Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -4°C

Horúce kreslo

Osobnosti v Horúcom kresle − Jozef Antošík, majiteľ MŠK Žilina

Počas Dňa otvorených dverí sme si do Horúceho kresla pozvali niekoľko zaujímavých hostí. Hovorili sme s nimi nielen o novinách. Prečítajte si najzaujímavejšie časti rozhovorov.

16.09.2016 | 11:10

Žilinský večerník vstupuje do spolupráce s MŠK Žilina. Máme v našich priestoroch váš fanshop a kúpiť sa u nás dajú aj lístky a permanentky na zápasy. Čo ľudia dostanú vo fanshope?
Sú tu dresy, šály, podsedáky, vlajočky. Samozrejme, dnes je doba e-shopov, je veľmi jednoduché si to objednať aj cez web.

Po siedmich kolách ste na čele tabuľky. A to aj napriek tomu, že vám za posledný rok odišlo množstvo opôr. Ako sa vám podarilo ich nahradiť?
Urobili sme transfer niektorých hráčov, ktorí možno presiahli rámec tohto klubu svojou kvalitou a svojimi ambíciami. Samozrejme, je to aj jednou z úloh tohto klubu. Žilina nikdy nebude nejakou metropolou Slovenska alebo Európy. Sme provinčný klub, ktorý v zásade má svoje limity, a tak sa snažíme aj správať. A všetci tí chlapci, či už Milan Škriniar, Jaro Mihálik, Laco Béneš, Matej Jelič sú reprezentanti, či už mládežnícky, ale Milan bol aj na ME vo Francúzsku. Sme radi, že sa nám to podarilo, a to nehovorím z hľadiska peňazí, ale ako výsledok dlhodobej práce. To, že sme teraz na čele, je aj výsledkom toho, že dokážeme hráčov, ktorí odchádzajú za lepšími podmienkami do väčších klubov, nahradiť. Najmä z vlastnej akadémie, ale dokážeme aj zo zahraničia priviesť hráčov, ktorí sú mladí a ktorých sa naším výchovným a tréningovým procesom podarí posunúť. Príkladom je Láslo Bénes, ktorý prišiel ako 17-ročný a po roku a pol sa dostal do bundesligového klubu. Myslím si, že v tomto budeme pokračovať. Verím, že budeme úspešnejší ako v minulých sezónach.

Za hráčov ako Bénes, Škriniar, Čmelík, Mihálik ste získali nemalé peniaze. Akú časť z nich investujete do mládeže?
Práca s mládežou je dlhodobý proces. My sme s tým začali v roku 2006 a odvtedy pravidelne investujeme do infraštruktúry a aj do trénerov a podmienok. Investície sú priebežné. Nedá sa povedať, že teraz sme predali niekoho za milión eur a z toho dáme 500-tisíc do mládeže a nabudúce nedáme nič. Snažíme sa priebežne investovať a zároveň aj zvyšovať rozsah investovaných prostriedkov.

S akým umiestnením budete v tejto sezóne spokojný?
Najlepšie je byť prvý. Pokiaľ by sme takúto ambíciu nemali, asi by sme to robili povrchne. To, či sa to podarí aj reálne, je už iná vec. Najspokojnejší budem, keď získame double a dostaneme sa v Európe čo najďalej. Ale my sme s trénerom nepodpisovali zmluvu s podmienkami, že musí byť už teraz titul. Dohodli sme sa na určitých zásadách, ako prebudovať systém prípravy žiakov, futbalistov pre vrcholový futbal. V tomto už len prezentácia našich chlapcov v mládežníckych reprezentáciách aj v seniorskej reprezentácii hovorí za všetko. Ja už som titul zažil šesťkrát. Keď sme začínali, nemali sme žiadnych reprezentantov. Dnes v seniorskej reprezentácii je viacero hráčov, ktorí sú odchovanci MŠK a Viktor Pečovský je stále naším hráčom. V 21-tke je šesť hráčov, ktorí sú aktuálne našimi hráčmi alebo od nás odišli do zahraničia. A to je potvrdením naplnenia vízií, ktoré sme si pri podpise zmluvy dali. Teraz sú tri roky, ako Adrián Guľa prišiel do Žiliny. Verím, že medzitým prídu aj úspechy, všetci túžime aj po tom, aby sme boli úspešní aj na medzinárodnej scéne.

Do mládeže investujete veľa peňazí. Neľutujete to?
Nerobím si ilúzie, že sme už dosiahli všetko, čo sme chceli, ale výsledky hovoria o tom, že je to správna cesta. Niekedy sa treba vedieť pozrieť aj za obzor. Dnes je napríklad aktuálna utečenecká kríza a hrozí problém, že bude ťažké dotiahnuť sem niekoho z Afriky. Slovensko patrí medzi najchudobnejšie krajiny EÚ, takže pre nás je doťahovať sem hráčov zo zahraničia ilúziou. My sme odsúdení na to, aby sme si vychovávali hráčov sami. Ak má niekto inú filozofiu a má na to peniaze, je to možné. Otázka je, čím vlastne dokáže motivovať futbalistov, aby prišli, napríklad z Nemecka alebo zo Španielska na Slovensko a hrali tu pred poloprázdnymi štadiónmi a za desatinu mzdy, ktorú by dostali tam.

Čo je nákladnejšie, vychovávať si hráčov alebo ich kupovať?
V prvých rokoch nás to stojí viacej. Je to tak možno 10 – 15 rokov a potom by to mohlo byť vyrovnané. Systém, že dotiahnete talentovaných mladých hráčov a za rok, za dva ich predáte, nemôže fungovať dlhodobo.

Sledujete Žilinský večerník?
Ja som z generácie, ktorá vyrastala na printových médiách. Musím sa priznať, že Žilinský večerník je jediným printovým médiom, ktoré čítam. Informácie, ktoré prinášate, nenájdem totiž nikde inde. Som rád, že existujete a fungujete. Nový formát je zase krokom dopredu.

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod