Sústavné diskusie ohľadom kvót vraj dostáva rodičov s deťmi do situácie, kedy nevedia, čo majú v období podávania prihlášok robiť. Rodičia, ktorí uvažujú nad štúdiom svojho dieťaťa na osemročnom gymnáziu, sú zneistení a nevedia, čo majú robiť. Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu MŠVVŠ Martina Lubyová (SNS), ktorá chcela problém s kvótami riešiť ich zvýšením z 5 % na 10 % prostredníctvom poslaneckej novely, sa v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 zmienila, že opozícia si v parlamentnom výbore pre školstvo zahrala s rodičmi a deťmi doslova vabank, pretože návrh na zvýšenie kvót pre prijímanie detí na osemročné gymnáziá zbojkotovala a zablokovala. Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) na margo jej vyjadrenia uviedla, že návrh nepodporila, pretože je proti akýmkoľvek kvótam a navrhla, aby sa riešenie kvót posunulo o rok. Podľa ministerky školstva to už nie je reálne, posunutie účinnosti novely školského zákona bolo podľa jej slov možné do 1. 9. 2017. Od tohto dátumu totiž platí 5 % kvóta, ktorá bola zavedená ešte v roku 2008, no jej účinnosť sa odkladala až do septembra 2017. Jediným riešením, ako tento stav zmeniť, je podľa Martiny Lubyovej novelizácia zákona, prostredníctvom ktorého by sa stanovila nová kvóta. Úspešnosť však zaručiť nevie. V súvislosti s aktuálnym stavom dokonca doplnila, že výber žiakov na osemročné gymnáziá bude prísnejší.
PLATÍ 5 %
„Pokiaľ zostane 5 % kvóta, gymnázií bude menej a aj šanca dostať sa na ne bude menšia. Naopak, pokiaľ sa percentá navýšia, šance detí budú dvojnásobne či trojnásobne vyššie,“ vysvetlila. Ako ďalej upozornila, kompetencia v rámci určovania počtu tried na osemročných gymnáziách nespadá pod rezort školstva, má ju Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom školských odborov jednotlivých okresných úradov v sídle krajov. „My ako ministerstvo školstva sa do toho môžeme zapojiť až ako odvolací orgán v druhom stupni, pokiaľ by nám dal okresný úrad podnet na základe odvolania. Bojujeme však za to, aby sa táto kompetencia vrátila pod ministerstvo školstva,“ potvrdila.
NAJLEPŠIA ŠKOLA = NAJBLIŽŠIA ŠKOLA?
Ministerka však vidí budúcnosť slovenského školstva v inkluzívnom modeli vzdelávania, ktorý je dlhé roky uplatňovaný napríklad vo Fínsku. „Nie sme presvedčení o tom, že na osemročných gymnáziách sú najtalentovanejšie deti. Pokiaľ hovoríme o vysokotalentovaných deťoch, určite to nie je 20 % z populačného ročníka. Celá filozofia fínskeho systému, ktorý dosahuje suverénne najlepšie výsledky, spočíva v tom, že všetky deti majú prístup ku kvalitnému vzdelaniu, preto nie je miesto pre špeciálny druh škôl s „vyvolenými“ deťmi,“ skonštatovala v relácii O 5 minút 12. Ako ďalej pripomenula, nie je totiž potvrdené, že po kvalitatívnej stránke by mali žiaci na osemročných gymnáziách lepšie výsledky. Preto nie je možné, aby tieto školy navštevoval taký obrovský počet žiakov. Podľa Martiny Lubyovej majú byť v rámci inklúzie talentované deti zaradené do normálnych škôl, v ktorých sa im venujú odlišným spôsobom, a síce majú väčšiu flexibilitu programov. „Inklúzia znamená, že najlepšia škola je najbližšia škola. Všetky deti majú prístup ku kvalitnému vzdelaniu a kvalitným učiteľom,“ spresnila ministerka, ktorá si vie predstaviť tento systém docieliť v priebehu desiatich rokov. Podľa Veroniky Remišovej sú problémom zaostávajúce školy, čo potvrdzujú i výsledky mnohých testovaní a súčasná situácia je preto podľa nej iba umelo vyvolaná. „V prvom rade musíme riešiť problém so školami, ktoré zaostávajú. Problém riešime z opačného konca, máme nekvalitné školy a chudobné regióny, v ktorých deti nedostávajú kvalitné vzdelanie. Nejde o to, či to bude 5 % alebo 10 %, chcem, aby sme sa dohodli na spravodlivých kritériách a posunuli tému dopredu,“ povedala v diskusii Veronika Remišová.
NIŽŠÍ POČET HLÁSI AJ ŽILINA
Podľa ministerky Martiny Lubyovej sa zo všetkých ôsmich krajov kvóty najvýraznejšie dotkli len Bratislavského kraja, pretože je v ňom najviac osemročných gymnázií. V ostatných krajoch ide podľa nej o minimálne odchýlky. V Žiline sú v súčasnosti dve osemročné gymnáziá – Gymnázium na Varšavskej ceste a Gymnázium sv. Františka z Assisi, ktoré má štvorročnú aj osemročnú formu štúdia. V blízkosti Žiliny je ešte Gymnázium v Bytči, ktoré má, rovnako ako v prípade Gymnázia sv. Františka z Assisi, štvorročnú i osemročnú formu štúdia. Lukáš Milan z odboru informácií a zahraničných vzťahov ŽSK nám poskytol nasledujúce stanovisko. „V súlade s § 64 ods. 4 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní školský zákon, orgán miestnej štátnej správy v školstve rozhodne o návrhu počtu tried a počtu žiakov prvého ročníka pre všetky gymnáziá s osemročným štúdiom v jeho územnej pôsobnosti pre nasledujúce prijímacie konanie do 15. septembra tak, aby počet žiakov do týchto tried neprekročil 5 % z daného populačného ročníka v príslušnom školskom roku. Návrh prerokuje s príslušným zriaďovateľom (VÚC, súkromný zriaďovateľ, cirkev),“ vysvetlil. Ako nás ďalej informoval, pre Gymnázium Varšavská cesta 1, Žilina stanovil Okresný úrad, odbor školstva v Žiline pre školský rok 2018/2019 2 triedy a 52 žiakov. V školskom roku 2017/2018 sa na gymnáziu otvárali 2 triedy so 60 žiakmi. V porovnaní s minulým rokom bude teda do prvého ročníka prijatých o 8 žiakov menej. Gymnázium sv. Františka z Assisi nám uviedlo, že v školskom roku 2017/2018 otváralo v osemročnej forme 1 triedu s 30 žiakmi, v roku 2018/2019 otvoria 1 triedu s 25 žiakmi. Čo sa týka osemročného štúdia na Gymnáziu v Bytči, v minulom roku otvorili 1 triedu s 20 žiakmi, budúci rok by malo byť prvákov 18, teda o dvoch menej.