Už tento víkend ovládnu Žilinu mačacie krásavice. Viac o 25. medzinárodnej výstave mačiek, ale i o živote s týmito štvornohými miláčikmi nám povedala predsedníčka Základnej organizácie chovateľov mačiek v Žiline Katarína Báliková.
Katarína Báliková s perzským kocúrom Manolom.
Okrem toho, že organizujete výstavy, s dcérou máte aj vlastné chovné stanice. Na chov akých plemien mačiek sa?
Moja chovná stanica sa volá Black Star*SK - od roku 1998 chovám mačky perzské a exotické. Perzskú mačku pozná asi každý, je to klasická „šľachtičná“ medzi čistokrvnými plemenami, dlhosrstá so svalnatou postavou, veľkými očami, okrúhlou hlavou a sladkým výrazom tváre, s fantastickou a pokojnou povahou. Exotické mačky sú sesterským plemenom perzských, je to vlastne krátkosrstá perzská mačka, ktorá bola vyšľachtená v 70-rokoch minulého storočia v Amerike. Vyšľachtili je pre trošku lenivejších majiteľov mačiek, ktorí chcú mať doma typ perzskej mačky, len sa nevedia alebo nemajú čas starať sa o jej dlhú hodvábnu srsť. Dcéra si ako 15-ročná v roku 2005 zamilovala mačky plemena devonrex a založila si vlastnú chovnú stanicu Paradise City*SK. Devonrex je špeciálny tým, že má krátku kučeravú srsť, stredne veľkú elegantnú postavu, trojuholníkovú hlavu, obrovské uši a oči a výraz škriatka alebo mimozemšťana. Sú veľmi priateľské, naviazané na človeka, aktívne, trošku sa povahou podobajú psom. Obe tieto plemená sa u nás doma perfektne dopĺňajú.
Dá sa povedať, aké plemená sú v súčasnosti populárne?
Na Slovensku sú to v súčasnosti britské krátkosrsté mačky, ktoré sa tu aj najviac vystavujú. Okrem nich sú čoraz populárnejšie mainské mývalie mačky. Tie sú najväčšie z plemien chovaných u nás. V zahraničí patri asi k najobľúbenejším.
Aké plemená sa radia medzi vyslovene vzácne?
Na svete je veľké množstvo plemien mačiek. V medzinárodnej organizácii FIFe (Féderation Internationale Feline), pod ktorú patríme aj my, je asi 45 uznaných plemien. Na výstavách u nás sa bežne vystavuje okolo 30, ostatné len výnimočne, resp. v okolitých krajinách ich nik nechová a možno sú aj menej obľúbené. Vyslovene vzácne úplne nie sú, možno nie sú veľmi zaujímavé pre chovateľov alebo je s ich chovom nejaký problém, prípadne majú „svojskú“ povahu. Pomerne málo sa chová plemeno americká kurl, ktoré je zaujímavé zahnutými ušami do vonkajšej strany, aj keď sa občas na výstave objavia 2-3 mačky. Málopočetné sú tiež plemená cymric, german rex, snowshoe, sokoke, japonské a kurilské bobtaily, korat egyptská mau, la perm. Priebežne sa na výstavách (aj v Žiline) v menšom počte objavia tiež menej chované plemená ako napr. ocicat, burmila, cornish rex, habešská, svätá birma, korat, turecká angora alebo van.
Hovorí sa, že mačka je nenáročné a sebestačné zviera. Kedy je mačka šťastná a čo k životu potrebuje?
Mačky by som najskôr rozdelila do dvoch kategórií. Prvou sú mačky bez majiteľov, ktoré žijú na ulici a pomáhajú v mestách a na dedinách s prirodzenou deratizáciou. Tie potrebujú svoj priestor, teplejšie miesto na spanie a nejaké krmivo. Druhou kategóriou sú mačky, ktoré žijú v bytoch a domoch so svojimi majiteľmi, niektoré s možnosťou výbehu do záhrady. Tie sú už odkázané na svojich majiteľov - sypačov krmiva a otváračov konzerv (smiech). V súčasnej uponáhľanej dobe je mačička ideálnym spoločníkom v domácnosti, či už osamelým ľuďom, rodinám s deťmi, ale aj workoholikom a uponáhľaným ľuďom. Je v podstate nenáročná, potrebuje misku s krmivom a vodou, toaletu s pieskom a nejaký pelech na spanie (aj keď si vždy nájde aj iné obľúbené miesto). Ideálne je pripraviť alebo kúpiť aj mačací strom, špeciálne škrabadlo, kde si môže liezť, skákať, brúsiť pazúriky a kožené sedačky v obývačke budú nedotknuté. Mačka denne doma prespí 18-20 hodín. Zvykne byť aktívna vtedy, keď sú doma aktívni aj jej „dvojnožci“. Keď ráno odídete, mačka si v klbku bude spať, kým neprídete domov. A čo už môže byť krajšie, keď sa poobede vrátite domov a čaká vás elegantné, pradúce a vytešené zvieratko?
