Najvyšší kontrolný úrad SR vykonal za posledný rok rozsiahlu kontrolu v 93, náhodne vybraných samosprávach. Najlepšie obstála práve obec z nášho okresu, a to Mojš. V dobrom svetle sa ukázali aj Stráňavy či kysucká Rudinka.
MOJŠ. RUDINKA. DOLNÁ TIŽINA. Taká komplexná kontrola, akú Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) vykonal za posledný rok na Slovensku, vraj nemá u nás obdoby. Ako uvádza tlačová agentúra TASR, v teréne pracovalo 35 kontrolórov, ktorí prešli vzorku 93 obcí a miest na území celého Slovenska podľa siedmich veľkostných kategórií. Spracovaním obrovského kvantá údajov sa potvrdila jednoznačná hypotéza, že s rastom veľkosti obce rastie aj efektívnosť vykonávania jej kompetencií. Na konci rebríčka sa ocitli obce, ktoré mali len jedného zamestnanca, a to starostu, ktorý pracoval navyše len na polovičný úväzok.
V Mojši míňajú len toľko, koľko zarobia
Kontrolóri zavítali aj do nášho regiónu, kde sa detailnej „previerke“ podrobilo päť obcí, a to Rudinka, Hôrky, Mojš, Dolná Tižina a Stráňavy. Práve Mojš sa v 93-miestnom rebríčku ocitol ako prvý. Výborný výsledok potešil najmä starostu obce Štefana Svetka, ktorý obec s 966 obyvateľmi vedie už tretie volebné obdobie. „Obec sa už dlhodobo v tabuľkách, ktoré hodnotia chod obcí, pohybuje medzi prvými. Možno aj toto bola jedna z príčin... Som rád, že to takto dopadlo, pretože pred deviatimi rokmi bola obec na tom tak zle, že sa uvažovalo nad pričlenením k Žiline. Našťastie sa to nestalo a teraz sa ukazuje, že by to bol zlý krok, pretože obec sa vie o seba postarať,“ hovorí starosta obce.
Výborné umiestnenie vraj súvisí aj so stratégiou vedenia obce. Míňajú len toľko, koľko zarobia, momentálne nesplácajú žiadny úver. „Nielen šetríme, ale sa aj snažíme investovať. Za 8 rokov sme zrekonštruovali všetky obecné budovy tak, aby sme v budúcnosti ušetrili na energiách. Napríklad neboli nám schválené projekty cez eurofondy na úsporu energie na verejné osvetlenie, tak sme ho urobili z vlastných prostriedkov a staré svetlá vymenili za úspornejšie,“ vysvetľuje starosta. Samozrejme, ako výhodu pre obec vidí aj v tom, že je obklopená veľkými firmami, ktoré ju tiež istou formou podporujú.
V Rudinke vraj obstál najmä ľudský faktor
Druhá v poradí skončila z našich obcí Rudinka, ktorá sa umiestnila na chvályhodnom 15. mieste. „Určite je to potešujúce, ale pre nás sú dôležitejšie výsledky hodnotenia v kategórii do 500 obyvateľov, kde sme uspeli najlepšie zo všetkých kontrolovaných subjektov. Je to rozhodujúcou mierou zásluha práce obidvoch predchádzajúcich starostiek, ktoré sa snažili o implementáciu všetkých zákonných noriem do života obce, možno trochu aj na úkor rozvojových aktivít obce, na ktoré neostávalo času,“ konštatuje Viliam Michel, ktorý funkciu starostu Rudinky zastáva od novembra minulého roka.
Kysucká obec napreduje v rozvoji, tento rok plánujú vybudovať pre väčšiu bezpečnosť kamerový systém a pustiť sa aj do úpravy okolia domu smútku, priľahlého parkoviska či sa pustiť do rekonštrukcie hasičskej zbrojnice. „Sú to smelé ciele na takú malú obec, ale ak by sa nám to podarilo, budem spokojný,“ hovorí starosta Rudinky.
Na peknom 18. mieste sa umiestnili v rebríčku NKÚ Stráňavy, v tesnom závese, na 25. mieste, skončili Hôrky. Dolná Tižina sa do prvej päťdesiatky nedostala, napriek tomu nedopadla najhoršie.
Dolná Tižina už odstraňuje nedostatky
„Spomedzi zúčastnených obcí sme sa umiestnili na 71. mieste. Na základe zistených nedostatkov sme prijali účinné opatrenia na ich odstránenie – niektoré z nedostatkov sú už odstránené, niektoré sú v plnení s termínom odstránenia do 31. 12. 2015. Dôsledne dbáme na to, aby sa nedostatky zistené kontrolou včas odstránili,“ reaguje starostka obce Ľubica Ďuricová.
Aj Dolná Tižina má na tento rok naplánovaných množstvo zaujímavých aktivít. „V rámci skrášľovania obce sme začali s náterom zábradlia popri hlavnej ceste, náterom stĺpikov a výmenou pletiva na oplotení futbalového ihriska, osadili sme v obci uvítaciu tabuľu, pokračujeme v pravidelnom čistení miestneho potoka, v kosení a údržbe verejných priestranstiev... Jednoducho sa snažíme, aby sa obyvatelia a návštevníci cítili v našej obci príjemne, útulne a rodinne,“ dodáva starosta Dolnej Tižiny.
V tomto roku plánujú aj zmenu organizácie dopravy pri výjazde z obce či vybudovanie parkoviska pri cintoríne.
Michala Stehlíková
Snímka archív