„V sobotu 29. septembra bola u mňa návšteva zo zahraničia. Boli sme aj na Starom cintoríne za našimi príbuznými. Bolo asi 11 hodín dopoludnia a toalety boli zatvorené. Aj krčmy v okolí boli v tom čase ešte zatvorené, a tak museli potrebu urobiť v podchode pri stĺpe. Bola to veľmi trápna situácia, obzvlášť pre cudzincov, ktorí nie sú na niečo také zvyknutí. Zrejme nebudú šíriť dobré meno Žiliny v zahraničí,“ opísala nám nepríjemný zážitok čitateľka Tatiana Šidlová.
So žiadosťou o vysvetlenie sme sa obrátili na mesto Žilina. Hovorkyňa Barbora Zigová nás informovala, že toalety na Starom cintoríne sú návštevníkom k dispozícii počas pracovných dní od 7. do 16. v pondelok, do 15. v utorok, vo štvrtok a v piatok a do 16.30 v stredu. „Počas víkendov sú domy smútku zatvorené, a teda aj toalety umiestnené v domoch smútku,“ povedala. „Toalety sa ďalej nachádzajú v domoch smútku na cintorínoch v Považskom Chlmci, na katolíckom cintoríne v Bytčici, v Brodne, v Zádubní a v Budatíne. Tieto toalety sú sprístupnené len počas obradov v domoch smútku,“ dodala. Na ostatných cintorínoch v Žiline sa toalety nenachádzajú vôbec.
Blíži sa obdobie, kedy budú ľudia navštevovať cintoríny vo zvýšenej miere. Mesto informovalo, že počas neho budú pohrebiská otvorené nonstop. Na Novom cintoríne a v Závodí opäť zabezpečia mobilné toalety. S nepríjemným zážitkom z miestneho cintorína sa s nami podelila aj čitateľka z Považského Chlmca. Vo štvrtok a v piatok pred dvomi týždňami tam totiž kosili trávu. „Pohľad na hrobové miesta po tomto kosení bol hrozný – na hroboch samý kameň, tráva, hlina, rozbité sklenené kryty, po kameňoch zostali na hroboch dierky od prskania kameňov z kosačky. Toto kosenie je čoraz horšie a škody stále väčšie. Na chodníkoch a hroboch boli aj veľké kusy kameňov. Takýto stav nie je po prvýkrát.“ Navyše vraj kosci použitý toaletný papier porozhadzovali za plot cintorína na konáre vrbín. „Kto je za toto zodpovedný? Veď keby niekto, kto si objednal túto „prácu“, išiel toto skontrolovať, tak musí túto prácu ihneď zastaviť. Akú má zodpovednosť za odvedenú prácu zodpovedný pracovník, keď to ani neskontroluje a dá súhlas na preplatenie faktúry? Blíži sa sviatok Pamiatka zosnulých a takto občanom pripravili poriadne prekvapenie,“ myslí si čitateľka.
Hovorkyňa mesta Barbora Zigová však informácie od čitateľky spochybnila. „Vykonali sme náhodnú kontrolu pohrebiska v Považskom Chlmci, cintorín je pekne pokosený, vyhrabaný a hrobové miesta sú vyfúkané bez trávy. Pohrebisko v Považskom Chlmci sa kosilo v dňoch 4. a 5. októbra. Čistenie a hrabanie pohrebiska od trávy bolo ukončené v pondelok 8. októbra.“ Správca cintorína v Považskom Chlmci údajne pred každým kosením informuje deň vopred miestneho poslanca, ktorý dá informáciu vyhlásiť do rozhlasu. „V deň začatia prác dodávateľská firma kontaktuje Žilbyt a taktiež im dajú na vedomie, kedy práce ukončili, aby poverený zamestnanec vykonal poučenie a kontrolu po kosení. V prípade nedostatkov musí dodávateľská firma vykonať nápravu.“
Kamienky na hrobovom príslušenstve sa môžu podľa hovorkyne nachádzať aj z toho dôvodu, že ak je okolie hrobu vysypané kamienkami, pri kosení (strunovou kosačkou) sa bežne môže stať, že drobné kamienky odletujú. Vzhľadom na to, že cintorín v Považskom Chlmci sa nachádza vo svahovitom teréne, je pochopiteľné, že ak sa kosí v brehu (nad úrovňou hrobového príslušenstva), tak je o to zložitejšie kosiť tak, aby neboli hrobové miesta znečistené trávou a drobným kamením, do okamihu vyhrabania a vyfúkania (zametania) hrobových miest, ktoré si má vlastne realizovať každý nájomca sám.
„Nemáme vedomosť, že ľudia, ktorí zabezpečujú kosenie, vykonávajú základné ľudské potreby na pohrebisku, nevideli sme to ani nenašli nič tomu nasvedčujúce. Žiaľ, neporiadok často ostáva po našich nájomníkoch, ktorí aj zostatky z kvetov a sviečok odhadzujú po okolí pohrebísk.“ Podľa odseku 10, článku 3 platného VZN 9/2017 nájomca na vlastné náklady udržiava prenajaté hrobové miesto a k nemu bezprostredne prislúchajúce okolie 30 cm z každej strany. Hrobové miesto má pokosené, odburinené a očistené od rôznych nánosov. V okolí hrobu si neukladá žiadne predmety, nádoby, náradia. Príslušenstvo hrobu nesmie ohrozovať návštevníkov pohrebiska, okolité hrobové miesta a vybavenie pohrebiska. Na celkovej úprave pohrebiska by sa nemal podieľať len správca pohrebísk, ale rovnako každý nájomca svojho hrobového miesta.