Žilinský Večerník

22. november 2024 | Cecília
| -5°C

Zdravie a životný štýl

Osmičky – zuby múdrosti

Zuby múdrosti – mnohí ich vôbec nemajú a múdrosti im nechýba. Niektorí ani nevedia, že ich majú, niektorí z nich majú nočnú moru…

02.06.2016 | 11:59

Každý sme iný, to platí málokde viac ako pri našich zuboch. Vedia to aj kriminalisti a súdni špecialisti. Tvar, veľkosť, uloženie i farba zubov sa od človeka k človeku veľmi líšia. Vývojom človeka sa čeľuste zmenšujú – veď potrava je upravená a netreba ju toľko žuť, ale veľkosť zubov sa nemení. Po otcovi môžeme zdediť veľké zuby a po mame malé ústa – alebo naopak. A tak sa môže stať, že pre osmičky už nezostane miesto. Niekto dokáže sedieť na dvoch i troch stoličkách, naopak je to ale problém. Traja na jedno miesto sa nezmestia. Nastáva stesnanie, zuby sa bijú o priestor, skláňajú sa, odtláčajú ďasno, čím otvárajú bránu baktériám, ktoré z dutiny ústnej putujú hlbšie do tela a pritom sa usilovne množia. Nastáva zápal, najskôr len okolo zuba, ten sa môže šíriť na sánku, krčné uzliny i hlbšie do krku a na hlasivky. Tu to začína byť vážne, takéto prípady patria na špecializované lôžkové oddelenia. Z uvedeného vyplýva, že prevencia je lepšia ako liečba.

 


Uvádzam preto niekoľko skúseností z 37-ročnej lekárskej praxe, ktoré sa mi osvedčili pri starostlivosti o mojich pacientov.

 


Je dobré byť rodinný lekár – ak mal problémy s osmičkami rodič alebo súrodenec, možnosť, že zuby múdrosti budú robiť problémy je väčšia. Vtedy sa rozhodujeme pre odstránenie osmičiek skôr. Rodina už pozná pooperačný priebeh a opuch sánky po zákroku ich tak neprekvapí.

 


Panoramatické RTG vyšetrenie chrupu v puberte by malo byť štandardné, ničím sa nedá nahradiť, hlavne u pacientov s anomáliami čeľustí a zubov. Nie každý zub uložený v kosti zistený na RTG treba hneď vyberať, ale treba o nich vedieť.

 


Prvým príznakom problému s dolnou osmičkou môže byť bolesť ucha. Bolesť spánkov a hlavy môže predznamenať problém horných osmičiek. Sťažené bolestivé otváranie úst a teploty bývajú pri prerezávaní dolnej osmičky. Zuby múdrosti sa zvyknú prerezávať etapovite, impulzom im býva svetlo, ktoré sa do tela dostáva cez očný receptor. Rovnako ako deti, ktoré zvyknú podrásť najviac na jar. Ďalší problém je, že zuby múdrosti sú ťažko prístupné „zubnej kefke“ a rýchlo sa kazia. V horšom prípade sa pokazí aj zadná plocha sedmičky, a tá je veľmi ťažko prístupná ošetreniu. Niekedy sa pacienti dostavia na ošetrenie až vtedy, keď hlboký kaz na sedmičke začne bolieť, a vtedy už máme problémy dva a celé ošetrenie je náročnejšie.

 

 

Pokazená sedmička.

 


Rozhodnutie o liečebnom postupe, takisto ako pooperačnú starostlivosť, by mal poskytnúť lekár, ktorý pacienta operuje a teda nesie zodpovednosť za výsledok liečby.

 


Skúsenosti nášho pracoviska ukazujú, že je možné pacienta operovať „bezbolestne“ i v miestnom (lokálnom) umŕtvení a s menším rizikom ako pri celkovej anestézii. Pred operáciou je vhodné ľahké jedlo. Zákaz fajčiť a správna ústna hygiena sú nevyhnutné. Po zákroku pomáha ľad zvonku na líce a bežné lieky od bolesti. Keďže existuje gravitácia, opuch zmiernime, ak spíme v polosede alebo dáme dva vankúše pod hlavu.

 


Ranu nevyplachujeme, rovnako ako neoplachujeme rozbité koleno. Operačná rana je najlepšie krytá krvným koláčom a chránená slinami. 

 

 

Zuby vyčistíme už večer po operácii, radšej dlhšie ako kratšie, zuby je možné vyčistiť „dohladka“ aj cez polootvorené ústa. Bežné lieky od bolesti sú vhodné, význam antibiotík sa preceňuje, podobne ako sa podceňuje hygiena. Ich predpis ponechajte na operatéra, ten má záujem, aby výsledok jeho práce bol čo najlepší a vie, čo má robiť.

 

 

 


Pooperačný opuch v oblasti sánky je po komplikovanejších zákrokoch „normálny“, rovnako ako sťažené otváranie úst.

 


Na služby nášho pracoviska sa môže obrátiť každý potenciálny pacient, operačné zákroky uhrádzajú všetky zdravotné poisťovne. Pacient platí za RTG vyšetrenie, predoperačné vyšetrenie, prednostné ošetrenie a nadštandardnú anestéziu. Celková suma, ktorú hradí pacient, je od 0 do 30 eur.

 


Autor článku uvádza svoje skúsenosti a liečebný postup, aký sa praktikuje na jeho pracovisku. Keďže v medicíne je všetko možné a do cieľa vedú rôzne cesty, názor autora sa nemusí úplne zhodovať s názorom čitateľa a jeho lekára.

 


Zdravé zuby a radosť zo života vám praje

 

 

MUDr. Leopold ŠEVEC

Snímky autor

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod