Dlhé roky bez príznakov
Prvé náznaky, že niečo nie je v poriadku, si pacient Eliáš Mitra uvedomil počas predĺženého víkendu v Španielsku. „Tam som prvýkrát spozoroval, že pri bežnej nenáročnej prechádzke som bol dýchavičný. Takéto ťažkosti pretrvávali aj mesiac pred hospitalizáciou, zvracal som bez príčiny a v rovnakom období mi začala ráno po prebudení opúchať tvár.“ Pomoc hľadali, kde sa dalo. „Riešili sme to s obvodným lekárom a moja mama sa ozvala známej – pediatričke. Tá naznačila, že by to mohlo mať pôvod v srdci.“ V daný deň šiel Eliáš na pohotovosť do popradskej nemocnice, kde ho hneď hospitalizovali. „Zistili mi 13-násobne zvýšený parameter srdcového zlyhávania a pľúcnu embóliu, v dôsledku čoho som bol ihneď transportovaný do VÚSCH a na druhý deň ráno operovaný.“
Unikátny medzi unikátnymi
Kardiochirurgovia sa najčastejšie stretávajú s troma typmi nádorových ochorení srdca. Buď ide o zhubné nádory, ich metastázy alebo o nezhubné nádory, ktoré však rovnako môžu človeka ohroziť na živote. „Každý nádor srdca je spojený s tým, že jeho časť sa môže uvoľniť, čo sa deje pomerne často, a putovať cievami, až napokon niektorú z nich v životne dôležitom orgáne upchá. Pritom vôbec nemusí byť histologicky zhubný,“ objasňuje dôležitosť rýchleho zásahu prednosta Kliniky srdcovej chirurgie doc. MUDr. Adrián Kolesár, PhD., MPH. Podľa jeho slov išlo o typický myxóm, ktorý musel rásť dlhé roky: „Pacienti neraz prídu až vtedy, keď sú symptomatickí. Alebo sa takýto nádor nájde náhodou pri vyšetrení iných orgánov, napríklad pľúc. V každom prípade je pri diagnostike myxómu dôležité operovať čím skôr, buď v daný deň, alebo ten nasledujúci. Už o ňom totiž vieme a vieme, že môže upchať niektorú z ciev,“ dopĺňa kardiochirurg Adrián Kolesár. „Takýto veľký myxóm som v priebehu svojej dlhej kariéry ešte nevidel, bol obrovský, vypĺňal takmer úplne dutiny pravej polovice srdca vrátane pľúcnej tepny, navyše bol veľmi tesne prirastený k trojcípej chlopni. Je zaujímavé, že to vôbec prežil, operácia mu musela veľmi pomôcť,“ skonštatoval kardiochirurg a ordinár pre štrukturálne choroby srdca a vrodené chyby v dospelosti doc. Vilém Rohn, CSc.Takéto nádory totiž rastú pomaly a telo sa na ich prítomnosť v srdci dokáže prispôsobiť, avšak len do určitého momentu.
Jediná možnosť – kardiochirurgická liečba
Operačný tím kardiochirurgov v zložení doc. MUDr. Adrián Kolesár, PhD., MHA, doc. MUDr. Vilém Rohn, CSc., MUDr. Anton Bereš a MUDr. Tomáš Molnár, potreboval na úspešnú realizáciu operácie približne štyri hodiny. „Takáto operácia je síce jednoduchšia v porovnaní s rekonštrukciou srdca, no vyžaduje si veľmi jemné zaobchádzanie so srdcom, keďže kým to nevyberieme, stále sa časť nádoru môže uvoľniť a upchať vyživujúcu cievu kdekoľvek v tele. Dôležité je teda vybrať ho celý bez poškodenia a pozostatkov. Ak sa to urobí dobre, pacient môže viesť normálny život a nemusí sa obávať recidívy,“ vysvetľuje kardiochirurg Adrián Kolesár. Pacientovi však museli pre rozsah nádoru vymeniť aj trikuspidálnu chlopňu medzi pravou komorou a predsieňou, a to za biologickú chlopňovú náhradu. „Bolo nemožné rozlíšiť, resp oddeliť tkanivo chlopne a tkanivo nádoru, preto sme museli chlopňu nahradiť. Keďže sa nachádza v tej časti srdca, kde sú nižšie tlaky, predpokladáme, že vydrží 15 až 20 rokov. Ani po tomto čase nemusí pacient podstupovať reoperáciu, novú chlopňu budeme vedieť zaviesť cez katéter, teda prístupom cez cievu,“ dopĺňa kardiochirug Vilém Rohn.
Prognóza je viac ako dobrá
Ročne VÚSCH zrealizuje približne päť operácií myxómu srdca, pričom pravdepodobnosť, že sa ochorenie vráti, je na úrovni 10 %. Prognóza pre pacienta, akým je dvadsaťročný Eliáš, je preto viac ako dobrá. „Bude viesť normálny život, resp. lepší, keďže už nebude pociťovať žiadne ťažkosti, ktoré zapríčiňoval nádor. Dlhodobo nemusí užívať ani žiadne lieky,“ sumarizuje docent Adrián Kolesár. Po náročnej operácii čaká pacienta rekonvalescencia. Inak to nebolo ani u mladého Eliáša Mitru. „Zotavovanie prebiehalo tak, že som bol rád, že žijem. Prvý deň som strávil na pooperačnom oddelení a potom týždeň na JIS-ke. Tam som sa už v prvý deň pomaly postavil a na druhý deň som už s pomocou spravil zopár krokov. Veľmi mi pomohol prístup fyzioterapeutov, ktorí tam boli. Zároveň musím vychváliť aj sestričky na KAIM (Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny, pozn. red.), bolo o mňa super postarané. Neskôr bolesti ustúpili a od toho dňa už bolo všetko len lepšie. Až doma som si tak nejako reálne uvedomil, čo sa stalo. Dnes už nemám problém s ničím, samozrejme, netlačím to, snažím sa šetriť a pomaličky zaťažovať organizmus. Som vďačný celému personálu VÚSCH, že sa o mňa tak dobre postarali.“