RAJECKÁ DOLINA JE FAŠIANGOVÝMI POCHODMI ZNÁMA
V obci Lietavská Svinná-Babkov boli už od rána prípravy na fašiangy v plnom prúde. Mladí sa obliekli do masiek, vyzdobili voz a vybrali sa na radostný pochod dedinou. Do cesty im hrala živá muzika z Bytčice. Dlhoročná tradícia fašiangových sprievodov má v celej Rajeckej doline silné korene. Každoročne sa na organizácii podieľa Dobrovoľný hasičský zbor v Lietavskej Svinnej v spolupráci s obcou. Hasiči sa v obci venujú mládeži a aj vďaka tomu sa darí obci zachovávať kultúrne dedičstvo pre budúce generácie.
CHODZENIE PO KOBILICI
Tento ročník osláv dostal názov Chodzenie po kobilici. Ako nám prezradila kultúrna referentka v obci Soňa Jamečná, názov má historický význam. „Kobyla, po sviniansky kobilica, kedysi chodievala po dedine a ťahala za sebou na reťazi drevený klát. Preto sa až dodnes zachovala maska koňa, ktorú už v minulosti vodili dvaja muži. Jeden tvoril hlavu a druhý zadok koňa. Kôň mal nadmernú veľkosť, išiel na čele sprievodu masiek a skôr, ako domáci otvorili dvere na dome, konská hlava už bola v jeho okne. Dnes sa už kone nepoužívajú, vystriedali ich iné kone, a to motorové. Nová doba prináša aj nové dopravné prostriedky. So sprievodom dnes chodí alegorický voz, vyzdobený traktor s kapelou, ktorý vojde do každého dvora s otvorenou bránou,“ dodáva. Ak sprievod obyvatelia domu vpustia dnu, čaká ich veselá zábava plná tanca, smiechu a dobrej nálady. Na oplátku si sprievod od šikovnej gazdinky vytancuje šišky, kus slaniny, vajíčka alebo aj pohárik pálenky.
MLADÍ UDRŽIAVAJÚ TRADÍCIE ŽIVÉ
Cigánka, spravidla prezlečený muž, vojde do dvora, povymetá každý kút, dokonca nahliadne aj do kurína. „Cigánka vždy urobí hurhaj, že až sliepky lietajú,“ smeje sa jeden z účastníkov veselého fašiangového sprievodu. Na čele sprievodu je hasič v uniforme, ktorý zaželá rodine veselé fašiangy a pozve obyvateľov domu na fašiangovú zábavu. Nesmie chýbať smrť s kosou, muži v svinianskych krojoch prezlečení za staré ženy či masky rôznych zvierat. K tradičným maskám dnes pribudli aj masky, ktoré sú prebraté najmä z amerických filmov. „Mladí si dnes radi obliekajú rôzne masky z hororových filmov. Snažíme sa tieto masky obmedziť, aby sa zachovali tie tradičné, typické pre túto kultúrnu udalosť. Prispôsobili sme naše zvyky modernej dobe, no ich význam je stále rovnaký,“ hovorí Soňa Jamečná. Do masiek sa prezliekajú najmä mladí ľudia, členovia Dobrovoľného hasičského zboru. „Je to pre nás samozrejmosť, vždy sa stretneme veselá partia, spoločne sa zabavíme a ešte aj udržiavame tradíciu,“ hovorí jeden z členov zboru. Vďaka práci dobrovoľných hasičov a ich snahe motivovať mladých si mohli Babkovčania vychutnať fašiangovú atmosféru aj tento rok.
V BITAROVEJ ROZVONIAVALI NA FAŠIANGY KLOBÁSKY
V obci Bitarová sa na fašiangy koná už tradičná zabíjačka. Prvé pomocné ruky pracovali pred obecným úradom od skorého rána. Nálada bola výborná, preto išla práca všetkým od ruky. Majstri mäsiari si dali záležať, aby boli zabíjačkové špeciality pripravené naozaj poctivo. V kuchyni zas ženy piekli fašiangové šišky a zemiakové placky. Vôňa sa šírila celou dedinou a postupne prilákala prvých návštevníkov, ktorí prišli ochutnať čerstvé výrobky. „Už dlhšiu dobu robíme domácu zabíjačku na ochutnávku pre našich občanov. Kedysi sa robili zabíjačky v každej chalupe, neboli také vzácne ako v dnešnej dobe. Preto chceme tradíciu opäť vrátiť do našej obce. Ochutnávky robíme zadarmo, všetci sme súčasťou diania,“ hovorí starosta obce Zdenko Klimík. Okrem klobások, tlačeniek a jaterníc sa v Bitarovej robí aj škvarené a pečienka. Popri vôni sa obcou rozliehal aj veselý sprievod masiek od výmyslu sveta. Mexičan, doktor, pirátsky kapitán či údržbár, takéto fašiangové masky ste mohli stretnúť v uliciach obce. Nechýbala ani cigánka, maska kozy či turoňa. Sprievod zabával dedinčanov, ale nešetril ani vysmievaním sa či žartami. Počas fašiangov si totiž môžu dovoliť to, čo by si inokedy nemohli.
