„Chcem sa pekne „poďakovať“ psičkárovi, vďaka ktorému moje dieťa ochutnalo výkaly jeho psa a skončili sme na pohotovosti! V Bôrickom parku, len neďaleko detských preliezok! Moja ročná dcérka teraz objavuje svet na vlastných nohách a keď sa prechádzala v tráve, šuchla sa o výkaly a dostalo sa jej to na rukavicu a do úst. Verím, že traumu z toho mať nebude, ale žiadnemu rodičovi ten pohľad do očí jeho dieťaťa neželám. Naopak, dotyčnému majiteľovi psa by som priala rovnakú skúsenosť,“ napísala do redakcie Žilinského večerníka nahnevaná Mariana. Toto však nie je jej jediná skúsenosť s nezodpovednými psičkármi. „Takisto v Bôrickom parku pri potoku som išla okolo staršej panej, pravdepodobne dôchodkyne, ktorej pes práve vykonával potrebu. Schválne som sa otočila, keď som bola neďaleko. Napriek tomu, že mala vrecko v ruke, poobzerala sa, či ju nikto nevidí a výkaly neodpratala. Len som rozhorčene pokrútila hlavou... Dnes by som reagovala inak. Incident s mojou dcérou ma tak rozčúlil, že by som sa vrátila a upozornila ju na to, určite by som spomenula aj políciu,“ rozpovedala inú príhodu.
PSIE TOALETY SA NEOSVEDČILI
Takéto správanie na verejnosti je v Žiline neprípustné. Podľa všeobecne záväzného nariadenia (VZN) č. 3/2011 o chove, vodení a držaní psa mesta Žilina je osoba, ktorá vedie psa, povinná bezodkladne odstrániť výkaly, ktorými pes znečistil verejné priestranstvo, a uložiť na to určené miesto. „V zmysle legislatívy je psí exkrement ostatný odpad a je možné ho vhodiť do ktorejkoľvek nádoby, ktorá je určená na zmesový komunálny odpad,“ informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová. Niet pochýb, že v nedávno zrekonštruovanom parku sa takéto nádoby určite nachádzajú. Dokonca ako jediný park v Žiline je vybavený aj toaletou pre psov. „Áno, v Parku Ľudovíta Štúra sa vybudovali toalety pre psov, tzv. eco dog toilet. Sú to toalety, kde sú psy lákané prostredníctvom feromónov, aby tu vykonali malú potrebu. Psy tieto toalety v parku veľmi nevyužívajú, preto v súčasnosti neuvažujeme o zvýšení počtu podobných toaliet pre psov na území mesta,“ zhodnotila využiteľnosť ekologickej novinky Barbora Zigová. Na dodržiavanie VZN o chove, vodení a držaní psov dohliada na území mesta mestská polícia. Tá denne vykoná niekoľko náhodných kontrol verejných priestranstiev, kde majú psičkári voľný pohyb. „V blokovom konaní dáva mestská polícia pokutu 33 eur, ale za priestupok môže obec v zmysle zákona č. 282/2002 Z. z. uložiť pokutu do 65 eur. Za rok rozdá mestská polícia v priemere 500 takýchto pokút,“ poznamenala hovorkyňa.
NIE JE PSIČKÁR AKO PSIČKÁR
V Žiline je v súčasnosti evidovaných 4204 psov. Z toho vyplýva, že minimálne každý desiaty majiteľ psa si po svojom miláčikovi neuprace. V niektorých českých mestách tento problém eliminovali na minimum, keď zdvihli výšku pokuty na 20-tisíc českých korún (770 eur). Diskutabilné je, či by problém sčasti nevyriešili aj špeciálne nádoby na psie exkrementy. V Žiline už pár takýchto pokusov bolo, ale, žiaľ, nie veľmi úspešných. „V minulosti bolo niekoľko košov aj s vreckami umiestnených na Hlbokej ceste, ale vrecká v nich mali veľmi krátku životnosť, niektorí ľudia ich naraz zobrali hneď niekoľko. Je to celé o individuálnom prístupe majiteľov psov, čo vnímame ako problém,“ podotkla hovorkyňa mesta.