Len pár dní po tom, ako bol medveď údajne spozorovaný v lesoch na Hájiku, natočili medveďa pri rannej poľovačke približne pol kilometra od Lietavskej Závadky aj dvaja mladí poľovníci. Odborníci sa domnievajú, že pokojne môže ísť o toho istého medveďa, ktorého videli aj obyvatelia Hájika, nakoľko medveď hnedý dokáže za noc prejsť veľmi dlhé trasy. Mesto Žilina o probléme vie, no v tejto veci podľa hovorcu nemôže nič robiť. „O tomto probléme vieme od obyvateľov sídliska Hájik, ktorí nás na medveďa upozornili. Kompetentnou inštitúciou je však v tomto prípade Štátna ochrana prírody SR, ktorú sme už v danej veci informovali,“ uviedol hovorca mesta Pavol Čorba. Mesto preto upozorňuje a vyzýva občanov, aby sa v súčasnosti nezdržiavali v lesoch blízkych sídlisku Hájik.
NÁHODNÝ VÝSKYT?
Štátna ochrana prírody SR sa však o výskyte medveďa na sídlisku Hájik dozvedela v pondelok 9. októbra prostredníctvom kontaktovania zo strany médií, no zo strany verejnosti či úradov podnet ešte nedostala. „V súčasnosti neevidujú nahlásenie výskytu medveďa hnedého v tejto lokalite ani Správa Národného parku Malá Fatra, ani zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý je zriadený Štátnou ochranou prírody SR,“ informovala nás Štátna ochrana prírody SR. Rovnako uviedla, že s výskytom medveďa v tejto lokalite sa doposiaľ ešte nestretli. Ochranári tvrdia, že pokiaľ sa medveď v danej lokalite naozaj objavil, ide pravdepodobne o náhodný výskyt. „Nie je predpoklad, že by tento jedinec navštevoval smetné koše, pretože o takom správaní by sme už boli informovaní. Po medializácii budeme v rámci možností danú lokalitu monitorovať,“ uviedol riaditeľ Správy NP Malá Fatra Michal Kalaš. Ak by sa v budúcnosti potvrdilo, že medveď má tendenciu vyhľadávať potravu v blízkosti ľudských obydlí, bohužiaľ, je odsúdený na zánik.
JE TO VEĽKÁ ZODPOVEDNOSŤ
Výrazná zmena doposiaľ nenastala ani v súvislosti s premnoženým výskytom diviakov, ktorých vyčíňanie trápi dlhé roky obyvateľov Závodia, Bánovej či Hájika. „Stále tlačíme na vlastníkov pozemkov, aby ich udržiavali, čím sa predchádza zdržiavaniu diviakov v krovinách a vo vysokej tráve, avšak mesto nemá kompetencie na to, aby vykonalo nápravu s diviakmi, je to v rukách Slovenského poľovníckeho zväzu a Poľovníckeho združenia HUBERTUS,“ informoval nás hovorca mesta. Predseda Obvodnej poľovníckej komory Peter Marčulinec tvrdí, že neustále odstraňujú následky vyčíňania diviakov, odlákavajú zver do odľahlejších častí a v neposlednom rade intenzívne komunikujú s poškodenými obyvateľmi a vysvetľujú im aktuálnu situáciu. Vrátane toho na zver i poľujú, no ako sám hovorí, je to obrovská zodpovednosť. „Poľujeme na miestach, kde je to povolené, ale je to veľká zodpovednosť, keďže sa zdržiavame na pozemkoch, ktoré sú v tesnej blízkosti ľudí,“ uviedol. Najväčšia pozornosť sa podľa neho upriamuje najmä na poľovníkov, či vôbec robia niečo preto, aby sa problémy s diviakmi nadobro skončili. No málokto sa spätne pozerá na konanie ľudí, ktorí dávno predtým začali v blízkosti svojich domovov vyhadzovať odpad či ignorovali varovania na hluk áut a motoriek v lesoch či dolinách, na ktorý si zver postupne zvykla. Hovorca mesta vyzýva občanov, aby v prípade výskytu diviakov v intraviláne mesta neváhali kontaktovať členov Poľovníckeho združenia HUBERTUS.