„Je to alarmujúce. S takými apatickými deťmi, ako sedeli v unimobunkách, som sa ešte nikdy nestretla,“ skonštatovala verejná ochrankyňa práv v Žiline. Jej úrad situáciu momentálne vyhodnocuje.
Mesto Žilina minulý týždeň expresne rýchlo dokončilo asanáciu bytovky, na ktorej horela strecha. Hoci podľa statického posudku, ktorým operoval vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz, v nej mohli po rekonštrukcii ešte 5 rokov bývať. Ľudí z bytovky presťahovali do narýchlo zakúpených kontajnerov, kde v jednej bunke žijú aj 19. Museli pritom podpísať dohodu o splácaní starých dlhov a súhlasiť s nájmom 200 eur mesačne vrátane energií. Je predpoklad, že si to väčšina z nich nebude môcť dovoliť. Veď len vykurovať nezateplenú plechovú búdu elektrickým kúrením je mimoriadne nákladné.
Ján Marosz si dokonca myslí, že nájomné a splátky starého dlhu sú nastavené tak, aby ich zväčša nepracujúci Rómovia nedokázali platiť. „Namiesto toho, aby sa im mesto snažilo pomôcť, tak im kladie prekážky. Podľa mojich zistení totiž neexistuje žiadna možnosť, aby sa títo ľudia zamestnali. Mesto by preto malo urobiť určité opatrenia. Napríklad čistenie mesta vykonáva najatá firma strojmi. V iných mestách je však bežné, že sa o to starajú ľudia a dostávajú za prácu zaplatené. Snažím sa komunikovať s poslancami, aby sa situáciou zaoberali,“ povedal poslanec.
Mesto dokonca rozhodlo o zrušení ZŠ na Hollého ulici, ktorá ležala blízko geta na Bratislavskej a ktorú navštevovali všetky rómske deti z lokality. „Na elokovanom pracovisku ZŠ s MŠ, Do Stošky, Hollého 66 sa pozastavuje výchovno-vzdelávacia činnosť. Dôvodom je vysoká finančná náročnosť tohto pracoviska. V priestoroch s kapacitou 250 žiakov sa učí 94 žiakov v ročníkoch 1. – 9. Toto pracovisko sa teda dotuje z financií ostatných škôl. Druhý dôvod je, že sa nenaplnila vízia a cieľ individuálneho prístupu k rómskym deťom. Predpokladáme, že odstránenie segregácie a začlenenie týchto detí medzi majoritnú skupinu školopovinných prinesie väčší efekt vo vzdelávaní aj vo výchove,“ informoval hovorca mesta Pavol Čorba. Udiať sa tak má na konci školského roka.
Poslanec Ľubo Bechný prijal správu so znepokojením. „Nazývam to vynútenou segregáciou, ktorá nie je pripravená. Nie je odkomunikovaná s rodičmi ani riaditeľmi škôl. Primátor nie je ochotný zriadiť školský „žltý“ autobus, ktorý by ráno deti rozvážal do škôl po celom meste. Tak ako to majú napr. v Martine, kde rozvážajú deti (cca 50 – 60 detí) zo sídliska Bambusky po školách na území mesta. Primátor tvrdí, že to nie je nutné, pretože deti budú mať bezplatnú dopravu. Deti áno, ale malé deti sa samy nedopravia a rodičia nebudú mať na autobus peniaze, prípadne nebudú môcť nechať ďalšie malé deti samy doma. Bojím sa, že tieto experimenty povedú k zníženiu vzdelávania detí z Bratislavskej ulice.“
Pavol Čorba: „Povinná školská dochádzka je stanovená zákonom. Zákonný zástupca je zodpovedný za to, či dieťa navštevuje základnú školu. Za neospravedlnenú absenciu je zákonom stanovený postih.“ Hovorca tvrdí, že bytovku zbúrali na základe posudku, ktorý tvrdil, že je neobývateľná. A keďže obyvatelia si netvorili fond opráv, rekonštrukcia nebola možná. Bytovku zbúrali z prostriedkov z rozpočtu mesta.
Ľubo Bechný si myslí, že po tom, ako sa primátorovi podarilo vyjednať presun dlhu za Obytný súbor Krasňany na štát a Žilina už nebude najzadlženejším mestom na Slovensku, vzniká tu priestor na to, aby peniaze investovala do pomoci ohrozeným skupinám obyvateľov. „Verím, že sa využijú prostriedky aj na riešenie problémov sociálne znevýhodnených skupín, Rómov i bezdomovcov. Mesto nemá dostatok sociálnych bytov, ktoré by boli cenovo dostupné. Bytoviek na Bratislavskej sa podľa mňa trochu neuvážene v zrýchlenom konaní zbavuje. Bez toho, aby malo pripravenú alternatívu. Robotnícke kontajnery bez sociálneho zariadenia, kde je natlačených aj 15 ľudí, sú veľmi nedôstojným riešením v 21. storočí. Viem si predstaviť aj vytvorenie mestskej firmy na čistenie ulíc v Starom meste, kde by sme dali príležitosť týmto ľuďom privyrobiť si nejaké peniaze. Mesto si za týmto účelom najíma drahú firmu, napriek tomu vládne celková nespokojnosť s čistotou mesta. Vo svete som bežne videl ľudí zbierať v peších zónach odpadky ručne, prípadne pomocou predĺžených klieští,“ uzavrel poslanec.