Minulé leto sa po Žiline pohybovali dvaja muži, ktorí od ľudí mámili peniaze srdcervúcim príbehom o ťažko chorom otcovi. Dnes sa po Slovensku pohybuje ďalší im podobný, ktorý zas tvrdí, že ho okradli. Pozor, je to podvodník, používa aj slzy a úraduje i v našom meste!
ŽILINA. Mladého muža s krátkymi vlasmi a malým copíkom vzadu stretla v pondelok 3. novembra vo vlaku na ceste zo Žiliny do Zvolena študentka Martina zo Žiliny. Mladík prechádzal pomedzi cestujúcich a oslovoval ich s prosbou o finančnú pomoc. „Tvrdil nám, že na chvíľku zaspal na stanici a že ho niekto okradol. Zobrali mu vraj úplne všetko, samozrejme, aj peňaženku a teraz sa nemôže dostať domov, preto nás veľmi prosí, aby sme mu pomohli,“ podelila sa o svoju skúsenosť mladá žena. Tá mu peniaze nedala, medzitým ho už totiž stretla dvakrát v Žiline. „Fakt ma to naštvalo. Zvyčajne mu naletia starí ľudia, aj vo vlaku som videla nejaké dôchodkyne, ako mu dávajú peniaze,“ zverila sa.
Podobné skúsenosti majú aj iní. Napríklad Lukáša tiež mladík – podvodník oslovil vo vlaku, pýtal peniaze do Prahy. Keďže ale cestovali opačným smerom, začal sa ho Lukáš podrobnejšie vypytovať, na čo tie peniaze potrebuje. Mladík znervóznel, oháňal sa s tým, ako ho všetko bolí. Ďalší ľudia ho zas stretli na stanici v Banskej Bystrici či v Prievidzi. Čerstvú skúsenosť s ním má aj Irena, ktorá ho strela v obchodom centre v Žiline, kde si od nej pýtal 19,20 eura na lístok do Prahy. Niektorí uvádzajú, že sa dokonca pred nimi aj rozplakal.
Podľa hovorkyne žilinskej polície Jany Balogovej sa doteraz na mladíka nikto nesťažoval, polícia preto bez oznámenia zo strany občanov nemôže voči nemu zasiahnuť. „Polícia odporúča občanom nereagovať, prípadne privolať hliadku polície. V praxi sa stretávame s prípadmi, keď rôzne osoby pod rôznymi legendami žiadajú od občanov peniaze. Ľudia im prispievajú v snahe pomôcť, často sa však stáva, že práve dôverčivosť a ochota pomôcť je zneužitá. Ak vznikne podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo priestupok, môže sa občan kedykoľvek obrátiť na policajný zbor,“ vyzvala Jana Balogová.
Dôverčivosť Žilinčanov bola rovnako skúšaná aj pred rokom. Vtedy ľudí oslovovali dvaja muži s príbehom o ťažko chorom otcovi, ktorý leží v nemocnici v Prahe. Odhadnúť ale, či ide o výmysel alebo je niekto skutočne v núdzi, je podľa psychológov náročné. Preto odporúčajú, že ak stretnete niekoho podobne „zúfalého“, nevyťahujte ihneď peňaženku, ale nasmerujte ho na inštitúcie, ktoré by mu vedeli v jeho situácii pomôcť – napríklad mestské alebo obecné úrady.
Michala Stehlíková
Snímka archív