Žilinský Večerník

26. november 2024 | Kornel
| 1°C

Spravodajstvo

Petičný výbor: Ochráňme si pľúca Žiliny

Žilinský lesopark je dôležitou súčasťou ekosystému v meste Žilina. Aj preto sa ho rozhodla skupinka ľudí chrániť prostredníctvom petície.  

25.02.2022 | 10:47

Časť obyvateľov nášho mesta sa snaží pomocou petície o to, aby sa Žilinský lesopark stal obecným chráneným územím. Navrhujú ho vyhlásiť na mestských pozemkoch lesoparku Chrasť, lesoparku na Bôriku a okolí a lúky pri Solinkách nad konečnou zastávkou Jaseňová.

„Týmto spôsobom chceme zabrániť tomu, aby sa na ploche chráneného územia vyvíjala stavebná činnosť alebo iné aktivity, ktoré by narušili ekologickú stabilitu a prírodný rekreačný charakter týchto navzájom prepojených lokalít. Toto vzácne územie by malo byť vyhradené pre prírodu a občanov a malo by naďalej pomáhať čistiť vzduch, tlmiť ruch obývaných oblastí a znižovať prehrievanie mesta v lete. Prostredníctvom Obecného chráneného územia Žilinský lesopark chceme zmierňovať negatívne dopady klimatickej zmeny,“ znie vyhlásenie z petície, ktorá je k dispozícii aj na stránke na mojapeticia.sk.

ABY OSTALO PRÍRODNÝM

O túto oblasť sa zaujíma aj botanička Květa Kicková, predsedkyňa Občianskeho združenia Žilina zelené mesto . „Chceme, aby toto prírodné územie ostalo naozaj prírodným, a aby tu ostali zachované hodnoty, ktoré ho robia v rámci mesta výnimočným. Ide najmä o lesnaté pozemky, zastúpené sú aj lúky, kroviny, ale aj ihriská, či športoviská. Aby slúžilo ako voľnočasový areál pre ľudí, v ktorom by mohli tráviť svoj čas bezprostredným kontaktom s prírodou. Obecné chránené územie by zaberalo 88 hektárov mestských pozemkov,“ povedala o zmysle tejto aktivity.


 

Súčasťou petičného výboru je aj Michal Chudík. „Poznám to tu od detstva a posledné roky sa stretávame pravidelne s tým, že v nejakej časti Lesoparku sú ťažké mechanizmy, ktoré odvážajú drevnú hmotu. Chýba tu rekreačná a oddychová zóna. Nedá sa predsa chodiť po lesoparku, keď tu hučia píly a odváža sa drevo. Je to veľmi nesúrodé. Generácia našich rodičov si pamätá, keď tu boli chodníky vysypané štrkom, keď tu chodili za kľudom a pokojom. Zmenilo sa to po revolúcii a začalo sa toto územie brať ako hospodársky les,“ doplnil Chudík.  

TREBA SYSTÉM

Ako priznáva aj botanička, tak stabilita porastov v tomto priestore nie je dobrá. „V minulosti tu boli nasadené smreky, ktorým súčasné podmienky nevyhovujú a tak odumierajú. To sa musí riešiť, pretože pre ľudí hrozí nebezpečenstvo úrazu, ale práve aj to môže riešiť vyhlásenie obecného chráneného územia, v ktorom budú jasne nastavené podmienky starostlivosti, ktoré budú v súlade s ekologickými zákonitosťami. Aby nám príroda pomáhala, aby sme ju rešpektovali a nebojovali s ňou. Nastaviť režim tak, aby bola prioritnou rekreačná funkcia priestoru a environmentálne prínosy “zelených pľúc Žiliny“ pre celé mesto.“

Mestské zastupiteľstvo by schválilo rámec, ktorý by sa týkal napríklad aj návštevného a prevádzkového poriadku. Bolo by stanovené, ako sa o les a lúky starať. „Chceme zachovať prírodne hodnoty pre budúce generácie, nezastavať si vzácne územie. Musí ísť o dlhodobejší plán a revitalizáciu prírodného charakteru.“

