iný druh jedla. Z globálneho hľadiska sú však najčastejšími vinníkmi priemyselne spracované potraviny. Odborníci radia zakomponovať do jedálneho lístka čo najviac celozrnných produktov, ovocia, zeleniny, čerstvého mäsa a rýb. Naopak, snažte sa vyhýbať čokoláde, plesňovým syrom, nadbytku citrusových plodov. Tieto potraviny obsahujú látku, ktorá podporuje vznik migrény.