Právny poriadok rozlišuje, či ide o osobnú prehliadku vykonávanú v režime Trestného poriadku (pri riešení trestnej činnosti) alebo ide o tzv. bezpečnostnú prehliadku. Bez významu nie je ani to, či prehliadku vykonáva štátny policajt alebo obecný/mestský policajt.
Podľa Trestného poriadku možno osobnú prehliadku vykonať, ak je dôvodné podozrenie, že niekto má pri sebe vec dôležitú pre trestné konanie. Podozrenie musí mať kvalifikovaný rozmer vyplývajúci z objektívne preukázaných skutočností. Okolnosti musia byť dostatočne presvedčivé aj pre objektívneho pozorovateľa.
Nestačí, ak policajt pozná dotyčnú osobu a myslí si, že by pri sebe mohla mať omamné látky alebo sa mu na osobe niečo nepozdávalo.
Osobnú prehliadku v zmysle Trestného poriadku môže nariadiť predseda senátu a pred začatím trestného stíhania alebo v prípravnom konaní prokurátor. Ak vec neznesie odklad alebo ak je osoba pristihnutá pri trestnom čine, alebo ide o osobu, na ktorú bol vydaný príkaz na zatknutie, môže policajt vykonať prehliadku aj bez pokynu, resp. súhlasu sudcu či prokurátora. Sudcu alebo prokurátora je v týchto prípadoch povinný informovať.
V prípade zadržanej osoby a osoby, ktorá bola zatknutá, resp. ktorá sa berie do väzby, možno vykonať prehliadku aj vtedy, ak je podozrenie, že má pri sebe zbraň alebo inú vec, ktorou by mohla ohroziť zdravie osoby, a to tiež bez súhlasu.
Príslušník štátnej polície je pri vykonávaní služobného zákroku oprávnený presvedčiť sa, či osoba, voči ktorej zákrok smeruje, nemá pri sebe zbraň, a ak ju má, odňať ju. Podmienkou vykonania bezpečnostnej prehliadky príslušníkom štátnej polície je teda vykonávanie služobného zákroku a cieľom tejto prehliadky je zistenie, či má osoba zbraň. Na iný účel a za iných podmienok (s výnimkou napr. ochrany strážených objektov) bezpečnostnú prehliadku príslušník štátnej polície vykonávať nemôže.
Služobným zákrokom je zákonom ustanovená a v jeho medziach vykonávaná činnosť policajta, pri ktorej sa zasahuje do základných práv a slobôd osoby. Policajt môže služobné zákroky vykonávať len v zákonnom rozsahu. Vykonanie bezpečnostnej prehliadky je tak obmedzené len na prípady, kedy policajt môže vykonať voči osobe služobný zákrok.
Bezpečnostná prehliadka nemôže nahrádzať osobnú v zmysle Trestného poriadku. Ak existuje dôvodné podozrenie z páchania trestného činu, je vždy nutné postupovať v intenciách Trestného poriadku. Policajt nemôže bezpečnostnú prehliadku využiť na získanie veci dôležitej pre trestné konanie.
Najužšie oprávnenie vo vzťahu k vykonaniu osobnej prehliadky majú príslušníci obecnej/mestskej polície. Príslušníci tohto bezpečnostného zboru sa môžu presvedčiť, či zadržiavaný nie je ozbrojený alebo pri sebe nemá inú vec, ktorou by mohol ohroziť život alebo zdravie. Predpokladom na vykonanie bezpečnostnej prehliadky príslušníkom obecnej polície je zadržanie osoby. Príslušníci obecnej/mestskej polície môžu osobu zadržať v prípade, ak je pristihnutá pri páchaní trestného činu alebo po spáchaní trestného činu.
Cieľom tohto článku nie je podnecovať zbytočné vyhrotenie situácií pri kontakte s príslušníkmi polície, ale presné informovanie o tom, čo je a nie je v súlade so zákonom.