UŽ RAZ NÁVRH NEPREŠIEL

Petícia je aktuálne prístupná na internete na stránke mojapeticia.sk ale aj na sociálnej sieti. „Budeme určite zbierať podpisy aj na klasické petičné hárky. S mestom už prebehla diskusia minulý rok, keď v apríli tento návrh poslanca Petra Cibulku neprešiel cez mestské zastupiteľstvo, nenašiel podporu u poslancov, tak sme sa rozhodli to skúsiť opäť. Aj to je jeden z dôvodov petície, získať širšiu podporu verejnosti a podrobnejšie informovať o pozitívach vyhlásenia obecného chráneného územia pre obyvateľov mesta.“

Ďalším dôvodom je aj tlak na okrajové časti Lesoparku. „Sú tu ambície investorov, aby sa už pomaly dostávali aj do jadra celého parku. Postupným ukrajovaním sa zmenšuje celé toto územie. My chceme určiť limit, kde sa už nebude dať postupovať. V meste máme veľký problém s meniacou sa klímou a potrebujeme stabilizovať to, čo máme,“ doplnil dôvody Michal Chudík.

 

Reakcie poslancov: Vyhlásia lesopark Chrasť za obecné chránené územie?

Súhlasíte s tým, aby sa lesopark Chrasť vyhlásil za obecné chránené územie? 

Iveta Martinková, poslankyňa za Vlčince:

Lesopark Chrasť je nádherný kus nášho mesta. Poskytuje nám dary, ktoré si možno často ani uvedomujeme. Berieme ako samozrejmosť, že sa môžeme prechádzať, športovať a inak odpočívať v lesnom prostredí pomerne blízko našich domovov.  V súčasnej dobe tendencií rozširovania výstavby na úkor zelene je potrebné prírodné územia chrániť. Iniciatívu na ochranu nášho mestského zeleného pokladu vítam a budem podporovať.  Je načase, aby sa ochrana a tvorba životného prostredia stala v našich konaniach absolútnou prioritou.

Vladimír Randa, poslanec za Bôrik:

Určite áno, pokiaľ to bude návrh založený na širšej odbornej diskusii. Vrátane názorov spracovateľov územného plánu, hlavného architekta, správcu lesoparku, poslancov mesta i občanov. Nie pokiaľ to bude nástroj predvolebnej kampane poslanca Cibulku, ktorý neustálym zavádzaním a podsúvaním ohrozenia lesoparku totálnou zástavbou vyvoláva medzi ľuďmi strach a obavy. Mesto nechce lesopark zastavať a ja by som bol prvý, ktorý by to nedovolil. Téma, okolo ktorej sa roky točíme, je športovo-rekreačný areál Chrasť a to lúka Solinky, ktorá priamo nadväzuje na lesopark Chrasť. Mesto Žilina tento pozemok kúpilo za bývalého vedenia s cieľom vybudovať rekreačnú zónu vrátane plavárne. Naopak, pokiaľ prebehne kultivovaná diskusia, ktorej výsledkom bude odborný návrh chráneného územia lesoparku Chrasť, tak budem rozhodne za

Peter Cibulka, poslanec za Solinky:

Áno, samozrejme. Lesopark a okolité lúčne zóny treba poriadne zabezpečiť proti výstavbe a iným negatívnym činnostiam. Okolo tohto územia sa sťahuje slučka a pozemky na hraniciach už vlastnia v mnohých prípadoch developeri. Lesopark a okolité lúčne zóny však musia navždy patriť občanom a prírode a je potrebné, aby boli využívané na špecifický prírodný relax a športové aktivity. Je tiež potrebné sprofesionalizovať správu  lokalít navrhovaného chráneného Žilinského lesoparku tak, aby sa stal pýchou nášho Žiliny a vzorom aj pre ostatné mestá na Slovensku.

 

 

Foto: Autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod