Vianoce nemusia byť len o drahých značkových darčekoch... Niekedy postačí maličkosť, ktorá je darovaná z lásky. Predstavujeme vám štyri šikovné Žilinčanky, ktoré sa zamilovali do ručnej práce. Možno práve ich výrobky budú to pravé orechové ako darček pre vašich blízkych.
Zamilovaná do šperkov
Východniarka Katarína Richterová sa do Žiliny vydala pred 4 rokmi. Dnes pracuje v kreatívnom obchode, kde sa cíti takmer ako doma, keďže sama sa už tri roky venuje ručnej práci, tzv. handmade. „Najskôr som to brala iba ako relax, no neskôr ma ručná práca a jej originalita nadchla natoľko, že som tomu úplne prepadla. Keď vidím, čo dokážem vytvoriť, inšpiruje ma to k ďalším nápadom a tvorbe,“ rozpráva.
Venuje sa najmä šitiu šperkov a servítkovej, tzv. decoupage technike. „Šitie šperkov mám radšej, lebo je to čistejšia práca a nemusím po nej hodinu upratovať, ale hlavne preto, že šperky boli a vždy budú mojou srdcovkou a keď tvorím, snažím sa do nich vložiť aj kúsok svojej osobnosti,“ rozpráva 26-ročná „šperkárka“.
Počas týždňa strávi pri svojej záľube aj niekoľko hodín. „Denne tak tri – štyri hodiny a počas víkendu je to niekedy aj celá sobota, nedeľu sa snažíme s manželom oddychovať a mať čas jeden pre druhého,“ dodáva.
Ako jej výrobky hodnotia ľudia? „Z okolia prichádzajú pozitívne ohlasy, čo si nesmierne cením a posúva ma to vpred. Môj manžel ma sem tam kritizuje a obhajuje to tým, že aj kritika pomáha napredovať, ale ja si to nemyslím,“ smeje sa Katarína.
Jej nádherné a originálne výrobky si môžete pozrieť na sociálnej sieti Facebook pod profilom Decoupage and Art. „V mojej tvorbe nájdete výrobky od 1 eura až po momentálne max. 30 eur. Šité šperky sa pohybujú od 10 do 35 eur,“ hovorí.
A čo pre talentovanú šperkárku znamenajú Vianoce? „Hlavne rodina a oddych. Budem ich tráviť v kruhu svojich najbližších, pretože počas roka nemám čas si ich poriadne užiť,“ dodáva.
Každý výrobok ušitý ako na mieru
Martinu Maršálovú zo Strečna, ktorá už šesť rokov žije v Žiline, priviedla k ručnej práci vlastná svadba. „Počas príprav na svadbu som hľadala netradičné prvky výzdoby. Keďže som nenašla nič, čo by zodpovedalo mojim predstavám, tak som si veľa dekorácií vyrobila sama. Táto práca ma doslova pohltila, a tak som sa už každú rodinnú oslavu snažila spestriť svojimi výtvormi, či už v podobe pozvánok, darčekov pre hostí alebo samotnej výzdoby. Naplno som sa handmade výrobe začala venovať až počas materskej dovolenky,“ rozpráva sympatická Martina.
Mladá mamička sa zameriava najmä na výrobu sezónnych a svadobných dekorácií, anjelikov, šperkovníc a pozvánok na rôzne príležitosti. „Rada sa učím nové techniky výroby, preto sa aj zoznam mojich výrobkov neustále rozširuje,“ hovorí.
Ako to všetko stíha popri výchove ani nie ročnej dcérky? „Sofinka je úžasné dieťa, a tak mi zostáva čas aj energia na sebarealizáciu. Samozrejme, dcérka je vždy na prvom mieste, a aj preto pracujem najmä v čase jej spánku. Veľmi dôležitá je aj podpora manžela, bez pomoci ktorého by som to nezvládla. Vždy som obdivovala mamičky, ktoré podnikajú aj na materskej dovolenke. Dnes však viem, že s odhodlaním dokáže človek zázraky,“ zdôveruje sa.
Spätná väzba od zákazníka je podľa 30-ročnej Martiny veľmi dôležitá. „Snažím sa nielen splniť predstavy zákazníka, ale pokiaľ je to možné, vystihnúť aj jeho osobnosť. Preto každý môj výrobok je originálny, jedinečný, „ušitý“ na mieru. Žiadne dva nie sú rovnaké. Aj v tom spočíva krása handmade výroby.“
Keďže Martina pochádza z veľkej rodiny, vianočné sviatky majú pre ňu osobité čaro. „Možno som staromódna, no Vianoce sa mi vždy spájajú s domovom, vôňou koláčov, zvukom kolied a žiarou vianočného stromčeka. Doma sme dodržiavali mnoho vianočných tradícií, ktoré sa teraz snažím prenášať aj do vlastnej rodiny. Tieto Vianoce budú pre nás špeciálne, pretože to budú prvé Vianoce s našou dcérkou,“ prezrádza Martina.
Celú galériu jej precízne ručne robených výrobkov si môžete pozrieť na facebooku pod profilom Handmade by Marbella. „Hodnota výrobkov sa líši od použitých materiálov a náročnosti výroby. Ceny sa však snažím nastaviť tak, aby moje výrobky boli dostupné pre všetkých,“ vysvetľuje.
