Ivana Jakabovičová z Rajeckých Teplíc a Martina Maršalová zo Žiliny sú švagriné. Možno vám ich mená veľa nehovoria, ale po prečítaní tohto článku už na ne pravdepodobne nezabudnete a možno vás budú aj inšpirovať. Tieto dve ženy totiž nespája len rodinný vzťah, ale aj ich talent a pekný projekt, vďaka ktorému pomáhajú chorým deťom...
Ak si myslíte, že vy talent na nič nemáte, nelámte nad sebou palicu. Možno ešte neprišiel ten správny čas, aby ste ho v sebe odhalili. 35-ročná Ivana Jakabovičová sa kresleniu mandál – kruhových obrazov, v ktorých sa pravidelne opakujú určité tvary, začala venovať len pred dvoma rokmi. „Priviedla ma k tomu úplná náhoda,“ uvádza nás do deja mladá doktorka. „Išla som okolo papiernictva a vo výklade ma zaujali farebné fixky. Akoby sme sa priťahovali. Doniesla som si ich domov a ešte v ten večer vznikla prvá mandala. To, že je to mandala, som ale zistila až neskôr. Jednoducho som chcela mať na papieri farby, ktoré ma v tej chvíli upútali a nepremýšľala som nad tým, čo kreslím. Akosi automaticky vznikol kruh. Keď si všimnete, kruh (alebo napodobnenina kruhu) je aj prvý tvar, ktorý dieťa kreslí, keď mu dáte do ruky ceruzku,“ rozpráva.
MANDALA = ČAROKRUH
História kruhových obrazcov siaha až do obdobia paleolitu. Boli objavené na skalných útvaroch v Afrike, Európe či Severnej Amerike. „Zaujímavé je, že detské „mandaly“ sa veľmi podobajú práve týmto najstarším skalným rytinám, akoby deti postupovali v rovnakých krokoch v uvedomovaní si seba samého ako dávni ľudia,“ zamýšľa sa Ivana. Slovo mandala pochádza zo starého indického jazyka a vo voľnom preklade znamená „zachytenie podstaty“ alebo „stred a obvod“. „Veľa ľudí názov mandala mätie. Považujú mandaly za symboly prislúchajúce k určitému náboženstvu, je to však omyl. Mandala alebo po slovensky čarokruh v sebe spája dva univerzálne „jazyky“, ktorými sa dohovoríme na celom svete: matematiku a farby,“ dodáva. Mandala sa dá vyrobiť z čohokoľvek. Z dreva, piesku, ryže... Ivana mandaly kreslí. Najčastejšie fixkami na papier. Tie najmenšie tvorí dve až tri hodiny, pri tých väčších strávi aj celý deň. „Keď ľudia prídu po práci domov, zapnú počítač alebo televízor, ja vytiahnem papier, fixky a kreslím si. Uvarím si dobrý čaj, zapálim sviečku, niekedy si pustím hudbu... ak kreslím mandalu pre seba, vtedy len nechám ruku, nech si kreslí, čo jej napadne a farby vyjadrujú moje pocity. Keď kreslím mandalu pre konkrétneho človeka, potrebujem o ňom vedieť čo najviac, aby mohla byť mandala presne pre neho,“ rozpráva.
KRESLÍ A ZÁROVEŇ RELAXUJE
Mandala nie je len zhluk farieb a geometrických tvarov, má aj pozitívne účinky na ľudskú psychiku. „Mandala vlastne ukazuje, ako sa chaos stáva harmonickou formou. Nemá začiatok ani koniec a vzorce v nej sa opakujú – tým dáva človeku akýsi pocit istoty. Ako prvý začal mandaly v terapii využívať Carl Gustav Jung, švajčiarsky psychiater. Vyskúšal to na sebe, každý deň do denníka nakreslil kruh a všimol si, že farby a tvary sa menili podľa jeho vnútorného rozpoloženia. Jung v podstate hovorí, že mandala nás privedie k nášmu stredu, centrálnemu bodu a k nášmu Ja,“ vysvetľuje mladá doktorka, ktorá vyštudovala 1. Lekársku fakultu Karlovej univerzity v Prahe. Ivane napríklad mandaly ukázali, ako má relaxovať. „Pri tom množstve povinností a myšlienok, ktoré má každý z nás v hlave, je to taký malý dar – sadnúť si a jediné, čo vás zaujíma, je, akú farbu použijete. Vyskúšajte si to. Stáva sa z toho pomaly závislosť v pozitívnom zmysle slova,“ odporúča. Ako na jej mandaly reaguje okolie? „Na jednej strane som sa stretla s veľmi pozitívnymi ohlasmi. Sú to krásne farebné kruhy. Ľudí pohľad na ne vracia často do detstva a na ich podnet som začala kresliť aj mandaly na vyfarbovanie. Vtedy si človek mandalu vlastne dotvorí sám podľa seba a potom si môže prečítať, čo farby, ktoré použil, o ňom prezrádzajú. Na druhej strane sa ich ľudia niekedy boja. Spájajú si ich s náboženstvami. Treba ale povedať, že mandala ide naprieč kultúrami a náboženstvami. Je univerzálna,“ podotýka Ivana.
