ŽILINA. O pozorovateľni umiestnenej v Kysuckej vrchovine nás informoval odborník na vojenské objekty Matúš Sládok, ktorého na to upozornil jeho kolega z Česka Jiří Doupal. Poskytol mu fotografiu, z ktorej je zrejmé, že pozorovateľňa, ktorá mala už dávno zaniknúť, dodnes na Dubni stojí. Prečo sa na ňu zabudlo? „Pohltila ju vegetácia a nachádza sa mimo frekventovaných chodníkov a ciest. K tomu je u nás povedomie o týchto objektoch omnoho menšie ako v Česku,“ vysvetľuje si nevedomosť ľudí Matúš Sládok.
Kedysi sa z nej naskytoval strategický výhľad na podstatnú časť mesta. „Pozorovateľňa na Dubni vykazuje určitú podobnosť s pozorovateľňou na dome na Námestí požiarnikov – polygonálna dispozícia, vysunutá hrubá strecha a dvojstupňové priezory. Je veľmi pravdepodobné, že oba objekty projektovala jedna osoba alebo nezávisle od seba viacero osôb inšpirovaných jedným projektom,“ rozpráva Matúš Sládok.
Podľa odborníka je prítomnosť strešnej a terénnej pozorovateľne s takouto dispozíciou na pôde jedného mesta zatiaľ unikátom na území Slovenska. Žilina je výnimočná aj ich počtom. „U nás sa okrem Bratislavy nepotvrdila existencia viac ako dvoch zachovaných pozorovateľní, i keď vo veľkých a dôležitých mestách ich bývalo niekoľko. Žilina na tak stala mestom s druhým najväčším počtom pozorovateľní. V hlavnom meste je ich známych zatiaľ štrnásť, ale nie všetky sa dodnes zachovali,“ dodáva.
Pre zopakovanie: Civilno--obranné a vojenské pozorovateľne sa stavali najmä v 40. a 50. rokoch minulého storočia. Slúžili civilnej obrane alebo armáde na sledovanie premávky, hlásenie o zasiahnutých objektoch, požiaroch a na koordináciu ozbrojených a záchranných zložiek. Boli skromne zariadené a v stenách mali úzke priezory. V Žiline sa v súčasnosti okrem pozorovateľni na Dubni a na Námestí požiarnikov nachádza jedna aj na budove mestského divadla.
Okrem týchto objektov sa v Žiline zachovali aj zvyšky betónových protitankových zátarasov z 2. svetovej vojny. Boli súčasťou najväčšej a najsilnejšej obrannej línie počas druhej svetovej vojny na Slovensku, ktorá sa tiahla od Jadranu až k Baltu.
Michala Stehlíková
Snímka www.geocaching.com