Mottom oboch výstav je, že Čech (Josef Nový) fotografoval Žilinu a Slovák (Ivan „Kelly“ Köhler) Prahu. Dvojicu dopĺňajú čiernobiele snímky špičkového českého jazzmana Jiřího Stivína.
ŽILINA OČAMI ČECHA
Josef Nový má od 60. rokov nafotografované a zdokumentované pretváranie mesta Žilina v priebehu času. Ako Čechovi žijúcemu na Slovensku sa mu podarilo zdokumentovať aj inváziu vojsk Varšavskej zmluvy a udalosti 21. augusta 1968 v našom meste. Podľa Josefových spomienok to bolo na podnet fotografa Igora Grossmanna, ktorý ho na to vyzval. „21. august 1968 bol pekný letný a slnečný deň v strede týždňa. Bol som v práci na starom letisku Brezový Majer na Vlčincoch. Po informácii, že sa deje niečo mimoriadne, som išiel do mesta. Smerom od Vrútok prichádzali vojenské tanky až do centra mesta. Pretože som stále pri sebe nosil malý kinofilmový fotoaparát Werra, začal som fotografovať,“ zaspomínal si na krušné časy Josef Nový.
Dlhé roky schovával film u seba v pivnici v hadici od vysávača, svetlo sveta mohli snímky uzrieť až o mnoho rokov neskôr, keď padol komunistický režim a odišli „bratské“ ruské vojská. Celkovo vzniklo 40 unikátnych čiernobielych fotografií, ktoré dokumentujú túto nešťastnú kapitolu našich dejín.
PRAHA V OČIACH SLOVÁKA
Ivan „Kelly“ Köhler pracoval v tej dobe v Českej Lípe ako profesionálny fotograf. Vtedy ešte netušil, že na začiatku svojej fotografickej kariéry zaznamená reportáž „života“. Jeho prvá vážna reportáž sa začala v noci z 20. na 21. augusta 1968 takmer na hraniciach NDR – ČSSR. Skončila sa v Prahe na Staromestskom námestí. Úplne sa skončila 25. februára 1975, keď mu fotografie i s negatívmi zhabala štátna bezpečnosť prostredníctvom žilinského okresného súdu zastúpeného prom. právničkou Danušou Diechovou, ktoré údajne zaradili do tzv. Bielej knihy. Okresná prokuratúra v Žiline podala návrh na zhabanie vecí podľa § 73 Trestného zákona. Išlo o fotografie a negatívy, ktoré by v budúcnosti mohli byť zneužívané k nepriateľskej činnosti voči ČSSR a ZSSR. Podľa § 73 ods. 2 Trestného zákona sa vlastníkom zhabaných fotografií stal štát. „Štátna bezpečnosť mi vzala všetko, ostali mi len štyri fotografie. Fotografie nie sú, nenájdu sa. Na 21. august 1968 môžem spomínať už len s pomocou kamarátov,“ povedal Ivan „Kelly“ Köhler. Aj preto možno na výstavách vidieť fotografie Jiřího Stivína, ktorému sa podarilo v Prahe profesionálne zachovať svoj okupačný archív.
21 ROKOV NESLOBODY
Fotografie, ktoré zachytávajú túto významnú – otrasnú a tragickú – udalosť, neostalo veľa. Fotografií, ktorí fotili, riskovali, no nebáli sa. Chceli zachytiť pravdu. Pravdou je, že dnes týmto unikátnym fotkám iba málokto z mladých rozumie. Nevedia, čo sa stalo, kedy ani prečo. „Ale 21 rokov neslobody zanechalo hlboké stopy v ľuďoch, ale aj v nás (cez našich rodičov). 21 rokov sa niektorí báli hovoriť, čo si myslia. 21 rokov iní udávali aj svojich najbližších za pravdu. 21 rokov nám vládli politickí nominanti Sovietskeho zväzu. 21 rokov náš svet krivili hlúpi, vulgárni a bezcharakterní úlisní ľudia – normalizátori,“ vyjadril sa k téme Juraj Málik, impresário umenia miniGallery SOHO1.
Aby sa toto krušné obdobie neslobody, zastrašovania a udavačstva dostalo do povedomia aj generácii, ktorá ju nezažila, priblížia im ju fotografie na oboch výstavách. Tá v OC Mirage potrvá do 4. septembra, v miniGallery SOHO1 ju môžete vidieť do 21. septembra.