ŽILINA. Nové VZN mení spôsob prideľovania bytov. Kým doteraz rozhodovala komisia a primátor, po novom získate byt už len na základe poradovníka. S jedinou výnimkou. O 30 % bytov môže rozhodnúť samostatne primátor.
„Táto téma rezonovala na verejnosti po tom, ako mesto Žilina podalo trestné oznámenie na podozrenie s nekalou manipuláciou s bytmi, ktoré sú vo vlastníctve mesta. Ukázalo sa, že všetky doposiaľ schválené všeobecne záväzné nariadenia mesta Žilina nedokázali zabezpečiť maximálnu transparentnosť pri prideľovaní mestských nájomných bytov,“ uviedol hovorca mesta Pavol Čorba.
Poslanci ponechali primátorovi možnosť prideliť takmer tretinu bytov podľa vlastného uváženia. Komisia dokonca navrhovala, aby mohol prideľovať až polovicu uvoľnených bytov. „Mysleli sme si, že by to mohlo byť viac, primátor chcel zase ešte menej. Nakoniec sme sa dohodli takto,“ uviedol šéf sociálnej a bytovej komisie Juraj Popluhár.
Iným poslancom sa zdá 30 % priveľa. „Bol som za to, aby mal primátor určitú možnosť byty prideľovať. Myslím si ale, že by mu stačilo 10 %. Na druhej strane som ale presvedčený, že je dobré, že sme VZN prijali a jasne sa nastavili pravidlá,“ uviedol Dušan Maňák.
Podľa Pavla Čorbu sa takto bude dať vyriešiť nevyhnutná bytová otázka tých, ktorí bývanie na území mesta Žilina skutočne potrebujú a nie je možné to riešiť prostredníctvom poradovníka.
Juraj Popluhár je s výsledkom spokojný. „Úprava návrhu trvala tri mesiace. Žiadali sme, aby doň boli zapracované všetky pripomienky od poslancov. To sa nakoniec aj podarilo. Toto VZN vylučuje všetky špekulácie o tom, že by sa byt nedostal k tomu, kto ho skutočne potrebuje. Základom je, že sa bude dodržiavať poradovník, ktorý bude verejne kontrolovateľný,“ uviedol šéf sociálnej komisie.
Schválené nariadenie zavádza aj ďalšie zmeny. Evidencia žiadostí na pridelenie bytu sa skracuje z troch rokov na jeden. Mesto zaviedlo aj finančnú zábezpeku vo výške trojmesačného nájomného, ktorú je povinný žiadateľ, ktorému bol pridelený byt, uhradiť na účet mesta. „Slúži na zabezpečenie platenia dohodnutého nájomného a úhrad spojených s užívaním bytu,“ vysvetlil Pavol Čorba.
Byty postavené z rozpočtu mesta už bude možné prideliť len na dobu určitú, najviac 1 rok. Ak bol však byt v katastrofálnom stave a nájomník v ňom preinvestoval minimálne desaťnásobok minimálnej mzdy, môže dostať byt na dobu neurčitú.
Michal Filek
Snímka archív