Radostná správa pre Bytčanov! Na sklonku minulého roka pribudol v meste nový výrobný závod. Z Kysuckého Nového Mesta sa do areálu priemyselného parku presťahovala spoločnosť PHA Slovakia. Vo fabrike montujú systémy na ovládanie dverí automobilov, najmä pre Kiu, ale aj pre Peugeot.
BYTČA. Spoločnosť PHA Slovakia vznikla v roku 2005 spojením americkej a kórejskej spoločnosti a postavila závod v Kysuckom Novom Meste. Riaditeľ Rastislav Jakubjak však tvrdí, že už vtedy uvažovali aj nad Bytčou. „V tom období však ešte nebola dostavaná diaľnica do Žiliny. Kia však požadovala, aby sme dodávali systémom JIT – just in time, teda v čo najkratšom čase od zaslania objednávky zákazníkom, tak sa to nedalo uskutočniť. Veď na dodanie sme mali jednu hodinu a štyridsať minút,“ hovorí riaditeľ.
Od roku 2012 je PHA čisto kórejskou spoločnosťou s centrálou v Daegu. Po celom svete má viacero závodov, okrem iného aj v Číne, USA, Indii a ČR. Jej zákazníkmi sú Kia, Peugeot v Trnave aj v Brazílii. „90 % našej produkcie tvoria dverové moduly, ktoré ovládajú systém dvier, kabeláž, reproduktor, motorček, ktorý dvíha okno, zámok, držiaky dverí aj polohovače dverí. Vyrábame tiež zámky do áut, či už na kufor alebo do dvier,“ upresňuje riaditeľ.
Väčšinu dielov dovážajú z Kórey. Tak majú totiž nastavenú politiku zákazníka. Pomaly sa však snažia podporovať aj miestnych dodávateľov a výrobcov. Vo februári začnú spoluprácu s bytčianskym Vuralom a chceli by pribrať aj ďalších.
Keďže chcú rásť a rozvíjať sa, spoločnosť sa rozhodla pre sťahovanie. „V Kysuckom Novom Meste sme boli v novovybudovanom závode, ale priestory nám už nevyhovovali. Nebolo sa kam rozširovať. Rozhodli sme sa preto postaviť nový, väčší závod. V riešení bolo viacero lokalít. Lokalita pre výstavbu nového PHA závodu v Bytči sa zapáčila aj nášmu PHA Kórea prezidentovi– M. H. Lee, ktorý navštívil Bytču v júli 2014 (obhliadka priemyselného parku Bytča ešte pred výstavbou). Výstavba závodu trvala 4,5 mesiaca. Bolo to veľmi náročné, ale chcel by som poďakovať mestu Bytča, ktoré nám vyšlo v ústrety. Sám som bol prekvapený, že sa nám to v takej krátkej dobe podarilo. Koncom roka už prebehla aj kolaudácia existujúcej technológie,“ hovorí Rastislav Jakubjak.
Zamestnancom z kysuckého závodu, samozrejme, ponúkli možnosť pokračovať v práci aj v Bytči. Mnohí ju využili, mnohí však nie. A tak sa otvára priestor aj pre Bytčanov. „Pokračujeme v náboroch ľudí. Postupne dochádza k obmene a dnes už prevažuje počet operátorov z Bytče nad tými z Kysuckého Nového Mesta. Verím, že prispejeme k rozvoju tohto regiónu ešte výraznejšie. Zatiaľ totiž máme polovicu výrobnej haly prázdnu. Rátame totiž s novým projektmi. Máme dnes 170 zamestnancov a k nim by mali pribudnúť ďalší. Plánujeme totiž získať nové zákazky a nových zákazníkov,“ uzavrel Rastislav Jakubjak.
Michal Filek
Snímka autor