ŽILINA. Školenie zorganizovali mestská poslankyňa Iveta Martinková a mestský poslanec Ľubomír Bechný. Nápad s triedením odpadu zhodnotil takto. „Keď mi pani poslankyňa Iveta Martinková zavolala, že čo poviem na myšlienku triedenia odpadu na Bratislavskej, zalapal som po dychu. Hovorím, že som rád, že aspoň ako tak priatelia Rómovia začali odnášať do kontejnerov zmesový odpad. Ale vŕtalo mi to v hlave, a tak som šiel k nim pozisťovať, či je to skutočne „fantasmagória“, alebo by z toho mohlo vzniknúť niečo normálne. Prvá otázka bola, či za triedenie dostanú nejakú finančnú úľavu z poplatku. Nakoniec sa ale našlo niekoľko obyvateľov, ktorí povedali, že sú ochotní to skúsiť,“ hovorí poslanec Ľubomír Bechný. Minulotýždňové školenie bolo podľa neho iba začiatkom a bude zaujímavé sledovať, kam sa o pár mesiacov občania posunú.
Základné princípy
Obyvatelia nebudú separovať do farebných kontajnerov, ale do farebných vriec. „Som presvedčená, že nikto z nás nechce žiť medzi odpadkami. Ak sa niečo také deje, existujú príčiny, ktoré môžu mať mnoho dôvodov vrátane apatie, frustrácie, nasledovania zlého príkladu iných či absencie vzdelania. V týchto prípadoch je potrebné pomôcť. Aktuálne sú na území v časti Bratislavskej ulice, kde žije prevaha rómskeho obyvateľstva, umiestnené len nádoby na zmesový komunálny odpad. Nič nám nebráni, aby sme vyvinuli snahu o vyššiu úroveň zberu odpadu,“ vysvetľuje poslankyňa a spoluorganizátorka Iveta Martinková.
Obyvateľov z Bratislavskej školila Alena Vajdová z neziskovej organizácie Deti čistej Zeme. „Pútavo vysvetlila všetky základné vzorce systému. Na otázku, či už niekedy počas svojej praxe školila občanov z rómskej komunity, odpovedala, že nie a jedným dychom dodala: Ale dlhodobo som o tom snívala,“ uzatvára mestská poslankyňa.