Nemecko má odteraz adresu v Žiline. S radosťou to potvrdil veľvyslanec Joachim Bleicker počas oficiálneho menovania Petra Lazara do funkcie nemeckého honorárneho konzula. Pôsobnosť Petra Lazara bude podľa nemeckého veľvyslanca veľmi široká – geograficky, ale aj tým, že bude prvou kontaktnou osobou pre nemeckých štátnych príslušníkov v dvoch regiónoch. Svoju pomoc im poskytne v právnych a konzulárnych otázkach – pri overovaní úradných listín, ohľadom informácií o pasových záležitostiach či pomoci v núdzi a rovnako preberie i reprezentatívne úlohy v zastupovaní Nemecka. Pôsobnosť Petra Lazara na strednom Slovensku znamená pre množstvo ľudí veľké pozitívum v podobe kratšej cesty či menších čakacích dôb.
„Človeku, ktorý nepozná, čo všetko to zahŕňa, sa to môže zdať jednoduché. No opak je pravdou, preto si veľmi cením, že sa nám to podarilo presadiť a som rád, že pán Peter Lazar môže začať s novou činnosťou,“ skonštatoval veľvyslanec Joachim Bleicker. Peter Lazar sa podľa neho stáva v rámci stredného Slovenska tvárou Spolkovej republiky Nemecko, ktorá sa tu veľmi dobre vyzná a bude nápomocná či už pre civilnú spoločnosť, inštitúcie, alebo pre univerzity či kultúru. „Ja a moji kolegovia sa tešíme na spoluprácu pri spoločných projektoch, akým bola napríklad minuloročná návšteva nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera v Žiline. Ste podstatnou osobou s kontaktmi, prostredníctvom ktorých budete podporovať nielen nemecko-slovenskú spoluprácu v regióne, ale aj bilaterálnu spoluprácu medzi Slovenskom a Nemeckom,“ povedal Joachim Bleicker.
FAJNŠMEKER, KTORÝ SI VIE VYCHUTNAŤ ŽIVOT
Peter Lazar, 56-ročný podnikateľ, hovorí plynule po nemecky, česky a slovensky a predtým, ako prišiel na Slovensko ako konateľ podniku Scheidt & Bachmann Slovensko spol. s r. o. v Žiline, podnikal dlhé roky na Slovensku aj v Nemecku.
Veľvyslanec označil nového konzula v súkromí aj za známeho fajnšmekra a hobby kuchára, ktorý si popri všetkom vie vychutnávať život. „Pretože nielen láska, ale aj vysoká a medzinárodná politika idú často cez žalúdok,“ priznal s úsmevom nemecký veľvyslanec. Ten v závere vyzdvihol aj niekoľko vzorových projektov spolupráce Slovenska a Nemecka, ku ktorým patrí napríklad spolupráca so Žilinskou univerzitou, Slovenskou národnou knižnicou v Martine či Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici. Vrátane nového honorárneho konzulátu v Žiline má nemecké veľvyslanectvo Bratislava od roku 2011 konzulát aj v Košiciach s honorárnym konzulom Jurajom Banským.