MANDALAMI POMÁHA CHORÝM DEŤOM
Ivanine mandaly rýchlo získali svojich obdivovateľov. Rozhodla sa ich preto predávať a výťažok z nich posunúť rodine s ťažko postihnutým dieťaťom. „Danko Droppa je 14-ročný chlapec s kombináciou diagnóz autizmus a detská mozgová obrna. Poznám ho takmer od narodenia. Jeho maminka je blízkou priateľkou manželovej maminky. Ako čas plynul a Danko rástol, narastali aj problémy bežného života – začo kúpiť všetky pomôcky, ako zohnať asistenta, kde vziať na rehabilitáciu... Keď som začal kresliť mandaly a ľuďom sa páčili, rozdávala som ich. Potom ale vznikla myšlienka zarámovať ich ako obraz a predávať. A celý výťažok z predaja som venovala Dankovi.“ Tak vznikol projekt s názvom Mandalky od Ivky. Ako vysvetľuje jeho autorka, základnou myšlienkou projektu je umožniť ľuďom pomáhať. Takto si kúpia obraz a vedia, že peniaze, ktoré zaň dali, pôjdu na dobrú vec. „Je úžasné, že sa tento projekt rozšíril. Sochárka Martina Matúšová Zimanová dáva mandalám tretí rozmer – sú vyrezávané v dreve, moja švagriná Maťka Maršalová nimi zdobí ručne vyrábané sviečky a dvojica z Tere Art vyrába krásne šperky. Každý venuje výťažok z predaja na pomoc tam, kde je to potrebné. A vďaka tomu už nepomáhame iba Dankovi, ale aj 9-ročnej Maťke, ťažkej autistke, 13-ročnému autistovi Aďkovi, ktorý pečie skvelé koláče a vďaka tomu sa naučil aj čítať, dospelému aspergerovi Braňovi a v neposlednom rade Fazuľke Timejke Olšiakovej, 7-ročnému ťažko postihnutému dievčatku,“ rozpráva 35-ročná Ivana z Rajeckých Teplíc.
TALENTOVANÁ ŠVAGRINÁ
Približne v rovnakom čase ako Ivana prebudila v sebe svoj talent aj bratova manželka Martina. „Som typ človeka, ktorý potrebuje neustále niečo vymýšľať a tvoriť. Pred materskou som pracovala ako vychovávateľka, takže tvorivú činnosť som mala aj v náplni práce. Po nástupe na materskú táto moja potreba vzrástla, a tak som sa pustila do niekoľkých kreatívnych techník. Postupne som sa dostala k výrobe vlastných sviečok, ktoré sú zdobené špeciálnou transferovou technikou. Tejto výrobe sa venujem približne dva roky,“ prezrádza 32-ročná Martina Maršalová zo Žiliny. Sviečky vyrába u seba doma. Večer, keď deti zaspia, sadne si do kuchyne a „majstruje“. „Do výroby sviečok sme sa pustili spolu s manželom sami. Naštudovali sme si veci o výrobe, voskoch, na internete sme si pozreli postup odlievania sviečok, zakúpili materiál a pustili sa do práce, viac-menej formou pokus – omyl. Trvalo niekoľko týždňov, kým sa nám podarilo vyrobiť takú sviečku, aby sme s ňou boli spokojní. Ešte aj dnes vylepšujeme technológiu a snažíme sa našu výrobu neustále zdokonaľovať,“ vysvetľuje dvojnásobná mamička. Výroba jednej sviečky zaberie aj niekoľko hodín. Ako prvé si treba pripraviť formu, potom roztopiť vosk, následne sviečku odliať a počkať, kým poriadne stuhne. „Práve proces tuhnutia je najdlhší. Aby sviečky mali peknú štruktúru, tuhnú takmer celý deň. Veľa času trávim aj za počítačom, kde vytváram grafické návrhy textov či obrázkov, ktorými sú sviečky následne zdobené.“ Sviečky Martina zdobí tzv. transferovou technikou, čím sa jej voskové dielka stávajú výnimočnými. Texty a obrázky sú zatavené priamo do sviečky, takže presvitajú počas celej doby horenia. „Navyše majú jedinečný elegantný dizajn a sú zdobené krištálikmi, ktoré im dodávajú ráz luxusu a exkluzivity. Mám rada, keď obyčajné veci majú istú hodnotu navyše. Naše sviečky tak neprinášajú len pocit tepla a svetla, ale sú aj pomôckou pri vizualizácii či sebamotivácii alebo slúžia aj ako osobný odkaz,“ prezentuje svoju tvorbu.