Multifunkčná mamička
Veľmi šikovné ruky má aj Miriama Benedikovičová zo Žiliny. Handmade podľahla už ako malá. „U mňa sa to začalo už v detstve zdobením veľkonočných vajíčok u starej mamy a pečením medovníčkov u babičky, či pletením náramkov priateľstva na základnej škole. Aktívnejšie a serióznejšie „zabíjam čas“ handmade výrobkami posledných asi 10 rokov,“ vysvetľuje.
Jej záber ručne robených výrobkov je široký a vždy začne s niečím novým práve vtedy, keď jej to doma súrne chýba. „Rada skúšam nové postupy a techniky, takže som prešla výrobou gélových sviečok, adventných vencov, vianočných gúľ a veľkonočných vajíčok tzv. falošným patchworkom, náramkov, rôznej bižutérie z korálok, pierok, atď. Dlhú dobu ma bavila výroba čohokoľvek z polymérovej hmoty, od náušníc, náramkov, šperkovníc až po ozdobné lyžičky. Odkedy mám dcérku, začala som sa viac venovať výrobe vecičiek pre deti (mašličky na kočíky, šnúrky na cumlíky) a začala som intenzívnejšie šiť,“ rozpráva zručná mamička.
Keďže je mamou na plný úväzok, ručnej práci sa stihne cez deň venovať maximálne dve hodiny, keď malá spí. Kým ešte pracovala, vraj vedela pri handmade stráviť aj celé večery, dokonca noci. „Väčšinou som zachytila pozitívne ohlasy, okolie mi hlavne dáva nové podnety a tipy na výrobu. To, čo vyrábam, robím, ako sa hovorí „do zásuvky“, čiže pre vlastnú potrebu prípadne na obdarovanie známych. Veľmi rada sa ale novým výrobkom pochválim napríklad tu:www.facebook.com/HandmadeByBene. Spätná väzba ma posúva ďalej,“ hovorí 34-ročná Miriama.
Aj pre ňu budú tohtoročné Vianoce niečím veľmi špecifické. „Asi ako pre každého aj pre mňa sú sviatky časom, keď je rodina pokope a mala by vládnuť pohoda. Tento rok budú Vianoce u nás špeciálne, keďže budú prvé s dcérkou,“ dodáva.
Na handmade musí mať dobrý deň
Aj Lucia Daníková zo Žiliny, ktorá pracuje v zdravotníctve, skúšala na začiatku rôzne techniky, až kým sa nezamilovala do tzv. kanzaschi. „Asi presne pred rokom som v časopise pre šikovné ruky našla návod na výroby chryzantémy zo stuhy. Nápad ma nadchol, a tak som hneď kúpila celý kotúč asi 4 stúh, však načo menej? Keď som sa pustila do tvorenia, s hrôzou som zistila, že výsledok ma vôbec neočaril a bolo mi to pochopiteľne ľúto. Tak som začala hľadať na internete, čo by sa dalo z mojich stúh vyrobiť. A našla som okrem množstva nápadov aj jeden, ktorý sa mi páčil asi najviac, a to kanzashi,“ spomína na svoje začiatky.
Kanzaschi je tradičná japonská technika výroby rôznych druhov vlasových ozdôb, najčastejšie kvietkov, ktorými sa kedysi skrášľovali gejše a nevesty. „Moje kvietky sa dajú použiť na množstvo spôsobov, nielen ako vlasový doplnok, ale aj na oživenie saka, kabelky, kočíka, vrecka na prezuvky či ako výzdoba alebo doplnok pre svadobných hostí atď.,“ hovorí kreatívna Žilinčanka.
Pri tvorbe väčšieho kvietku strávi Lucia aj 3-4 hodiny. Ako to stíha popri svojej práci? „Aj ja sa to často sama seba pýtam, ale ako je vidieť, ide to. Ale hlavne asi patrím medzi ľudí, ktorí nedokážu počas voľna len tak pasívne sedieť pri televízore, ja potrebujem zamestnať myseľ, a tak pri tvorení úplne vypnem od každodenného stereotypu. Ale musím mať dobrý deň, pretože každý kvietok je jedinečný, tak to chce veľkú fantáziu, tvorivosť a veľa veľa trpezlivosti,“ vysvetľuje.
Jej veselé textilné kvietky môžete obdivovať na facebooku pod profilom Saténové kvietky kanzashi by Lucka. „Myslím, že sa moja práca páči hlavne dámam, viac menej sa stretávam s pozitívnymi ohlasmi. Hodnota výrobku je o dohode a hlavne o použitých materiálov,“ rozpráva.
Lucia Vianoce doslova zbožňuje, aj keď ich väčšiu časť strávi tento rok v práci. „Ale vždy sa na ne veľmi teším. Predstavujú pre mňa radosť, šťastie a úplnú pohodu. Mám rada vianočnú atmosféru, varenie, pečenie, úsmevy na tvári pri rozbaľovaní darčekov...“ , dodáva na záver 29-ročná Žilinčanka.