Detí s poruchami reči a učenia pribúda. Výnimkou nie je ani Žilina. Podľa odborníkov je problém spôsobený dobou. Deti málo komunikujú medzi sebou, viac cez internet. Ani rodičia na ne nemajú toľko času, ako by sa patrilo. Dobrou správou pre Žilinu a okolie je, že v Mojšovej Lúčke od nového školského roka otvoria elokované pracovisko základnej školy pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou.
ŽILINA. „Sme bežná základná škola. Našimi žiakmi sú deti, ktoré majú intelekt v norme. Máme však navyše predmet logopédia. V podstate je to šanca pre deti, ktoré majú odklad povinnej školskej dochádzky z dôvodu narušenej komunikačnej schopnosti, pripraviť sa u nás v prípravnom ročníku na prvý ročník bežnej základnej školy. Rodičom tiež odpadne starosť chodiť s deťmi na logopédiu,“ hovorí riaditeľka školy Janka Šúleková.
Od nového školského roku škola otvára 5 tried v prípravnom, prvom a druhom ročníku. Vyučovanie prebieha podľa učebných osnov základnej školy bežného typu s rozšírením o každodennú individuálnu a skupinovú logopedickú intervenciu. Prípravný ročník je prvým rokom povinnej školskej dochádzky a po absolvovaní až 70 % detí pokračuje vo vzdelávaní na bežnej základnej škole.
Aj Janka Šúleková hovorí, že počet detí s logopedickými poruchami z roka na rok rastie. „Dnes prevládajú počítače. Deti sú perfektne informačne gramotné, ale komunikačne už nie. Podľa štatistiky sa rodič s dieťaťom priemerne rozpráva 7 – 12 minút. Rodičia by mali deťom viac čítať, viac sa s nimi rozprávať. A problémom je aj to, že sme usedenejší. Sídliská sú prázdne, deťom chýba pohyb. Motorika s rečou totiž veľmi úzko súvisia,“ dodala riaditeľka.
Logopedické problémy sa dajú vo väčšine prípadov odstrániť. Deti pripravujú tak, aby mohli nastúpiť do bežnej základnej školy. Otvárajú od septembra.
Michal Filek
Snímka archív