Mesto Žilina má od konca minulého roka svoju vlastnú nadáciu. Návrh na jej vznik predložili poslankyňa Jana Filipová a poslanec Patrik Groma. Nadácia mesta Žilina začne reálne fungovať už čoskoro – po tom, ako bude zaregistrovaná na ministerstve vnútra. „Návrh na jej založenie bol schválený ešte minulý rok. Po komunikácii odboru sociálnych vecí mesta a ministerstva vnútra bolo potrebné urobiť zmeny, ktoré sa vykonali a návrh by mal byť už po legislatívnej stránke v poriadku. Týmto chcem poďakovať p. vedúcej Slavomíre Brezovskej a ostatným, ktorí k tomu priložili ruku,“ uviedla poslankyňa Jana Filipová.
Cieľom novovzniknutej nadácie bude pomáhať zdravotne postihnutým, chorým, starým a bezmocným občanom, deťom a mládeži v núdzi. Pod palcom ju bude mať práve Jana Filipová. „Bude to pre mňa veľká výzva. Už od svojich 13 rokov pomáham sluchovo postihnutým, viac ako 15 rokov som robila dobrovoľne pre organizáciu Asociácia nepočujúcich Slovenska a až pred štyrmi rokmi moja práca začala mať význam, keď sa nám konečne podarilo dostať sa na takú úroveň, že sme si mohli dovoliť zamestnancov, nové priestory a predovšetkým uznanie medzi ľuďmi, ktorí k nám chodia pre odbornú pomoc... Určite ako prvé bude potrebné zohnať dobrý tím ľudí, ktorí budú ochotní pomáhať druhým a tiež vytvoriť dobré meno nadácie, ktorá tu bude pre všetkých, čo to potrebujú,“ skonštatovala poslankyňa.
Ako správkyňa novej nadácie má už aj konkrétnu predstavu, komu prioritne pomôcť. „Sú to hlavne mladí rodičia, ktorým sa narodili postihnuté detičky a tiež starší ľudia s nedostatkom financií. V budúcnosti by sme na základe ohlasov a potrieb od občanov pomoc určite rozšírili, preto chceme aktívne do toho zapojiť aj mestský úrad a ostatné organizácie, firmy, ako aj samotných obyvateľov mesta,“ povedala Jana Filipová.
Základná hodnota nadačného imania nadácie bude vo výške 6683 eur, ktoré poskytne mesto. Okrem jednotlivcov bude nadácia pomáhať aj organizáciám a zariadeniam, ktoré zabezpečujú liečbu a starostlivosť ľuďom na to odkázaným. „Nápady môžu byť dobré, ale uplatnenie v praxi je oveľa zložitejší proces. Muselo sa veľa vecí premyslieť, komunikovať s občanmi, s úradmi, stanoviť si verejnoprospešný účel, osloviť ľudí a nakoniec primátora a poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí tento návrh podporili,“ opisuje cestu za úspechom Jana Filipová.