Žilinský Večerník

22. november 2024 | Cecília
| -5°C

Zaujalo nás

Plynové kotly

05.08.2014 | 09:17

Majitelia  domov, ktorí nemajú možnosť skladovania paliva, vyžadujú od vykurovania maximálny komfort, absolútnu časovú nenáročnosť či priaznivú vstupnú investíciu bez ohľadu na mesačné prevádzkové náklady volia najčastejšie kúpu plynového kotla.

 


Plynové kotly patria k najobľúbenejším kotlom na Slovensku. Zorientovať sa v širokej ponuke rôznych druhov plynových kotlov je náročné. Základné rozdiely sú v technológii využitia energie plynu, odvode spalín, v možnostiach ohrevu vody či umiestnenia.  Všeobecne známe je odlíšenie stacionárneho a závesného plynového kotla. Podstatou členenia však nie je len možnosť umiestnenia kotla, ale materiál, z akého je vyrobený výmenník. Stacionárne kotly sa vyrábajú s liatinovým výmenníkom, výhodou je dlhšia životnosť, nevýhodou je nutnosť umiestnenia do technickej miestnosti. Závesný kotol je obľúbenejším typom vzhľadom k rozmanitejšiemu použitiu a možnosti zavesiť ho kdekoľvek v neobytných priestoroch, niektoré dokonca aj v kúpeľni, vďaka ľahkým výmenníkom z nehrdzavejúcej ocele či hliníka. Z hľadiska využitia energie z plynu rozlišujeme medzi štandardnými a kondenzačnými  kotlami. Klasický kotol je konštruovaný pre teplovodný vykurovací systém a jeho účinnosť  je okolo 90%. Pri spaľovaní plynu v plynovom kotly vzniká horúca vodná para, ktorá spolu so splodinami uniká do ovzdušia. Takto časť tepla nie je využitá a uniká von komínom. Kondenzačné kotly boli vytvorené, aby  tento problém odstránili  a zachytenú paru ochladzujú, a získavajú z vodnej pary tzv. kondenzačné teplo. Účinnosť kondenzačných kotlov je vďaka tomu vyššia a predstavuje hodnotu  až  108%. Odvod spalín z plynového kotla je možný buď do komína, alebo cez  tzv. turbo. Pri odvode spalín cez komín je nutné, aby bola miestnosť, v ktorej je kotol umiestnený dobre vetraná, pretože spaľovací vzduch si kotol odoberá z miestnosti.  Turbo nevyžaduje prívod vzduchu do miestnosti, kde sa nachádza, pretože spaliny odvádza do vonkajšieho prostredia potrubím odkiaľ si súčasne privádza vzduch.


Dnešné plynové kotly slúžia nielen na vykurovanie, ale aj na ohrev vody. Ohrev vody v plynovom kotle je buď prietokový/priamy, zásobníkový, poprípade ich kombinácia. Priamy ohrev predstavuje okamžitú distribúciu vody, ktorá sa ohrieva v prietokovom  výmenníku. Výhodou prietokového ohrevu vody je rýchla regulácia teploty. Z prevádzkového hľadiska je však vhodnejší nepriamy, zásobníkový ohrev vody. Zásobník akumuluje teplú vodu a vytvára v domácnosti trvalú zásobu teplej vody. Zásobníky môžu byť priamo vstavané, alebo samostatné stojace či závesné.

 

 

Fabrika SK, s.r.o.
S. Sakalovej 166
014 01 Bytča

www.fabrikask.sk
[email protected]

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod