Smrť blízkeho človeka je jedna z najťažších životných situácií. O to viac je to náročné, keď sa takáto udalosť zakrátko zopakuje. Pani Eva Celecová sa v priebehu týždňa musela vyrovnávať so smrťou mamy aj otca. Posledné rozlúčky s nebohými sa konali v Dome smútku na Starom cintoríne v Žiline. Okrem dvojnásobného smútku sa však dcéra a ostatní pozostalí museli vyrovnávať aj s iným nepríjemným pocitom – neskutočnou zimou.
MNOHÍ NECHCELI PRÍSŤ Z OBAVY, ŽE OCHOREJÚ
„Druhý januárový týždeň mi päť dní po sebe zomreli obaja rodičia. Tak som spolu s rodinou a priateľmi dvakrát po sebe prežila smútočný obrad v Dome smútku na Starom cintoríne. V Žiline boli vtedy najväčšie mrazy, ale vnútri v smútočnom dome bola zima na nevydržanie. Bolo tam ešte mrazivejšie ako vonku. Smútočný obrad je vždy pre rodinu a priateľov smutný a bolestivý. Ale v tej veľkej zime sa smútoční hostia mohli len ťažko sústrediť na tiché, dôstojné rozlúčenie sa s nebohými, jednoducho mrzli. Keď sme vychádzali z domu smútku, každého triaslo od zimy a nohy mali ľadové ako cencúle,“ opísala nepríjemný zážitok v studenom dome smútku pani Eva Celecová.
Pozostalá dcéra je obyvateľkou mesta Žilina, tak ako boli aj jej rodičia. Preto nerozumie tomu, prečo mesto ako správca cintorínov nedokáže zabezpečiť, aby sa posledné rozlúčky počas silných mrazov konali v teple. „V zime zomierajú najmä starší ľudia a rozlúčiť sa s nimi prídu tiež ľudia vo vyššom veku, ale veľa ľudí radšej na pohreb nepríde, lebo sa boja, že ochorejú. Toto nie je dôstojné ani správne. Veď nebožtík bol do svojej smrti daňovým poplatníkom a občanom mesta Žilina. Preto žiadam primátora mesta a zástupcov mesta, aby sa nad týmto stavom v Dome smútku na Starom cintoríne zamysleli a našli finančné prostriedky na jeho rekonštrukciu so zavedením kúrenia,“ apeluje smútiaca pozostalá.
V DOMOCH SMÚTKU SA NEKÚRI, MESTO SITUÁCIU VYRIEŠI PROVIZÓRNE
Dom smútku bol na Starom cintoríne postavený v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. V pôvodnej projektovej dokumentácii však vzhľadom na legislatívu a splnenie hygienických noriem nebolo vykurovanie zahrnuté ani realizované. Jediné, kde sa v súčasnosti kúri, sú kancelárie v dome smútku. „Je nám úprimne ľúto zážitku pani Evy Celecovej, v danom termíne boli sťažené klimatické podmienky na celom území Slovenska. Konštrukcia domu smútku nezahŕňa vykurovanie obradnej miestnosti. V Dome smútku na Starom cintoríne, ako aj v ostatných domoch smútku na Slovensku je chladno celoročne, keďže domy smútku nemajú žiadne vykurovanie,“ podotkol hovorca mesta Pavol Čorba.
Aby sa podobné situácie počas poslednej rozlúčky už neopakovali, mesto chce situáciu riešiť s prihliadnutím na súčasnú legislatívu aspoň provizórne. „Budeme riešiť montáž infražiaričov, ktoré budú môcť byť zapnuté počas obradu,“ povedal Pavol Čorba. Aby z obradnej miestnosti unikalo čo najmenej tepla, v pláne opráv domu smútku je požiadavka aj na výmenu starých vstupných dverí a okien obradnej miestnosti.