Mliečne zuby sa prerezávajú približne v šiestom mesiaci života dieťaťa a vypadávať začínajú od šiesteho do približne dvanásteho roku, takže niektoré slúžia aj 10 rokov. Mliečne zuby majú žuvaciu, fonačnú, estetickú funkciu, udržujú miesto pre trvalé zuby, a tiež podporujú správny vývoj čeľuste a sánky. Mliečny zub sa svojím vzhľadom podobá trvalému zubu, takže má korunku a rovnako aj korene. Rozdiel je vo veľkosti dreňovej dutiny, ktorá je oproti trvalému zubu rozsiahlejšia, a teda aj tvrdých tkanív je menej, sú menej mineralizované, takže sú viac náchylné na vznik zubného kazu.
Často k nám prichádzajú rodičia s deťmi, ktorých ošetrujúci zubný lekár odmieta deťom plombovať mliečne zuby. Dôvodom je najčastejšie nedostatok času a trpezlivosti, ktorá je pri práci s deťmi nevyhnutná. Je chybou, ak sa zubný kaz iba vyvŕta a zub sa nechá nezaplombovaný, pretože cez zubovinu, ktorá sa nachádza pod sklovinou, sa kaz veľmi rýchlo šíri do hĺbky. Ak je zubný kaz malý, je vŕtanie väčšinou bezbolestné. Pri väčších kazoch je možné použiť lokálnu anestéziu. Ak je v mliečnom zube už dierka, je niekedy možné zubný kaz vyškrabať ručnými nástrojmi. To sa využíva hlavne pri malých, bojazlivých deťoch. Na plombovanie v mliečnom chrupe sa používajú najmä skloionomérne cementy, ale aj kompozitné či kombinované kompomérne výplne. Pokazený mliečny zub neopravujeme v prípade, že sa už kýve alebo je značne deštruovaný. Ak plomba vypadne, je to väčšinou chyba lekára. Najmä u malých detí je niekedy problém odstrániť všetky pokazené tkanivá a zabezpečiť sucho, čo sú základné podmienky pre držanie výplne. Ak je zub mŕtvy, zvyčajne sa iba otvorí a prečistí. Ponechá sa, aby držal miesto pre trvalý zub. Avšak otvor do zúbka treba pravidelne čistiť. Ak u dieťaťa došlo k opuchu, je nutné pristúpiť k vytrhnutiu zuba, lebo infekcia sa už rozšírila cez koreň zuba do okolitých tkanív.
Pravidelnými preventívnymi prehliadkami vieme predísť bolesti a strate zubov z dôvodu zubného kazu a zbytočnej traumatizácii detí. Dôležitá je hygiena a dočisťovanie zubov rodičmi do 9. roku života a používanie fluoridovaných zubných pást v závislosti od veku dieťaťa. Ak dieťa nemá medzierky medzi zúbkami, je potrebné používať aj zubnú niť alebo alternatívne prostriedky medzizubnej hygieny. Ak už dieťa zubný kaz má, netreba odkladať návštevu zubného lekára.