Počas oficiálnych príhovorov odborári otvorili napríklad aj problém miezd, ktoré sú v porovnaní najmä so západnými krajinami nízke. „Som rád, že dnešný 1. máj je aj dňom, kedy do platnosti vstupujú veci v oblasti zlepšenia pracovných podmienok ľudí, ktorí na Slovensku pracujú. Veci, ktoré sme sľúbili pred rokom 1. mája v Nitre a dnes sú realitou a že od dnešného dňa platia nové príplatky za prácu cez sviatky a rovnako, že máme príplatky za prácu v noci a ďalšie zvýšenie príplatkov za prácu cez víkend,“ vyhlásil v Budatíne premiér Peter Pellegrini.
FYZICKY NEMOŽNÉ
„Ja ako predseda vlády som odborárom sľúbil, že budem robiť vždy všetko preto, aby sa pracovné podmienky našich zamestnancov zlepšovali, aby rástla mzda a aby mali primerané podmienky na odpočinok. Chápem hlavnú výhradu, že naši ľudia si zaslúžia, aby zarábali viac a aby zamestnávatelia „netlačili“ ľudí na minimálnu mzdu a aby im umožňovali vytvárať si svoje odborové organizácie,“ podčiarkol predseda vlády. Okrem kritizovania miezd sa v Budatíne niekoľkokrát vyskloňovala aj téma veku odchodu do dôchodku. Podľa slov predsedu vlády je najvyšší čas, aby začali vážne diskutovať o zastropovaní odchodu do dôchodku. „Ja evidujem požiadavku odborov, ktoré hovoria o 64 rokoch, počul som aj návrh na úrovni 65 rokov. Určite si neviem predstaviť, ak má človek vykonávať tvrdú prácu do takého vysokého veku, že sa to dá fyzicky zvládnuť. Naši ľudia, ktorí odvedú celý život v práci veľký výkon, majú právo na to, aby žili dôstojnú starobu. Želal by som si však, aby zastropovanie odchodu do dôchodku bolo formou ústavného zákona, aby to nemohla meniť hocijaká politická strana zakaždým, keď sa dostane k moci, ale aby to bola istota,“ upozornil Peter Pellegrini.
65 ROKOV
Strop by sa mal podľa premiéra hýbať možno okolo 65 rokov. „Diskusie však musia byť vedené na odbornej úrovni, pretože musíme rešpektovať aj to, ako sa nám bude vyvíjať demografia a počet ľudí, ktorí budú poberať dôchodok. Nemôžeme na Slovensku vytvárať prostredie, kde sa ľudia nakoniec dôchodku ani nedožijú, pretože ich budeme nútiť pracovať pomaly do posledného dňa ich života,“ doplnil premiér. Riešenie problematiky je podľa jeho slov v prípade politickej zhody možné aj v tomto volebnom období.
JEDNÝM DYCHOM
Podľa predsedu Konfederácie odborových zväzov SR Jozefa Kollára chcú vyriešiť problém so zastropovaním čo najskôr. „Odborový zväz KOVO odovzdal petíciu, kde žiadal zastropovanie veku odchodu do dôchodku. Určite budeme rokovať s ministerstvom práce, ale hlavne aj s ministerstvom financií, ktoré má veľké výhrady voči tomu, aby došlo k zastropovaniu veku odchodu do dôchodku,“ vysvetlil Jozef Kollár. Ako však ďalej upozornil, odborári jedným dychom hovoria aj o takzvanom preddôchodku. „Znamená to, aby tí ľudia, ktorí robili v ťažkom pracovnom prostredí, robili na zmeny. Aby mali možnosť do dôchodku odísť ešte skôr s tým, že by sa im nekrátil a nestrácali na tom. Nám na základe sledovania vývoja zdravia zamestnancov v jednotlivých krajinách vyhovuje vek 64 rokov,“ doplnil na záver.