Môže ísť o bolesť tupú alebo ostrú, miernu alebo silnú, konštantnú alebo intermitentnú. Môže sa stupňovať pri sexuálnom styku, prípadne v súvislosti s črevnou peristaltikou alebo vždy, keď si žena sadne. K zosilneniu bolesti môže dochádzať aj počas menštruačného krvácania. Žena môže pociťovať bolesť v celej panve alebo len na určitých miestach. Môže byť sprevádzaná inými ťažkosťami, ako napríklad poruchami menštruačného cyklu, výtokom z pošvy, tráviacimi ťažkosťami. Frekvencia výskytu v ženskej populácii vo fertilnom veku sa pohybuje medzi 10 – 20 %. Príčiny vzniku bolesti malej panvy sú ochorenia pohlavných orgánov – zápaly, infekcie, zrasty, nepravidelné polohy maternice, menej muskuloskeletálne a neurologické ochorenia – skolióza, lumbálna lordóza, úraz chrbtice, ako i urologické (chronické zápaly močových ciest), gastrointestinálne (chronická zápcha, divertikulitída, syndróm dráždivého čreva), ako i psychické ochorenia. Najčastejšou príčinou panvovej bolesti je však endometrióza.
ENDOMETRIÓZA
Endometrióza je ochorenie, kedy sa sliznica maternice (endometrium) nachádza aj na iných miestach ako v dutine maternice. Ložiská endometriózy podliehajú počas menštruačného cyklu hormonálnym zmenám, čo je sprevádzané drobným vnútobrušným krvácaním, tvorbou drobných cýst, chronického zápalu a zrastov, a to je sprevádzané bolesťou. Prejavmi sú bolesť súvisiaca s menštruačným cyklom (dysmenorea), bolesť v oblasti malej panvy (pelvic pain), bolestivý pohlavný styk (dyspareunia), poruchy menštruačného cyklu, poruchy plodnosti (sterilita, infertilita).
Diagnostiku môžeme rozdeliť na klasické metódy:
• dôkladná anamnéza,
• chirurgické, gynekologické, urologické vyšetrenie,
• laboratórne vyšetrenia (stanovenie nádorového markera CA 125, C-reaktívneho proteínu, sedimentácie červených krviniek...).
V poslednej dobe sa však stále viac presadzujú moderné zdokonalené vyšetrovacie metódy - ultrazvukové vyšetrenie – pomocou moderných ultrazvukových prístrojov s možnosťou zobrazenia 2D, 3D ale aj 4D, tiež zobrazenia vo farbe – na zachytenie ciev a ich patológie, je dnes možné zachytiť veľké množstvo chorobných procesov, čo v nedávnej minulosti nebolo možné. Nezaťažuje ženu žiarením ako rtg či CT vyšetrenia,
• magnetická rezonancia je takisto veľmi presná a rtg žiarením nezaťažujúca, avšak fyzikálne účinky magnetizmu môžu pôsobiť na reprodukčné orgány a preto je použitie obmedzené,
• diagnostická laparoskopia je v dobe zdokonalenia anestézy nie síce prvým v poradí, ale veľmi významným článkom diagnostiky, dokonca rovno aj možnej liečby. Tu je dôležitá multidisciplinárna spolupráca, nakoľko na sále by mal byť k dispozícii skúsený laparoskopický chirurg a gynekológ, podľa toho, aký patologický stav sa laparoskopickou diagnostikou nájde. Výhodou sú združené spoločné operačné sály, kde to nie je problém. Najmä však zdokonalenie obrazu v 4K rozlíšení a možnosti infračervených a UV filtrov, ktoré objavia inak nenápadné ložiská zápalu či zvýšeného prekrvenia, posúvajú úlohu laparoskopie do úplne nového svetla.