NIELEN MANŽELIA, ALE AJ KOLEGOVIA
Martina začínala s troma kolekciami sviečok. Po dvoch rokoch usilovnej práce a zdokonaľovania techniky sa môže pochváliť už ôsmimi. Spolu s manželom Matejom vyrába svadobné sviečky, sviečky pre deti, zamilovaných, mandalové či motivačné sviečky. V najbližších dňoch plánujú predstaviť novú kolekciu, ktorá bude plná kvetov a milých odkazov. „Bez môjho manžela by to jednoducho nešlo. Viem, že sa na neho môžem vo všetkom spoľahnúť a navyše výroba takýchto jedinečných sviečok bol práve jeho nápad. Ja som ho už len zhmotnila. Je to náš spoločný projekt. On má na starosti veci týkajúce sa webu a marketingu a ja komunikujem so zákazníkmi a vyrábam. Takže sme vlastne kolegovia. Vo všetkom ideme spolu,“ rozpráva Martina o svojom životnom partnerovi, s ktorým sa zoznámila počas štúdia na gymnáziu. Martina je maminou 3-ročnej Sofie a 10-mesačného Matejka. Pýtate sa, ako to všetko stíha? „Kde je vôľa, tam je cesta. Pracovať pri dvoch malých deťoch je naozaj veľmi náročné – časovo, fyzicky aj psychicky. Ale už sme si našli systém, ako efektívne využiť čas. Navyše pracujem najmä vtedy, keď spinkajú. Takže moja pracovná doba sa často začína o desiatej hodine večer. Namiesto toho, aby som pozerala telenovely, odlievam sviečky. Je to taká moja psychoterapia popri bežných mamičkovských povinnostiach.“
SVIEČKY PRE FAZUĽKU
Zarábať si sám na seba nie je v dnešnej dobe jednoduché. „Najťažšie bolo urobiť rozhodnutie, že ideme do toho a naplno. Dlho sme sa pohrávali s myšlienkou, že sa do niečoho pustíme. Pokiaľ ale nápad ostane iba myšlienkou, tak nemá žiadnu hodnotu, nech je akokoľvek dobrý. Samozrejme, na začiatku každého podnikania je potrebný aj kapitál, ktorý sa často vráti až po niekoľkých mesiacoch. Keďže sme si všetko hradili z rodinného rozpočtu, tak sme veľmi rozmýšľali, ako a načo peniaze použijeme. Myslím, že každý podnikateľ mi dá za pravdu, že podnikať na Slovensku je veľmi náročné,“ úprimne konštatuje mladá mamička. Martina pred materskou pracovala s telesne postihnutými žiakmi. O to viac si preto uvedomuje, aké náročné je uživiť rodinu, keď máte choré dieťa. Preto sa inšpirovala svojou švagrinou Ivanou a jednu zo svojich kolekcií ozdobila mandalami. „Myšlienku jej pomáhajúcich mandál som sa rozhodla posunúť ďalej, k ďalšej rodine, ktorá potrebuje finančnú pomoc. Celý zisk z predaja týchto sviečok ide na náročnú liečbu a starostlivosť malej, 7-ročnej Timejky Olšiakovej, ktorú všetci volajú Fazuľka. S Fazuľkiným otcom som sa zoznámila na ulici, keď pod žilinskou radnicou stál s pokladničkou na krku a okolo seba mal zavesené fotky svojej postihnutej dcérky. Keď som ho tam takto videla, išlo mi puknúť srdce. Dlho som rozmýšľala, ako im pomôcť a prišiel nápad s výrobou mandalových sviečok. Fazuľka a jej rodina sú živým príkladom, že vďaka láske, viere, modlitbe, pokore a vďačnosti sa dá všetko zvládnuť,“ rozpráva Martina.
TRI ODLIŠNÉ ŽENY, ALE SPOLOČNÝ CIEĽ
Inšpiratívnymi osôbkami sú určite aj Martina a Ivana. Ukazujú svetu, že so svojím talentom sa treba podeliť... Ak by ste si chceli pozrieť niečo z ich tvorby, stačí si ich mená zadať do vyhľadávača na internete. Poprípade, ak budete mať cestu do Martina, zastavte sa v Turčianskej knižnici. Obe, spolu so svojou ďalšou talentovanou kamarátkou, sochárkou Martinou Matúšovou Zimanovou, tam v týchto dňoch vystavujú svoje mandalové dielka. „Výstava nesie názov Čarokruhy, ktoré pomáhajú. Pri jej realizácii sa spojili tri rôzne ženy – lekárka, ktorá mandaly kreslí, sochárka, ktorá ich prenáša do dreva a mamina na materskej, ktorá nimi zdobí sviečky. Nás tri spájajú nielen mandaly, ale aj to, že nimi pomáhame rodinám, ktoré pomoc potrebujú. Výstava v sebe nesie odkaz, aby sa dobro a pomoc šírili ďalej,“ konštatuje Martina.