Reč je o viac ako štyroch desiatkach žilinských pamiatok, ktoré sa vďaka Občianskemu združeniu (OZ) Čierne diery ocitli spoločne na prvej mape technických pamiatok Žiliny. Občianskemu združeniu sa vrátane nášho mesta podarilo doposiaľ spracovať podobné mapy aj pre Bratislavu, Trnavu, Banskú Bystricu či Prešov a pokračovať by chcelo aj v ostatných krajských mestách.
ŽELEZNICA, ELEKTRÁREŇ ČI ZÁPALKÁREŇ
Hlavným cieľom projektu je podľa spoluzakladateľa združenia Čierne diery Martina Liptáka prostredníctvom mapy šíriť o pamiatkach väčšie povedomie a odovzdať tak zaujímavé a často nové informácie domácim aj zahraničným turistom. Mapa žilinských technických pamiatok, ktorá je v slovenskom aj anglickom jazyku, a jej súčasťou sú krátke informačné texty, detailné ilustrácie či údaje o GPS polohe, bola pokrstená koncom októbra v priestoroch Novej synagógy v Žiline.
MAPA (NE)ZNÁMYCH OBJEKTOV
A ako projekt Čiernych dier vznikol? „Sme traja kamaráti, ktorí cestovali po Slovensku a zaujímali sa o priemyselnú architektúru, o ktorej sa nikde veľa nehovorilo či nepísalo a za pamiatkami bolo ťažké cestovať alebo ich vôbec nájsť. Hnevalo nás, že takáto časť histórie je prehliadaná, preto sme sa rozhodli, že si tieto výnimočné objekty spíšeme, ich príbehy zmapujeme a budeme sa ich snažiť dostať medzi ľudí,“ hovorí Martin Lipták z OZ Čierne diery. Objekty podľa jeho slov nielen fotia, ale rovnako ich aj umelecky spracúvajú. Projekt tak vrátane historického kontextu prerastá aj do toho umeleckého.