Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -9°C

Z regiónu

Podvodníkov s parkovacími preukazmi ZŤP stále pribúda

Zneužívanie parkovacích preukazov je už dlhodobo celoplošným problémom, ktorým sa štyri roky zaoberá aj Slovenská parkovacia asociácia. Čoraz intenzívnejšie sa s ním stretávame aj v Žilinskom kraji, ktorý patrí v rámci Slovenska k rekordérom. V súčasnosti je v ňom vydaných viac ako 56-tisíc parkovacích preukazov ZŤP.

20.12.2017 | 20:00

Rozmnožovanie či zneužívanie preukazov je v Žiline akútnym, no najmä dlhodobým problémom. Manipulácia s preukazmi takouto formou je nezákonná, no často nedokázateľná. Uplynulý týždeň sa už po druhýkrát konala v centre Žiliny akcia, ktorej cieľom bolo podľa jej iniciátorky – mestskej poslankyne Jany Filipovej overiť parkovacie preukazy ZŤP v praxi a odkontrolovať, či sú využívané v súlade so zákonom. „Do pracovnej skupiny, ktorú sme vytvorili približne pred tromi mesiacmi a s ktorou sa snažíme riešiť situáciu intenzívnejšie, patria všetci, ktorí majú k tejto problematike blízko – OZ nepočujúcich, nevidiacich a telesne postihnutých, ja ako poslankyňa mestského zastupiteľstva, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Žilina, zástupcovia Žilinskej parkovacej spoločnosti, mestská a štátna polícia a aktivisti z mestskej časti Žilina, ktorým sa táto situácia nepozdáva a dennodenne sú svedkami toho, ako v meste parkuje čoraz viac vozidiel so spomínanými preukazmi,“ uviedla poslankyňa Jana Filipová.

PREUKAZY SA NEDAJÚ IDENTIFIKOVAŤ 

Pri prvej podobnej akcii bolo v minulosti podľa hovorkyne Žilinskej parkovacej spoločnosti Ivany Strelcovej zistené, že množstvo vozidiel s takýmto parkovacím preukazom je zaparkovaných mimo vyhradených parkovacích miest pre ZŤP. Dokonca sa prišlo na to, že jeden preukaz je viackrát prefotený alebo držiteľ preukazu je už dva roky mŕtvy. Skúsenosti polície hovoria aj o tom, že hoci je držiteľ pri preberaní poučený o tom, že preukaz musí byť umiestnený v prednej časti vozidla tak, aby bola predná časť preukazu jasne viditeľná na účely kontroly, sú preukazy často neidentifikovateľné. Táto povinnosť je uvedená aj na zadnej strane preukazu. „Z praxe vieme, že parkovacie preukazy dávajú vo vozidlách za čelné sklo tak, aby bolo vidno len časť prednej strany, tej, na ktorej sa nedá nič skontrolovať,“ informoval nás Otto Bašťovanský z Mestskej polície v Žiline. V prípade, že polícia zistí podozrivé vozidlo a kontrola preukazu sa nedá vykonať, vystaví sa na dané vozidlo výzva k objasneniu priestupku. „Najčastejšie sa nachádzajú vozidlá s takýmto označením v pešej zóne, nakoľko zákon 8/2009 Z. z. o cestnej premávke vozidlám s parkovacím preukazom pri dodržaní podmienok umožňuje vchádzať do pešej zóny. Tie sa ale nedodržujú,“ objasnil Otto Bašťovanský. Podľa neho používajú preukazy vo vozidlách aj rodinní príslušníci, hoci sa osoba, ktorej bol preukaz vydaný, vo vozidle nenachádza. Modré preukazy vydáva úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, neskôr ich však už nekontroluje.

Z VIAC AKO DVADSIATICH BOLI V PORIADKU IBA DVA

Kontrola parkovacích preukazov osôb so zdravotným postihnutím sa uskutočnila v historickom centre Žiliny. Podľa hovorkyne Žilinskej parkovacej spoločnosti bolo spomedzi vyše 40 zaparkovaných áut v pešej zóne viac ako 20 s preukazom ZŤP. V poriadku však boli iba 2. Pri kontrole dokladov boli zistené aj preukazy, ktoré boli schválne zle umiestnené. Počas toho, ako preukazy overovali, sa podľa jej slov ani pri jednom vozidle nevyskytol vodič. Mestská poslankyňa Jana Filipová potvrdila, že pri akcii sa zistilo, že parkovacie preukazy sú využívané najmä v hodnotnejších autách, ktoré počas pracovnej doby parkujú v centre mesta často a dlhodobo. V priebehu akcie sa podľa nej prišlo aj na ďalšie nedostatky, ktorými sa už v súčasnosti zaoberá polícia. Poslankyňa vidí riešenie problému v sprísnení legislatívy a zohľadňovať by sa mohla podľa nej napríklad aj finančná situácia konkrétnej rodiny. „Zlepšiť situáciu by mohla aj ročná kontrola týchto preukazov či kvalitnejší ochranný znak. Návrhov by bolo veľa, no treba s tým zaobchádzať opatrne, aby na to nedoplatili hlavne postihnutí, ktorí sú na individuálnu prepravu odkázaní,“ navrhla. Podľa Ivany Strelcovej zo Žilinskej parkovacej spoločnosti môže byť riešením vzniknutého stavu aj posilnenie právomoci polície ako kontrolného orgánu.

Foto: Autorka a Jana Filipová

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod