ŽILINA. Možno by tieto dve zlodejky mali viac šťastia, keby sa nesprávali podozrivo. V piatok 22. novembra si ich v Sade SNP všimla hliadka mestskej polície, ako odstraňujú bezpečnostné čipy z odevov. Tie vyberali z veľkej nákupnej tašky, ktorú mali napodiv celú vystlanú alobalom. Medzi tovarom v hodnote 300 eur sa nachádzali rifle, svetre, značkové mikiny a čižmy pochádzajúce z viacerých obchodných centier po celom meste. Podobná krádež sa v Žiline odohrala aj koncom apríla. Mladík vošiel s igelitovou taškou upravenou alobalovou fóliou do predajne jedného z obchodných centier, z ktorej ukradol počítačové hry v hodnote približne 600 eur.
Prídu v starom, odídu v novom
Finta s alobalom je medzi zlodejmi veľmi obľúbená. Takto upravená taška totiž blokuje signál z čipu pripnutého na tovare, takže pri prechádzaní cez bezpečnostný systém zlodej „nepípa“. Existujú však i iné, rovnako rafinované metódy, ktoré dlhoprstí radi praktizujú. „Napríklad kabáty s množstvom veľkých vreciek na vnútornej strane. Nohavice nadmerných veľkostí, ktoré umožňujú ukrytie predmetov, detské kočíky, do ktorých sa odcudzený tovar ukryje pod kočiar alebo pod dieťa či tašky a kabelky s dvojitým dnom,“ menuje metódy kradnutia Nadežda Hložná, riaditeľka spoločnosti ALL SECURITY, ktorá zabezpečuje v Žiline strážne služby.
Zlodeji sa radi navzájom kryjú. Napríklad jeden zabáva predavačku, druhý kradne. Pri individuálnych krádežiach najčastejšie skúšajú veci v kabínke a keď si ich predavači nevšímajú, opustia predajňu aj s tovarom. Prefíkaný je i spôsob, keď zaplatia za jeden nákup a druhý bez zaplatenia prenesú cez pokladničnú zónu. „V prípade, že je zákazník oslovený a požiadaný o predloženie dokladu o zaplatení, predkladá účet prvého nákupu,“ rozpráva riaditeľka bezpečnostnej služby.
Známe sú aj prípady, kedy dlhoprstí prelepujú čiarový kód z lacnejšieho druhu tovaru na drahší. Alebo svoje staré oblečenie nechajú v kabínke a z predajne odchádzajú v novom.
Vianoce sú Vianocami aj pre zlodejov
Starými známymi sú i vreckári, ktorí využívajú nepozornosť kupujúcich a nenápadne ich okrádajú. Napríklad, keď si zákazník položí tašku do nákupného vozíka a následne sa obráti k regálom po tovar. Preto pre istotu nenechávajte svoje osobné veci bez dohľadu a kabelku noste v každom prípade pri sebe. Najmä v období vianočných nákupov, kedy sa pre vreckárov začína pozemský raj. „Mýlite sa, ak si myslíte, že zlodeja dokážete odhaliť na prvý pohľad. Všeobecne platí, že ním môže byť ktokoľvek. Sú to často vzdelaní a na prvý pohľad slušní ľudia,“ vysvetľuje Nadežda Hložná z ALL SECURITY Žilina.
Dlhoročná prax riaditeľku bezpečnostnej služby naučila, že najdôležitejšia ochrana pred krádežami v obchodných centrách je najmä prevencia, ktorá sa nezakladá len na technickom vybavení, ale tiež na kvalitnom vyškolení personálu a dodržiavaní zásad pri používaní bezpečnostných systémov. „Je zbytočné mať nainštalovaný bezpečnostný systém, ktorý nie je plne využívaný, respektíve obsluha nevie dostatočne využívať všetky funkcie zabezpečovacieho systému,“ konštatuje.
Michala Stehlíková
Snímka archív