Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -3°C

Spravodajstvo

Odkaz Ľ. Štúra by sme si mali pripomínať denne

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko považuje Ľudovíta Štúra za inšpiratívnu osobnosť, no v dnešnej dobe málo docenenú. Pri príležitosti 200. výročia narodenia tohto významného slovenského dejateľa navštívil Žilinský kraj.

02.11.2015 | 14:34

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko považuje Ľudovíta Štúra za inšpiratívnu osobnosť, no v dnešnej dobe málo docenenú. Pri príležitosti 200. výročia narodenia tohto významného slovenského dejateľa navštívil Žilinský kraj.

 

Prečo práve dnes, 28. októbra 2015, navštívil predseda SNS Žilinu?
Je deň, kedy si pripomíname 200 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra, najvýznamnejšej osobnosti v slovenských dejinách. Rozhodol som sa v tento deň navštíviť pár miest, kde Štúr a jeho blízki pracovníci pôsobili. Obzvlášť ma tešila návšteva Jasenovej, kde štúrovci pôsobili, prešiel som Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Martin. A nedalo mi obísť také významné mesto, ako je Žilina, ktorú ja v dnešnej dobe považujem za baštu národniarov. Prišiel som pozdraviť mojich  priateľov, ľudí, ktorí šíria meno našej politickej strany v duchu idey Ľudovíta Štúra a tou je samostatné hrdé Slovensko. V dnešnej dobe centralizácie EÚ je pripomínanie si jeho myšlienok veľmi dôležité, pretože, paradoxne, my slovenský štát máme, no strácame jeho nezávislosť vo vzťahu k únii. Považujem osobu Ľudovíta Štúra za nedocenenú našou dobou. Jeho dielo, hodnoty a odkazy by sme si mali pripomínať dennodenne, aby naše Slovensko prežilo v súťaži silných štátov v rámci EÚ.

 


Ktorý zo štúrovcov je vám blízky?
Sú tri významné osoby – Štúr, Hurban, Hodža – ktorí v roku 1843 na fare v Hlbokom kodifikovali slovenský jazyk, teda základ pre samostatnú existenciu dnešného národa. Ľudovít Štúr bol človek, ktorý za 41 rokov svojho života dokázal oveľa viac ako ktokoľvek iný, kto sa dožije vyššieho veku. Je veľkou škodou, že nedokázal vo svojom diele pokračovať, najmä v boji proti rakúsko‑uhorskému vyrovnaniu, ktoré nastalo v roku 1867 a pretavilo sa do ešte väčšieho útlaku nášho národa. Štúrovci boli často prenasledovaní, nebojím sa povedať, že až utýraní. Zaslúžia si úctu a je mi smutno, že nepoznáme v dnešnej dobe kompletný zoznam ľudí, ktorí bojovali za tieto veci. Pokiaľ chceme Slovensko aj naďalej budovať, mali by sme sa aj z ich krokov učiť. Je toľko ideí a myšlienok Ľudovíta Štúra, ktoré sa dajú rozvíjať v dnešnej dobe, že máme z čoho čerpať.

 


SNS má heslo: Slovensko má byť silný štát! Ako je to myslené?
Keby som mal pokračovať v duchu ideí Ľudovíta Štúra, bol by vďačný, že dnes máme štát. Ten je charakteristický určitými znakmi, ktoré musí napĺňať, aby sa tak mohol definovať, aby váš pas niečo v zahraničí znamenal. Slovensko ale musí byť štátom, ktorý sa bude vedieť postarať, keď je treba človeku pomôcť, ale dokáže aj potrestať ľudí, ktorí pravidlá nedodržiavajú. Má byť silný v tom, že sa nepostará iba o seba. Najsilnejší sa postará aj o ostatných, o sociálne slabších, o tých, ktorí pomoc potrebujú.


-vc-, snímka archív

 

 

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod