Môže ísť o náhodu, že práve čakáte balík. Presne ako sa stalo našej čitateľke, ktorej sa omeškal vianočný darček. „Čakala som zásielku zo zahraničia, keď mi prišla sms, že adresát bol v ten deň nezastihnutý, no ak znova zadám svoje údaje, pokúsia sa o to nasledujúci deň. Inak bude tovar vrátený späť do krajiny odosielateľa,“ opisuje. Keďže má skúsenosti s kuriérmi rôznych spoločností, správa jej prišla zvláštna. „Prvýkrát sa mi stalo, že mám opätovne zadať svoje údaje. Najprv som mala poslať správu s písmenom, konkrétne Y, aby sa mi aktivoval link, na ktorom môžem vyklikať znova svoje údaje. Mala som však v tom čase návštevu, tak som sa nad tým dlho nezamýšľala, a urobila tak, ako bolo napísané v správe. Po aktivácii som klikla na link, ukázalo mi stránku Slovenskej pošty a začala som vypĺňať údaje,“ dodáva.
Neposielajte citlivé údaje
Napokon sa predsa len pred odoslaním zastavila, pretože jej nesedelo viac vecí. „Stalo sa mi vôbec prvýkrát, že by mi pošta niečo také poslala, preto som si skúsila kliknúť na iné odkazy na tejto stránke. Boli neaktívne,“ hovorí o pofidérnej stránke, ktorá sa tvárila ako oficiálny web Slovenskej pošty. „Potom som si preverila telefónne číslo, z ktorého bola sms poslaná. Hoci som čakala zásielku zo zahraničia, malo to byť z Európy, a predvoľba bola filipínska. A vtedy mi došlo, že som vlastne bola celý deň v práci, prečo by ma kuriér nezastihol na adrese doručenia?“
Skrátka, stačí že vás falošná správa zastihne v situácii, kedy nemáte čas sa zamýšľať nad jej pravosťou, a automaticky odošlete svoje citlivé údaje podvodníkovi. V tomto období, kedy mnohí využívame povianočné zľavy, vraciame alebo vymieňame nevhodné darčeky alebo čakáme nejaký omeškaný balík, sa podvodnícke e-maily a správy vyskytujú častejšie.
Ako spoznáte podvod?
Slovenská pošta upozorňuje, že falošný odosielateľ používa ich zdeformované logo. To si možno človek nevšimne hneď na prvú, no podozrivé je, že v správe pýta od adresátov poplatok za doručenie zásielky. „Ich odosielateľom nie je Slovenská pošta, a preto by ste nemali na takéto maily reagovať,“ upozorňuje pošta.
Že ide o podvod možno rozpoznať podľa viacerých faktorov: Slovenská pošta nikdy nepýta prostredníctvom e-mailov alebo sms peniaze. Za zásielku zaplatí klient buď pri objednávaní tovaru, teda priamo e-shopu, alebo na dobierku, teda pri prevzatí zásielky – a to hotovosťou alebo kartou. Adresát zaplatí za zásielku kuriérovi, pri priehradke na pobočke alebo v BalíkoBOXe.
Slovenská pošta tiež uvádza vo svojich e-mailoch ako trackovacie číslo podacie číslo zásielky, ktoré pozostáva z prefixu (2 písmená), 9 čísel a sufixu (2 písmená na konci, ktoré označujú kód krajiny) Príklad: EB 101809415 SK.
Podvod rozoznáte aj podľa nepravdivých údajov uvedených v podvodnom maile: zákaznícka podpora pošty nefunguje 24 hodín a telefónne číslo na Zákaznícke centrum je 0850 122 413 a nie 0850 192 413, ktoré podvodníci dômyselne upravili, aby sa podobalo.
A v neposlednom rade, pošta tiež neposkytuje službu platobnej brány a akékoľvek poslané peniaze cez akúkoľvek službu, či banku vždy jednoducho prídu. Nie je potrebné platbu prijímať zadávaním akýchkoľvek údajov.
„Odporúčame si vždy overiť uvedené informácie na oficiálnom webe Slovenskej pošty. Rovnako odporúčame nikdy neklikať na žiadny link v podozrivých mailoch. V prípade, ak adresát dostane mail, odporúčame vždy kontrolovať aj odosielaciu adresu, a aby na podozrivé e-maily nereagoval, obzvlášť, ak od neho žiadajú peniaze. V prípade, že ste na tieto podvodné maily už zareagovali a uhradili požadovanú sumu, čím vám bola spôsobená škoda, odporúčame obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní,“ uvádza Slovenská pošta, ktorá tak takisto urobila. „Ide o podvod, kde je zneužité meno Slovenskej pošty, preto sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní.“
Polícia upozorňuje aj na telefonáty
Polícia počas uplynulých dní zaznamenala v Žilinskom kraji opäť aj podvodné telefonáty. „Ich jediným cieľom bolo oklamať vás a následne vylákať od vás peniaze. Poučte svojich rodičov, starých rodičov a známych o formách podvodných konaní. Môžete tak napomôcť tomu, aby sa nestali obeťami podvodu a neprišli tak o celoživotné úspory,“ upozorňuje KR PZ Žilina.