Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -2°C

Spravodajstvo

Počet zahraničných turistov v okrese je na minime

Turizmus na Slovensku upadá. Myslí si to bývalý riaditeľ Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, žilinský podnikateľ a podpredseda KDH Peter Belinský. Novinárov o svojich zisteniach informoval minulý týždeň na tlačovej konferencii v Žiline. Rovnako zle je na tom podľa neho aj Žilinský okres a samotné mesto Žilina, hoci má veľký potenciál.

08.06.2015 | 14:31

Turizmus na Slovensku upadá. Myslí si to bývalý riaditeľ Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, žilinský podnikateľ a podpredseda KDH Peter Belinský. Novinárov o svojich zisteniach informoval minulý týždeň na tlačovej konferencii v Žiline. Rovnako zle je na tom podľa neho aj Žilinský okres a samotné mesto Žilina, hoci má veľký potenciál.
 

ŽILINA. „Správa Európskej komisie pre cestovný ruch (ETC), ktorá monitoruje turizmus v Európe, je pre ľudí podnikajúcich v cestovnom ruchu na Slovensku obrovským sklamaním. Z jej hodnotenia vyplýva, že sme sa umiestnili na poslednej priečke a žiadna z krajín, ktoré nás predbehli, nie je v mínusových číslach. Kým je naša krajina v hlbokých mínusoch, ostatným európskym krajinám sa natoľko darí, že ich zisky vzrástli oproti minulému roku v priemere o 4 %. Napríklad, susední Česi sú pred nami o priepastných 24 %,“ napísal na svojom blogu Peter Belinský o situácii v celom štáte.
 

Výrazný prepad

Samotní podnikatelia v cestovnom ruchu považujú za najväčšie problémy vysoké daňové zaťaženie, nepružný zákonník práce, neprimerané hygienické normy, nízku metodickú podporu od ministerstva pre samosprávy a organizácie CR a v neposlednom rade nepružné reagovanie vlády na zmenu politických a ekonomických pomerov v Európe a vo svete.

Aj Žilinský okres zaznamenal za minulý rok výrazný prepad. Podľa štatistického úradu navštívilo okres Žilina 157 440 návštevníkov, čo je najmenej od roku 2006. Z tohto bolo 53 210 návštevníkov zo zahraničia. Toto číslo je vôbec najhoršie minimálne za posledných 10 rokov.

Aj podľa žilinského podnikateľa Jozefa Striežinca, majiteľa niekoľkých reštaurácií, zahraničných turistov v meste ubudlo. „Kedysi som mal každý týždeň hostí z Francúzska, Poľska, Španielska, Nemecka. Teraz je problém, aby aspoň raz za mesiac niekto prišiel. A obrovský problém mi robí aj byrokracia a dane. Máme najvyššiu DPH z okolitých štátov,“ hovorí. A pritom v Žiline je čo turistom ponúknuť. V okolí je na niekoľkých kilometroch množstvo hradov. Známy je futbal, fašiangové slávnosti, Staromestské slávnosti a mnohé iné.
 

Mesto: Robíme!

Podľa svojho hovorcu Pavla Čorbu však mesto Žilina robí pre cestovný ruch dosť. Podľa jeho slov mesto pravidelne organizuje kultúrne a športové podujatia (napr. Carneval Slovakia, Staromestské slávnosti, Stredoveký deň, Vianočné trhy, Vianočný beh), ktoré už tradične prilákajú návštevníkov nielen z blízkeho okolia Žiliny, ale aj z celého Slovenska. Každoročne sa koná Žilinské kultúrne leto, bohaté na rôznorodosť podujatí, či už pre deti, dospelých, alebo seniorov.

„Mesto Žilina prvýkrát v roku 2013 sprístupnilo dovtedy verejnosti neprístupnú zvonicu v centre mesta – Burianovu vežu, v ktorej sa konajú pravidelné prehliadky pre návštevníkov mesta. Obľúbené sú tiež prehliadky podzemných priestorov, tzv. katakomb na Mariánskom námestí, ktoré majú záujemcovia možnosť navštíviť každý druhý týždeň v sprievode profesionálneho sprievodcu. Od februára tohto roka mesto Žilina organizuje tzv. Potulky mestom, ktoré sa konajú raz do mesiaca vždy v duchu inej témy (zatiaľ sa uskutočnili prehliadky: Secesná, Židovská, Priemyselná a Zelená Žilina). V príprave je rozsiahla rekonštrukcia Rosenfeldovho paláca, najkrajšej secesnej pamiatky v Žiline, na kultúrne a reprezentatívne účely,“ hovorí Pavol Čorba. Žilina je podľa neho aj členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra, v spolupráci s ktorou vydáva a šíri propagačné materiály na rozvoj turizmu.
 

Prenocovaní ubudlo o pätinu

Žilinskému okresu patrilo v minulom roku 5. miesto  v počte prenocovaní v rámci celého Slovenska. Dlhodobo sa o to stará najmä lokalita Vrátna a obec Terchová. V Žiline za štyri roky počet prenocovaní výrazne poklesol. Kým v roku 2011 prenocovalo v meste 207 172 návštevníkov, v roku 2014 to už bolo len 167 153 prenocovaní, čo je pokles o 20 %. A to ešte oproti roku 2013 počet prenocovaní mierne vzrástol.

Ak by chcel Peter Belinský zvýšiť počet prenocovaní v meste Žilina, zameral by sa v prvom rade na vedecké konferencie. „V rámci cestovného ruchu je vo svete najziskovejším odvetvím tzv. kongresový turizmus. Žilina je dopravný uzol, už za socializmu bola miestom mnohých konferencií. Keby som chcel zlepšiť počet prenocovaní, určite by som začal spolupracovať so Žilinskou univerzitou. Oni konferencie robia, ale je treba, aby mesto s nimi začalo spolupracovať a podporovalo ich. Organizovať viacdňové konferencie a ľuďom ponúknuť bonus, aby tu zostali prespať. Treba sa tiež zamerať na propagáciu Staromestských slávností, Carnevalu Slovakia, futbalu. Treba nájsť synergiu, ponúknuť návštevníkom atraktívny program. Na tom ale treba systematicky pracovať,“ uzavrel Peter Belinský.
 

Michal Filek
Snímka archív


Pozri aj Komentár

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod