Rok 2016 je minulosťou a na začiatku januára sa už tradične bilancuje. Žilinský colný úrad hodnotil výsledky a z fiškálneho hľadiska vyčíslil sumu, ktorou prispeli podnikatelia v kraji do štátneho rozpočtu, na vyše 576 mil. eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to o 23 mil. eur viac. Najväčší podiel na tomto čísle mali príjmy z DPH pri dovoze tovaru z tretích štátov (83%), za nimi nasledovali príjmy zo spotrebných daní (16,5%) a najmenej prispeli príjmy z cla (0,5%)
Vysoký odvod DPH z dovozu tovaru z tretích štátov bol uskutočnený najmä vďaka dvom významným spoločnostiam v rozbehnutom automobilovom priemysle v žilinskom regióne, ktoré sa v rebríčku platcov tejto kategórie dostali na prvé dve priečky za kraj a na druhú a štvrtú priečku v rámci celej republiky.
U spotrebných daní dominovali výškou odvodu spotrebné dane z liehu (76%) a tabakových výrobkov (16%). Za nimi nasledovali dane z minerálneho oleja (4%) a elektrickej energie (3%). Pivo, víno, uhlie a zemný plyn nepresiahli svojou dôležitosťou 1% podiel. Dominantným platcom spotrebných daní sa stala liehovarnícka firma z Liptovského Mikuláša, ktorá bola najlepšia nielen v našom kraji, ale aj na Slovensku. V tabakovom priemysle vynikala obchodná spoločnosť z Martina. Odvod spotrebnej dane z elektriny výrazne klesol, čo úrad pripisuje predovšetkým oslobodzovaniu „zelenej energie“ vyrobenej vo vodných elektrárňach a tiež získanej v procese výroby tepla z obnoviteľných zdrojov v niektorých podnikoch.
Firmy, ktoré dovážajú tovar z tretích krajín zaplatili v minulom roku clo vo výške 12,37 mil. eur, čo je oproti predchádzajúcemu roku menej o 13 %. Z tejto sumy až 9,05 mil. € smerovalo do bruselského rozpočtu EÚ.