Čím si vás tieto zvieratká získali a aká bola vaša prvá mačka? Pamätáte si vôbec, koľko ich prešlo vaším doterajším životom?
Pochádzam z dediny, takže už ako dieťa si pamätám, že v dome, pri dome a u starej mamy bola vždy mačka. Najviac si spomínam na ryšavého kocúra mojej starej mamy, Buba, ktorý za ňou chodieval aj do kostola alebo na pole pásť husi. Keď som si založila rodinu a mala dcéru, hneď si pýtala zvieratko. Po začiatkoch s rybkami a morskými prasiatkami sme sa už posunuli na mačky. Prvá mačka s rodokmeňom začala s nami bývať v roku 1996 a odvtedy ich už mojím životom prešlo pomerne veľa. Či už mačičky, ktoré bývali s nami, chodili na výstavy a mali mačiatka, ale aj odchované mačiatka, ktoré časom odišli k novým majiteľom.
Je pravda, že mačky odháňajú zlú energiu? U vás doma musí byť tým pádom iba dobrá nálada!
Je to pravda! Úplne stopercentne! U nás doma býva veľmi veselo a často k nám chodia návštevy. Pravdou je, že z návštev sú potom väčšinou noví majitelia mačiek. Myslím si, že už ani nemám takých priateľov, ktorí doma mačku nemajú (úsmev).
Je pravda, že najlepšie pre mačku je, ak má doma ďalšieho mačacieho „parťáka“?
Mať doma nie jednu, ale rovno dve mačky odporúčam každému. Aj keď som už spomínala, že mačka celý deň v podstate prespí a teší sa, keď príde domov jej majiteľ, občas sa zdržíte v práci dlhšie alebo odbehnete niekde na víkend. Ak má vaša mačička doma „parťáka“, nebude jej smutno. Ako poznám nových majiteľov mačiek, svojho jediného miláčika vedia pekne rozmaznať! Pri dvoch sa to lepšie rozloží a zvieratá majú aj lepšiu povahu.
2. mája sa uskutoční už 25. medzinárodná výstava mačiek v Žiline. Aká bola cesta od tej prvej po terajšiu?
Prvú výstavu sme zorganizovali v roku 2001 ešte v športovej hale, potom sme hľadali a skúsili nové priestory, skúsili sme Holiday Inn, Dom techniky a posledné štyri roky nás pod svoju strechu prichýlili práve v Mirage. Najväčšie výstavy boli v polovici minulého desaťročia, mali sme na výstave aj 400 mačiek. Posledných 5 rokov je to už s účasťou horšie, prišla kríza, peňazí a sponzorov je menej. Výstav sa zúčastňuje približne do 200 mačiek. Kvalita vystavovaných zvierat však neporovnateľne stúpla.
Na čo sa môžeme tešiť prvý májový víkend?
Medzinárodná výstava mačiek v Žiline bude súčasťou svetového unikátu, tzv. TRIANGEL SHOW. Počas jedného víkendu to budú tri medzinárodné výstavy mačiek v troch rôznych krajinách vo vzdialenosti do 100 km. Majitelia so svojimi miláčikmi tak majú fantastickú možnosť zúčastniť sa všetkých troch výstav, alebo si vybrať len niektoré z nich. Spolupracujeme klubmi chovateľov mačiek z Čiech a Poľska, v piatok 1. mája budú výstava v Ostrave v Čechách, v sobotu 2. mája v Žilina a v nedeľu 3. mája v poľskom Cieszyne.
V Žiline okrem súťaže všetkých čistokrvných plemien budeme mať aj špeciálnu výstavu mačiek domácich. Predstaví sa na nej asi najslávnejší kocúr na Slovensku - Svetový víťaz, viacnásobný Národný víťaz, Mr. Austria - menom WW´14 NW Áres DeVil, DSM. Je to kocúr z nášho žilinského klubu, býva v Divine pri Žiline a minulý rok sa vo veľkej konkurencii 1700 mačiek z celého sveta stal najlepším krátkosrstým domácim kocúrom na svete! Takže majster sveta, ktorý krásne pózuje na našich plagátoch a bilboardoch, bude čestným hosťom výstavy.
Porotu budú tvoriť medzinárodní posudzovatelia, špičkoví odborníci na krásu mačiek. Z Bieloruska príde Vladimír Isakov, ktorý u nás už niekoľkokrát posudzoval a je v Žiline takmer ako doma, z Poľska Sebastian Pruchniak, z Estónska Olga Komisarova, z Ruska Elena Nosková a z Holandska Laura Scholten.
Veronika Cvinčeková
Snímky archív Kataríny Bálikovej