POĎAKOVALI BASE A POCHOVALI JU
K dobrému jedlu patrí aj dobrá muzika, preto v podvečerných hodinách rozveselila ľudí ženská spevácka skupina Bitarovienka a detský spevácky súbor Bitarovček. Večer už tradične patril pochovávaniu basy, ktoré znamená ukončenie fašiangového hodovania. Táto ľudová hra symbolizuje zákaz zábav počas nasledujúceho pôstneho obdobia. Farár v prestrojení vedie celý pohrebný sprievod pri poslednej rozlúčke s basou. Zaspomínajú na to, ako uplynulý rok basa žila a lúčia sa so zábavou, ktorú im priniesla. Oplakávajú basu a za náreku ju pochovávajú. Všetko sa odohráva v komickom a humornom duchu. „Pri pochovávaní basy sa vždy stretnú aj mladí, aj starí, je o to veľký záujem a tradícia stále pretrváva, deň sa ukončuje veselicou,“ dodáva starosta.
V DOLNOM HRIČOVE VYSTRÁJAL TURZO, BARÓN ČI MANDARÍNKA
Fašiangové oslavy sa líšia od dediny k dedine. V Dolnom Hričove sa konali už 9. hriešne zabíjačkové slávnosti, kolotoč chutí a zábavy. Dobročinné podujatie Prasačiny si vychutnal rekordný počet hostí, organizátorov, predajcov a vystupujúcich. Združenie RSU - Rýchly sled udalostí s desiatkami dobrovoľníkov mali plné ruky práce od piatka do nedele.
ZA EURÁ NIČ NEKÚPITE
Na Prasačinách sa nič nekupuje ani nepredáva, iba vymieňa. Za eurá, ktoré darujete, dostanete lokálnu menu, takzvané hriechy. Dalo sa za ňu vymieňať či ochutnávať. Počas hostiny sa v dome kultúry konali trhy s lokálnymi potravinami a výrobkami. Nechýbali drotárske skvosty, zdravé huby či medovina. Dav zabával Juraj Turzo, ktorého stvárnil majster slova – moderátor Michal Vojtek. Jeho trefné humorné poznámky pobavili každého. Na oslavách sa zúčastnila aj maska mandarínky v životnej veľkosti, ktorá asistovala pri degustácii páleniek.
CHUTILO AKO NA ZABÍJAČKE
Od rána sa ľudia prizerali mäsiarskemu remeslu a pamätníci si pospomínali na krásne časy rodinných zabíjačiek. „Jano Masný so svojou družinou vyrábali lahôdky priamo pred zrakmi prítomných, ktorí ich mohli neskôr aj ochutnať. Klobásky, jaternice, slanina, tlačenka či oškvarky ani nestihli vychladnúť. Najviac však rozvoniavala tradičná špecialita – smažené. Plné kotly sa minuli v priebehu chvíle, a to už ľudia vystávali rady pri pečenom prasiatku od čertov z Valašska,“ informoval nás Ladislav Kavecký zo združenia RSU.
PORIADNY ROKENROL
Kultúrny zážitok si odniesli najmä vyznávači tradícií. Postarala sa o to živá muzika v podaní zamaskovanej kapely Kokšoband a Tri doliny. Pridal sa aj Jojoband, Jano Masný mladší a neskôr zanôtila ľudová hudba bratov Fupšovcov a FS Štiavničan. Spolu s folkloristami z Kysuckého Lieskovca predviedli pochovávanie basy. Zlatý klinec programu potešil každého s rockovým srdcom. V dome kultúry koncertovala kapela PPL – Priatelia padajúceho lístia, ktorá spravila naozaj poriadny rachot.